A1 Częstochowa – Pyrzowice przejezdna w tym roku, tylko kto dokończy budowę?
Wyłaniamy nowego wykonawcę obwodnicy Częstochowy w ciągu A1. Blisko 60 km A1 jeszcze w tym roku - obiecują drogowcy. Zdjęcia: GDDKIA

Drogowcy chcą jak najszybciej wyłonić nowego wykonawcę budowy autostrady A1 – obwodnicy Częstochowy. Odcinek, podobnie jak fragmenty A1 do Pyrzowic miał być gotowy w tym roku. Po zerwaniu umowy z włoskim konsorcjum Salini i Todini, GDDKIA przyjmuje optymistyczny scenariusz i obiecuje, że przed końcem roku udostępni ciąg główny kierowcom. Wcześniej, w sierpniu mamy dostać 37 km autostrady, od węzła Częstochowa Południe do Pyrzowic.

Realizacja autostrady A1 z Częstochowy do Pyrzowic ruszyła w 2016 r. i została podzielona na cztery odcinki realizacyjne:

  • odcinek F od węzła Częstochowa Północ (Rząsawa - z węzłem) do węzła Blachownia (z węzłem). Długość odcinka ok. 20,3 km. Wykonawcą zadania było konsorcjum firm Salini i Todini.

  • odcinek G od węzła Blachownia (bez węzła) do węzła Zawodzie (z węzłem). Długość odcinka 4,7 km. Wykonawcą jest konsorcjum firm BERGER Bau.

  • odcinek H od węzła Zawodzie (bez węzła) do węzła Woźniki (z węzłem). Długość odcinka 16,7 km. Prace realizuje konsorcjum STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o. o. oraz STRABAG Sp. z o.o.

  • odcinek I od węzła Woźniki (bez węzła) do węzła Pyrzowice (bez węzła). Długość odcinka ok. 15,2 km. Wykonawcą jest STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. oraz STRABAG Sp. z o.o.

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska, wykonawcy 21-kilometrowej obwodnicy Częstochowy w ciągu A1. Było to podyktowane brakiem realizacji prac, mimo wielokrotnych wezwań wykonawcy przez GDDKiA i znacznym opóźnieniem względem harmonogramu.

Kryzys na budowie autostrady A1 – obwodnicy Częstochowy. Po Salinim została połowa prac

Stan prac na budowie autostrady A1 Czestochowa Północ - Blachowania po odejściu Salini

Stan prac na budowie autostrady A1 Czestochowa Północ - Blachowania po odejściu Salini. Zdjęcia: GDDKIA

 

Czy A1 koło Częstochowy pojawi się w 2019 r. na mapie samochodowej Polski?

Drogowcom zależy na jak najszybszym wznowieniu robót na pechowym odcinku autostrady A1. Chcą udostępnić plac budowy nowemu wykonawcy, aby jeszcze w tym sezonie budowalnym zrealizował prace zabezpieczające, co pozwoliłoby przed końcem roku udostępnić ciąg główny trasy. Przy takim scenariuszu kierowcy mogliby ominąć Częstochowę i włączyć się do dalszego odcinka A1 w kierunku skrzyżowania z autostradą A4.

- Niezwłocznie po odstąpieniu od umowy z dotychczasowym wykonawcą rozpoczęliśmy procedurę wyłonienia nowego, który dokończy budowę A1 na wysokości Częstochowy. Zależy nam, aby jak najszybciej podjąć kontynuację robót na odcinku autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. W związku z tym rozpoczęliśmy procedurę wyboru wykonawcy w trybie negocjacji bez ogłoszenia, co umożliwia art. 62 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 – Prawo zamówień publicznych. Do negocjacji zaprosiliśmy generalnych wykonawców aktualnie realizujących inne odcinki autostrady A1 oraz głównych podwykonawców wykonujących dotychczas zadania na placu budowy obwodnicy Częstochowy w ciągu A1. Jeszcze przed końcem roku chcielibyśmy udostępnić ciąg główny kierowcom – podkreśla Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowy wykonawca dokończy roboty ziemne i ułoży nawierzchnię, ale w pierwszej kolejności zabezpieczy przed degradacją już wykonane prace, w tym obiekty mostowe. - Szybkie rozpoczęcie powyższej procedury jest możliwe m.in. dzięki wcześniejszemu monitoringowi inwestycji przez GDDKiA oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, na co wykorzystaliśmy okres przerwy zimowej. Teraz przechodzimy płynnie i bez zbędnej zwłoki do dalszych działań – dodaje Krynicki.

W 2022 podróż A1 Gdańsk - Gorzyczki zajmie około 5 godzin

Autostrada A1 Częstochowa - Pyrzowice połączy zrealizowane już fragmenty autostrady A1 w woj. łódzkim i dalsze odcinki na północy kraju z miastami aglomeracji śląskiej, Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, a także odciąży Częstochowę z ciężkiego ruchu tranzytowego.

Docelowa długość autostrady A1 to ponad 560 km. Jej ostatni brakujący odcinek z Tuszyna pod Łodzią do Częstochowy będzie dopełniał sieć dróg ekspresowych i autostrad w Polsce, łącząc autostrady A2 i A4, zapewniając skomunikowanie najważniejszych aglomeracji. Obecnie wszystkie jego fragmenty są w realizacji.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

autobahner
2019-05-13 22:38
witam- powyższy tekst jednoznacznie świadczy o tym, jakimi nieudacznikami i oszustami są ludzie w GDDKiA- za obecnej władzy. Szkoda tylko, że powyżej nie napisali to, co piszą na ten temat na innych portalach, mianowicie : " Pod koniec wakacji zamierzamy zaprosić już potencjalnych wykonawców na plac budowy"!!! Ktoś tu wyraźnie robi sobie z kogoś idiotę, bo tylko tak można nazwać fakt, że planuje się ukończyć tego typu inwestycję- raptem w parę miesięcy, w sytuacji, gdy obecne zaawansowanie prac ledwie przekracza połowę!!! Nawet nie trzeba być ekspertem w dziedzinie budowy dróg, by wiedzieć, że nie jest to realne w tak krótkim czasie do wykonania, Jedyną chyba przyczyną powstawania tego typu informacji są zbliżające się wybory i ma to na celu szerzenie dezinformacji opinii publicznej do tego czasu. Dlatego też przestrzegam wszystkich użytkowników przed wyciąganiem zbyt optymistycznych wniosków w tej sytuacji. Fakty są takie ,że dobrze będzie, jeżeli obwodnica Częstochowy będzie oddana w przyszłym roku!!!
Cee
2019-05-10 20:59
Stefan - Salini kar nie zapłaci z własnej kieszeni tylko bank który udzielił gwarancji!!
Ja
2019-05-09 20:57
bo wtedy nie było wyborów
Stefan
2019-05-09 17:41
Salini ogłosi upadłość i nawet złotówki kary nie zapłacą, a powinni beknąć.
Gosc
2019-05-09 16:08
Dlaczego tak sprawnych działań nie podjęto przy budowie obwodnicy Koszalina/Sianowa? Tam zwlekano 2 lata ze wznowieniem prodecur (nie mylić z budową).

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: