1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowe drogi w Polsce: W sierpniu autostrada A1 z Pyrzowic dobije do Częstochowy

Nowe drogi w Polsce: W sierpniu autostrada A1 z Pyrzowic dobije do Częstochowy

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-05-31
Nowe drogi w Polsce: W sierpniu autostrada A1 z Pyrzowic dobije do Częstochowy
W tym roku (koniec sierpnia) przybędzie 37 kilometrów autostrady A1. Będą to odcinki łączące Pyrzowice z Częstochową. Niestety zabraknie obwodnicy Częstochowy. Zdjęcia: GDDKIA
W sierpniu na mapie drogowej Polski pojawią się nowe kilometry autostrady A1. Będzie to 37 kilometrowa trasa z Pyrzowic do Częstochowy. Niestety zabraknie odcinka obwodnicy Częstochowy, który pozostanie do dokończenia w tym i przyszłym roku. W budowie są już wszystkie odcinki na trasie Częstochowa – Łódź. Ukończenie całej Bursztynowej Trasy planowane jest na przełomie 2022 i 2023 r.

Realizacja autostrady A1 z północnych okolic Częstochowy do Pyrzowic ruszyła w 2016 r. Inwestycja jest częścią trasy A1 Łódź - Częstochowa - Pyrzowice i obejmuje cztery odcinki:

  • odcinek F jako obwodnica Częstochowy o długości ok. 20,3 km od węzła Częstochowa Północ (Rząsawa - z węzłem) do węzła Blachownia (z węzłem). Wykonawcą zadania było konsorcjum firm Salini i Todini.

  • odcinek G długości 4,7 km od węzła Blachownia (bez węzła) do węzła Zawodzie (z węzłem). Wykonawcą jest konsorcjum firm BERGER Bau.

  • odcinek H od węzła Zawodzie (bez węzła) do węzła Woźniki (z węzłem). Długość odcinka 16,7 km. Prace realizuje konsorcjum STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o. o. oraz STRABAG Sp. z o.o.

  • odcinek I od węzła Woźniki (bez węzła) do węzła Pyrzowice (bez węzła) liczacy ok. 15,2 km długości. Wykonawcą jest STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. oraz STRABAG Sp. z o.o.

Przed końcem sierpnia oddanych zostanie około 37 kilometrów autostrady A1– zapowiadają drogowcy. Złożą się na to trzy odcinki (G, H, I) realizowane w ramach budowy trasy A1 Pyrzowice – Częstochowa. Do pełni szczęścia zabraknie ostatniego, kluczowego odcinka Częstochowa Północ – Częstochowa Blachownia, który miał wyprowadzić ruch tranzytowy z Częstochowy.

Mapa z brakującym odcinkiem F autostrady A1 - obwodnica Częstochowy. Mapa: GDDKIA

Mapa autostrady A1 - obwodnica Czestochowy

 

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska, wykonawcy 21-kilometrowej obwodnicy Częstochowy w ciągu A1. Było to podyktowane brakiem realizacji prac, mimo wielokrotnych wezwań wykonawcy przez GDDKiA i znacznym opóźnieniem względem harmonogramu. Drogowcy chcą jak najszybciej udostępnić plac budowy nowemu wykonawcy, aby jeszcze w tym sezonie budowalnym zrealizował prace zabezpieczające. Obecnie zaproszono osiem firm do złożenia swoich ofert. - Dzięki oparciu procedury wyboru Wykonawcy na trybie negocjacji bez ogłoszenia, na co pozwalają i co regulują przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze przed końcem sierpnia. Ma to pozwolić na realizację pilnych prac zabezpieczających już wykonanego zakresu inwestycji do połowy grudnia – wyjaśniają przedstawiciele katowickiego oddziału GDDKIA.

A1 Częstochowa – Pyrzowice przejezdna w tym roku, tylko kto dokończy budowę?

 

A1 pomiędzy Tuszynem koło Łodzi a Częstochową, o długości 81 km i wartości przekraczającej 3,5 mld zł

Coraz większy front robót jest na północy od Częstochowy. Trwa tam budowa 5 odcinków autostrady: 64 km trasy A1 w woj. łódzkim i odcinek A1 od granicy województwa łódzkiego do węzła Rząsawa o długości prawie 17 km w woj. śląskim. Wszystkie odcinki powstaną w standardzie po trzy pasy w obu kierunkach, zostaną wybudowane po istniejącym śladzie DK1.

Planowany termin oddania do ruchu czterech odcinków między Częstochową a Tuszynem koło Łodzi, to końcówka 2021 r. Natomiast piąty odcinek autostrady A1 od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Kamieńsk zostanie udostępniony kierowcom na przełomie 2022 i 2023 r.

Autostrada A1 to fragment transeuropejskiego korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk. Docelowo na terenie Polski trasa będzie miała prawie 570 km długości i połączy Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk z granicą państwa. Po jej ukończeniu przejazd z trójmiejskich portów do południowej granicy z Czechami skróci się do ok. 5 godzin. Podniesie to zdecydowanie konkurencyjność polskich portów i zachęci do korzystania z ich usług kontrahentów z Czech, Słowacji czy Węgier. Trasa poprawi nie tylko komfort podróży, ale zwiększy również poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Jak dojadę - Częstochowa