1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowa trasa S61 Kolno – Stawiski już do naprawy. Kierowców czekają duże utrudnienia

Nowa trasa S61 Kolno – Stawiski już do naprawy. Kierowców czekają duże utrudnienia

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-27
Nowa trasa S61 Kolno – Stawiski już do naprawy. Kierowców czekają duże utrudnienia
Droga S61 Kolno - Stawiski - betonowa nawierzchnia idzie do wymiany. Zdjęcia: GDDKIA
Od czerwca szykuje się duży remont nowej drogi ekspresowej S61 Kolno - Stawiski. Strabag rozpocznie naprawę gwarancyjna betonowej nawierzchni trasy na północ od Łomży. Na czas wymiany betonowych płyt jezdnia S61 będzie zamknięta dla ruchu, nieczynny będzie MOP Górki Wschód a prędkość zostanie ograniczona do 60 km/h. Prace mają potrwać do połowy lipca.

Od poniedziałku (3 czerwca) zmieni się organizacja ruchu na S61 w rejonie Miejsca Obsługi Podróżnych Górki Wschód/Zachód, pomiędzy węzłem Kolno a miejscowością Kobylin. Na odcinku niespełna 4 km zamknięta będzie jezdnia w kierunku Stawisk, a kierowcy będą korzystać z sąsiedniej jezdni w obu kierunkach.

Ruch zostanie przełożony na jedną jezdnię pomiędzy tzw. przejazdami awaryjnymi. Będzie ograniczenie prędkości do 60 km/h, zakaz wyprzedzania, a oba kierunki ruchu zostaną rozdzielone tablicami kierującymi, tzw. Sierżantami. W związku z wyłączeniem z ruchu jednej jezdni, w czasie remontu niedostępny będzie MOP Górki Wschód.

Odcinek drogi ekspresowej S61 Kolno – Stawiski oddano do ruchu w sierpniu 2021 r. Odcinek ma jezdnie o nawierzchni z betonu cementowego. Każda po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m plus 2,5-metrowy pas awaryjny. Trasa według założeń jest przystosowana do najcięższego ruchu (kategoria KR7), a dopuszczalny nacisk to 11,5 tony na oś. Na odcinku drogi S61 Kolno – Stawiski wybudowano dwa miejsca obsługi podróżnych MOP Górki Zachód oraz MOP Górki Wschód. Wykonawcą odcinka jest firma STRABAG SP. z o.o. wraz z STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Budowę nadzorowała firma TPF Sp. z o.o.

Historia budowy drogi S61 – odcinki w użytkowaniu i budowie

Pierwsze spękania nawierzchni drogowcy zauważyli podczas rutynowej kontroli ponad rok później. Przez niemal półtora roku prowadzone były badania mające wskazać przyczyny uszkodzeń nawierzchni oraz trwała jej diagnostyka – sprawdzano jak nawierzchnia „zachowuje się” wraz z upływem czasu. Równolegle wykonawca odcinka w uzgodnieniu z GDDKiA przygotowywał program naprawczy.

Z początkiem czerwca br. wykonawca przystąpi do wymiany nawierzchni. Prace obejmą dwa odcinki jezdni prawej (kierunek Szczuczyn) w rejonie wiaduktu nad droga powiatową Górki Sypniewo – Rogienice.

Jak wyjaśniają drogowcy, na obu odcinkach o łącznej długości około 114 metrów, beton zostanie skuty w pełnym przekroju jezdni, miejsca oczyszczone i odpowiednio przygotowane do dalszych prac. Następnie zostanie ułożona nowa nawierzchnia z betonu cementowego. Na pozostałej części zamkniętego odcinka spękania podłużne zostaną usunięte przy zastosowaniu preparatów epoksydowych. Po zakończeniu prac na jezdni w kierunku Stawisk, likwidacja rys nastąpi na jezdni w kierunku Łomży.

Wykonawca zakłada, że prace potrwają 45 dni roboczych (do połowy lipca). Jednak na czas realizacji może wpływać pogoda, a to ze względu na konieczność zachowania reżimu technologicznego przy układaniu nawierzchni z betonu cementowego.

To nie pierwsze poprawki na S61. W maju 2023 roku, również na gwarancji, wykonawca naprawiał szczelinę poprzecznej dylatacji nawierzchni betonowej na tym samym odcinku S61 - pomiędzy miejscowością Karwowo a początkiem obwodnicy Stawisk.

Naprawa gwarancyjna prowadzona jest na koszt wykonawcy.

Obecnie w budowie pozostaje już ostatni odcinek trasy Via Baltica. To obwodnica Łomży w ciągu odcinka S61 Łomża Zachód - Kolno. Jedną nitką nowej drogi, która połączy oddane wcześniej odcinki, mamy pojechać w tym roku - tak przynajmniej wynika z zapowiedzi drogowców. 

Via Baltica ominie Łomżę. Zaglądamy na budowę S61 Łomża Zachód – Kolno

Budowa obwodnicy Łomży w ciągu S61, most przez Narew

Budowa obwodnicy Łomży w ciągu S61, most przez Narew. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S61 Jak dojadę - Kolno Jak dojadę - Stawiski