1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Opłaty na A2. Koszmarne podwyżki na A2 Nowy Tomyśl – Konin

Opłaty na A2. Koszmarne podwyżki na A2 Nowy Tomyśl – Konin

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-09-08
Opłaty na A2. Koszmarne podwyżki na A2 Nowy Tomyśl – Konin
Po raz kolejny w tym roku rosną opłaty za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl - Konin. Czy kierowców będzie stać na 78 zł za przejazd 150 km odcinkiem A2-ki? Zdjęcia: Autostrada Wielkopolska SA
Drożej za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin od piątku, 9 września 2022 r. Opłaty za auto osobowe (do 3,5 tony) wzrosną do 26 zł na każdym z trzech 50 km odcinków. Koszt przejazdu autostradą A2 na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian – 18 zł. Opłaty na A2 Świecko – Konin należą do najwyższych w Europie. Po podwyżce, za przejazd 255 kilometrami autostrady A2 Świecko – Konin zapłacimy aż 96 zł.

Nowe stawki opłat za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin zaczną obowiązywać od 6 rano, od 9 września (piątek). Kierowcy aut osobowych i motocykli zapłacą już 26 zł, czyli o złotówkę więcej, na każdym z trzech odcinków autostrady. Opłaty wzrosną dla wszystkich kategorii pojazdów, o blisko 5 proc.

Nowy cennik opłat na autostradzie A2 Nowy Tomyśl – Konin obowiązujący od piątku 9 września 2022 r.

  • 26 zł - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)

  • 39 zł - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)

  • 60 zł - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)

  • 91 zł - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)

  • 260 zł - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).


To już druga podwyżka opłat na A2 Nowy Tomyśl - Konin w tym roku

To już kolejna w tym roku podwyżka opłat na autostradzie A2. Z początkiem stycznia br. koncesjonariusz podniósł opłaty z 23 do 25 zł na każdym z trzech fragmentów A2 Nowy Tomyśl – Konin. Teraz znowu tłumaczy się inflacją i podnosi stawki o kolejną złotówkę. Łącznie od początku roku, opłata za korzystanie ze 150 kilometrowego odcinka A2 Nowy Tomyśl - Konin wzrosła już o 9 zł i wynosi 78 złotych. Jeżeli dodać do tego 18 zł za przejazd odcinkiem Świecko – Nowy Tomyśl wychodzi 96 zł samych opłat autostradowych na A2 pomiędzy Świeckiem a Koninem.

Dwa przetargi na A2 Łódź – Warszawa, najpierw projekt potem ruszy budowa

Coraz więcej płacimy za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl - Konin

Coraz więcej płacimy za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl - Konin. Zdjęcia: GDDKIA


Inflacja i wysokie koszty remontów przyczyną podwyżek na A2. GDDKIA przeciwna nowym opłatom

- Zmiana cen związana jest ze wzrostem kosztów utrzymania autostrady oraz realizowanych inwestycji wynikających z bardzo szybkiego wzrostu inflacji, w tym rekordowych poziomów cen materiałów budowlanych, cen producenckich oraz stawek roboczogodzin podwykonawców – wyjaśnia Anna Ciamciak, rzecznik prasowa Autostrady Wielkopolskiej S.A.

W tym roku Autostrada Wielkopolska rozpoczęła duży remont nawierzchni na odcinku A2 między Nowy Tomyślem a Poznaniem – przypomina Ciamciak. Wyremontowano już nawierzchnię na węźle w Nowym Tomyślu oraz ponad 26 km jezdni głównej. Trwa remont nawierzchni na węźle w Buku oraz dalszych odcinkach autostrady. Realizacja tej inwestycji będzie oznaczała kolejny raz w trakcie trwania koncesji gruntowną wymianę nawierzchni na całym odcinku od Nowego Tomyśla do Konina. Dodatkowo planowany jest remont obiektów inżynierskich (mosty i wiadukty autostradowe) oraz budowa nowej bazy utrzymania we Wrześni. Spółka zakończyła w tym roku realizację generalnych remontów i modernizacji budynków toalet na MOP. Rozbudowywana jest też sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych na autostradzie oraz przygotowywane są rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska i zwiększające bezpieczeństwo kierowców. Trwają także prace planistyczne i przygotowania do dalszej rozbudowy obwodnicy Poznania o 3 pas ruchu na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód.


A2 - Autostradowa Obwodnica Poznania na szczęście jest bezpłatna

A2 - Autostradowa Obwodnica Poznania na szczęście jest bezpłatna. ZDjęcia: AWSA

W ocenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wzrost stawek opłat jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. - Prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z umowy koncesyjnej. GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy – przypominają drogowcy.

Przypominamy, że w wakacje wzrosły opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 Katowice – Kraków, którym zarządza Stalexport Autostrada Małopolska SA.

Opłaty na autostradach. Na jakich odcinkach A4 jest płatna? Ile za przejazd A4?

Autostrada Wielkopolska jest najdłuższym i obecnie najstarszym odcinkiem A2. Średni dobowy ruch pojazdów na odcinku Nowy Tomyśl - Konin wynosi około 30 tysięcy, a na autostradowej obwodnicy Poznania 85 tysięcy, w niektórych dniach zbliżając się do 100 tysięcy aut na dobę.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2