1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Chełmca otwarta. Nowa trasa połączyła DK28 z północną obwodnicą Nowego Sącza

Obwodnica Chełmca otwarta. Nowa trasa połączyła DK28 z północną obwodnicą Nowego Sącza

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-09-18
Obwodnica Chełmca otwarta. Nowa trasa połączyła DK28 z północną obwodnicą Nowego Sącza
Od poniedziałku 18.09 kierowcy mogą korzystać z nowo otwartej obwodnicy Chełmca. Zdjęcia: GDDKIA
Otwarto nowy odcinek drogi krajowej w Małopolsce – obwodnicę Chełmca. Kierowców i mieszkańców cieszy krótki, ale ważny odcinek DK28, który połączył się z północną obwodnicą Nowego Sącza.

Nowa obwodnica Chełmca ma dokładnie 1406 m długości. Ten krótki odcinek dla mieszkańców Chełmca i Nowego Sącza ma ogromne znaczenie. Nowa trasa powstała ze względu na duże natężenie ruchu na istniejącej trasie DK28, przebiegającej przez centrum miasta.

Obwodnica łączy rondo siostry Czesławy Lorek z rondem im. ks. prof. Bolesława Kumora, pozwalając na ominięcie przebiegających przez centrum Chełmca ul. Limanowskiej i Marcinkowickiej. Nowa trasa domyka od zachodu północną obwodnica Nowego Sącza i wyprowadza z centrum ruch tranzytowy, zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców.

Mapa przebiegu obwodnicy Chełmca w ciągu DK28 i obwodnicy Nowego Sącza

Mapa przebiegu obwodnicy Chełmca w ciągu DK28

Mapa: GDDKIA

 

Obwodnica Chełmca powstała w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Koszt budowy jej budowy to niespełna 50 milionów zł. Wykonawcą odcinka jest konsorcjum Swietelsky AG i Swietelsky Rail Polska.

Nowa droga jest z kilku względów nietypowa. Przebiega niemal w całości na nasypach, a pod nią przechodzą wszystkie drogi lokalne. Na trasie nie ma żadnego skrzyżowania.

Obwodnica Chełmca i Nowego Sącza – zdjęcia nowej DK28

Obwodnica Chełmca w dużej części poprowadzona jest po nasypachObwodnica Chełmca w dużej części poprowadzona jest po nasypach. Zdjęcia: GDDKIA

W ramach inwestycji powstały cztery obiekty - dwa mosty nad rzeką Biczyczanką i dwa wiadukty (nad ul. Leśną i ul. Węgrzynek). Uśredniając jeden obiekt budowano więc co ok. 350 m. W ramach inwestycji powstały cztery obiekty - dwa mosty nad rzeką Biczyczanką i dwa wiadukty (nad ul. Leśną i ul. Węgrzynek). Uśredniając jeden obiekt budowano więc co ok. 350 m.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 28 Jak dojadę - Chełmiec Jak dojadę - Nowy Sącz