1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Wałcza, DK22 pobiegnie od wschodu – przebieg zatwierdzony

Obwodnica Wałcza, DK22 pobiegnie od wschodu – przebieg zatwierdzony

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-08-01
Obwodnica Wałcza, DK22 pobiegnie od wschodu – przebieg zatwierdzony
Planowanie obwodnicy Wałcza w ciągu DK22 trwa od 2020 roku. Jest już wybrany ostateczny wariant przebiegu. Mapa: GDDKIA
Zatwierdzono przebieg obwodnicy Wałcza w ciągu drogi krajowej nr 22. Wybór nie był łatwy, bo analizowano aż trzynaście wariantów. Ostatecznie trasa będzie miała 12,7 kilometrów i połączy się ze wschodnią obwodnicą Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10.

Zielonym światłem dla realizacji obwodnicy Wałcza w ciągu DK22 jest wydana decyzja środowiskowa, która zatwierdza przebieg trasy. Teraz będą mogły ruszyć dalsze prace przygotowawcze obejmujące wykonanie badań podłoża i opracowanie elementów koncepcji programowej dla wybranego przebiegu drogi. Wskazany został przebieg według wariantu IE o długości 12,7 km.

- Wybór korytarza przebiegu drogi umożliwia opracowanie bardziej szczegółowej dokumentacji i wykonanie badań podłoża. W przyszłym roku powinniśmy być gotowi do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w formule Projektuj i Buduj – informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Znikną betonowe płyty na DK22 w woj. pomorskim


Wybrany wariant przebiegu obwodnicy Wałcza w ciągu DK22

Wybrany wariant przebiegu obwodnicy Wałcza w ciągu DK22. Mapa: GDDKIA


Przypominamy, że dla inwestycji opracowano łącznie 13 różnych wariantów i podwariantów przebiegu. Wykonano również inwentaryzacje przyrodnicze, analizy akustyczne, prognozy ruchu i analizy finansowe. Uwarunkowania terenowe związane głównie z lokalizacją wokół Wałcza licznych jezior powodowały, że wszystkie warianty przebiegu były poprowadzone po wschodniej stronie miasta.

Nowa trasa DK22 będzie rozpoczynała się na południe od miejscowości Strączno, dzięki temu ruch tranzytowy ominie również tą miejscowość. Obwodnica będzie jednojezdniową drogą klasy GP (droga główna ruchu ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji powstanie nowy węzeł na obwodnicy w ciągu S10, do którego włączy się obwodnica w ciągu DK22.

Wałcz od końca 2020 roku posiada obwodnicę w ciągu drogi ekspresowej S10. Przez miasto przebiega również DK22 i dopiero budowa obwodnicy w ciągu tej drogi pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego odbywającego się po drogach krajowych.

Trasa S11 nad morze. Trwa układanie nawierzchni na odcinkach Koszalin - Bobolice

Obwodnica Wałcza w ciągu DK22 jest jedną z dziewięciu inwestycji z rządowego Programu budowy 100 obwodnic w województwie zachodniopomorskim. W ciągu trasy DK22 powstaną nowejeszcze obwodnice: Człopy, Rusinowa i Szwecji.

Mapa z planowanymi obwodnicami w woj. zachodniopomorskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Mapa z planowanymi obwodnicami w woj. zachodniopomorskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 22 Jak dojadę - Wałcz