1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Opłaty na autostradach w Polsce – gdzie i ile zapłacą kierowcy aut osobowych na A1, A2 i A4

Opłaty na autostradach w Polsce – gdzie i ile zapłacą kierowcy aut osobowych na A1, A2 i A4

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-08-30
  4. Aktualizacja: 2019-12-06
Opłaty na autostradach w Polsce – gdzie i ile zapłacą kierowcy aut osobowych na A1, A2 i A4
Opłaty na autostradach w Polsce. Ile zapłaci kierowca auta osobowego za przejazd A1, A2 i A4. Zdjęcia: GDDKIA
Kierowcy samochodów osobowych podróżujący po polskich drogach zapłacą jedynie za przejazd na trzech autostradach A1, A2 i A4 i tylko na niektórych ich odcinkach. Pozostałe drogi, w tym ekspresowe, są bezpłatne. Niestety system poboru opłat drogowych jest niejednolity i bazuje na różnych metodach w zależności od zarządcy drogi. Ile kosztuje przejazd autostradą A1, A2 i A4?

System poboru opłat na autostradach w Polsce jest dość skomplikowany. Opłaty pobierane są albo przez koncesjonariusza, albo przez państwo, albo tylko manualnie, albo i manualnie i elektronicznie. A i stawki za przejechanie 1 km są różne, w zależności od tego, kto opłaty pobiera.

Na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA poborem opłat zajmuje się Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Kierowcy pojazdów samochodowych lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ≤ 3,5 ton dobrowolnie decydują, czy chcą płacić za przejazd odcinkami autostrad zarządzanymi przez GDDKiA w sposób manualny czy elektroniczny, włączając się do systemu viaTOLL. Do elektronicznego uiszczania opłat na autostradach A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica, niezbędne jest urządzenie viaAUTO. Dzięki niemu można skorzystać z dedykowanych pasów dla tego rodzaju płatności oraz nie wymaga pobierania biletu na bramkach wjazdowych.

- W przypadku dużego natężenia ruchu i powstawania zatorów przed punktami poboru opłat, wyłącznie na odcinkach autostrad administrowanych przez GDDKiA, możemy rekomendować GITD czasowe odstąpienie od poboru opłat. Jednak ostateczną decyzję podejmuje GITD – informują drogowcy. Takie zdarzenia miały miejsce w wakacje, zwłaszcza w weekendy przy zmianie turnusów.

Mapa płatnych dla aut osobowych odcinków autostrad A1, A2, A4. Mapa: GDDKIA

Mapa płatnych dla aut osobowych odcinków autostrad A1, A2, A4

Jakie są koszty przejazdu przez autostrady w Polsce? Różne oczywiście, w zależności od odcinka. Na odcinkach rządowych samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony są objęte stawką 0,1 PLN za km. Na koncesyjnych odcinkach autostrady A2, na odcinku od Świecka do Nowego Tomyśla opłaty za 1 km wynoszą 0,2 PLN, a od Nowego Tomyśla do Konina już 0,4 PLN za km. Na autostradzie A1 od Rusocina do Torunia opłata za 1 km wynosi 0,16 PLN, a na A4 Katowice - Kraków około 0,33 PLN za km. Różne wysokości tych opłat wynikają z różnych okresów w jakich autostrady powstawały i rzecz jasna z różnych umów, jakie z koncesjonariuszami podpisano.

Autostrady zarządzane przez GDDKIA - opłaty:

A2 Konin - Stryków 

Opłaty na autostradzie A2 Konin - Stryków

A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica)

Opłaty na autostradzie A4 Wrocław - Katowice

 

Koncesyjne odcinki autostrad - opłaty:

Autostrada A1 Gdańsk - Toruń (tj. Rusocin - Nowa Wieś)

Zobacz obowiązujące stawki oraz system automatycznego poboru opłat

Autostrada A2 - odcinek Konin - Nowy Tomyśl - Świecko 

Opłaty za przejazd autostradą A2

Autostrada A4 - odcinek Kraków - Katowice

Zobacz obowiązujące opłaty za przejazd autostradą A4

Podróżowanie po polskich autostradach do najtańszych nie należy, zwłaszcza, że za każdy odcinek płacimy osobno. Opłaty na autostradzie A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin są jednymi z najwyższych w Europie. Jej koncesjonariusz Autostrada Wielkopolska S.A. ma koncesję aż do 2037 roku, co oznacza, że do tego czasu taniej nie będzie…

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na autostradzie A2