1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Suwałk i droga S61 z funduszy Łącząc Europę?

Obwodnica Suwałk i droga S61 z funduszy Łącząc Europę?

  1. A.K.
  2. UM Suwałki, conadrogach.pl
  3. 2015-04-10
Obwodnica Suwałk i droga S61 z funduszy Łącząc Europę?
Obwodnica Suwałk w ciągu drogi ekspresowej S61 powstanie w technologii betonowej. Fot. conadrogach.pl
Wniosek o dofinansowanie budowy obwodnicy Suwałk i drogi ekspresowej S61 został przekazany Komisji Europejskiej. Komisja zdecyduje czy inwestycja otrzyma wsparcie z programu Łącząc Europę dla projektów transportowych.

Dwanaście mld euro wynosi pula pierwszego konkursu o wsparcie z instrumentu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility – CEF) projektów transportowych. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zweryfikowało wspólnie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych i przekazało Komisji Europejskiej, 27 wniosków o dofinansowanie. Wśród nich znalazła się budowa drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka-Budzisko (granica państwa), w ciągu której znajduje się obwodnica Suwałk.

Przypomnijmy, budowa obwodnicy Suwałk została przełożona "na później" po tym jak zdecydowano, że trasa powstanie w technologi betonowej. 16 stycznia 2015r. do Prezydenta Suwałk dotarło pismo, z którego wynika, że inwestor – GDDKiA W Białymstoku – zakłada zakończenie budowy obwodnicy Suwałk w II kwartale 2019 roku.


- 3 października 2014 roku moi przełożeni zobligowali mnie do tego, by cała droga ekspresowa S61, w tym także obwodnica Suwałk, została wykonana w technologii betonowej. W tym celu koniecznym było przeprojektowanie istniejącej już dokumentacji dla obwodnicy Suwałk. Zdecydowałem, by ogłosić przetarg w systemie Projektuj i Buduj ponieważ jest to zdecydowanie szybsza procedura – poinformował dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA Jerzy Doroszkiewicz.

Dwuetapowy przetarg na obwodnicę Suwałk ogłoszony został 12 listopada 2014 r. 15 grudnia GDDKiA w Białymstoku poinformowała, że zgłosiło się 20 firm i konsorcjów chętnych do budowy obwodnicy Suwałk. Umowa na realizację obwodnicy Suwałk ma zostać podpisana w IV kwartale tego roku.

- Po podpisaniu umowy z wykonawcą, który wygra przetarg, będzie miał on 10 miesięcy na wprowadzenie zmian w dokumentacji. 5 kolejnych miesięcy na uzyskanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej- czyli tzw. ZRID. Resztę czasu potrwa budowa, która zgodnie z zapisami w przetargu powinna zakończyć się najdłużej w 37 miesięcy od dnia podpisania umowy. Oczywiście wykonawca będzie mógł skrócić te terminy na etapie realizacji kontraktu - zaznaczył dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA.

Mapa przebiegu obwodnicy Suwałk w ciągu drogi ekspresowej S61. Mat. UM Suwałki, GDDKiA

Obwodnica Suwałk to jedna z kluczowych, oczekiwanych inwestycji drogowych na Podlasiu. Jej realizacja została zapisana w Kontrakcie Terytorialnym, podpisanym pomiędzy rządem, a samorządem województwa podlaskiego na lata 2014-2023.

Obwodnica Suwałk będzie elementem powstającej drogi ekspresowej S61 Via Baltica, która będzie prowadzić od Ostrowi Mazowieckiej (Mazowieckie) przez Łomżę do Suwałk i granicy z Litwą w Budzisku.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S61 Jak dojadę - Suwałki