1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowa DK9 pobiegnie od S74 do autostrady A4

Nowa DK9 pobiegnie od S74 do autostrady A4

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-05-22
Nowa DK9 pobiegnie od S74 do autostrady A4
Będzie nowy przebieg DK9 w woj. podkarpackim. Zdjęcia: GDDKIA
Jest zielone światło do budowy nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 (DK9) w woj. podkarpackim. Trzy nowe odcinki wraz z powstającymi w ramach 100obwodnic obejściami Kolbuszowej i Nowej Dęby utworzą ciąg o długości około 60 km. Połączy on autostradę A4 (węzeł Rzeszów Zachód) z drogą ekspresową S74.

Realizacja nowego przebiegu drogi krajowej nr 9, od drogi ekspresowej S74 w okolicy Tarnobrzegu do węzła Rzeszów Zachód na A4 obejmuje trzy odcinki:

  • nowy przebieg DK9 od drogi ekspresowej S74 w okolicy Tarnobrzegu do początku obwodnicy Nowej Dęby. Droga o długości ok. 19 km będzie przebiegała po wschodniej stronie Wisły,

  • drogę łączącą obwodnicę Nowej Dęby z obwodnicą Kolbuszowej w ciągu DK9 (odc. Komorów - Cmolas, dł. ok. 11 km),

  • nowy przebieg DK9 od końca obwodnicy Kolbuszowej do węzła Rzeszów Zachód na autostradzie A4 (odc. Widełka - A4 Rzeszów Zachód, dł. ok. 14 km).

Zakres tych trzech inwestycji przewiduje budowę drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2x2 wraz z budową obiektów inżynierskich, skrzyżowań jednopoziomowych lub węzłów (zostanie to doprecyzowane podczas prowadzenia prac projektowych związanych z inwestycją). Planowana jest także budowa nowych dróg, przebudowa kolidującej infrastruktury technicznej oraz budowa dróg dojazdowych dla zapewnienia połączeń lokalnych. Zakres prac to również budowa urządzeń ochrony środowiska, chodników, ścieżek rowerowych lub ciągów pieszo-rowerowych.

S74 uzupełni sieć drogową w południowo-wschodniej Polsce

- Opracowujemy dokumenty niezbędne do ogłoszenia postępowania przetargowego. W III kwartale br. ogłosimy przetarg na prace przygotowawcze dla tych zadań – informuje rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Po wyłonieniu wykonawców, rozpoczną się prace projektowe zmierzające do wyznaczenia korytarza nowego przebiegu drogi od połączenia z S74 do węzła Rzeszów Zachód na A4 oraz przygotowania dokumentów do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

Elementem uzupełniającym ten projekt i zapewniającym ciągłość przebiegu, są obwodnice Nowej Dęby i Kolbuszowej, które są realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Łącznie z obwodnicami, cały odcinek nowej DK9 będzie liczył ok. 60 km.

Osiem nowych obwodnic na Podkarpaciu w blokach startowych

Budowa nowego przebiegu DK9 pozwoli na odsunięcie ruchu pojazdów od ścisłej zabudowy, a tym samym usprawni ruch tranzytowy, którego część, z drogi ekspresowej S7, przejmuje DK9. Prowadzi ona ruch w kierunku Rzeszowa i dalej do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Dodatkowo, budowa nowego przebiegu DK9 poprawi płynność transportu osobowego na kierunku Rzeszów - Radom i dalej do Warszawy. Skróci się też czas przejazdu oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Realizacja inwestycji pozwoli także na likwidację tzw. wąskich gardeł warunkujących spowolnienie ruchu pojazdów.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 9 Jak dojadę - Kolbuszowa Jak dojadę - Nowa Dęba