1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Resort transportu: DTŚ nie zatrzyma się w Gliwicach

Resort transportu: DTŚ nie zatrzyma się w Gliwicach

  1. conadrogach.pl
  2. MiR
  3. 2014-07-07
Resort transportu: DTŚ nie zatrzyma się w Gliwicach
Jest porozumienie, które umożliwia kontynuację budowy Drogowej Trasy Średnicowej w województwie śląskim. Rozwiązanie przedstawione przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zakłada zmianę sposobu finansowania inwestycji.
Zostało ono osiągnięte podczas spotkania prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, marszałka województwa śląskiego Mirosława Sekuły z wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbietą Bieńkowską.

Rozwiązanie przedstawione przez MIiR zakłada zmianę sposobu finansowania inwestycji. Środki na dalszą budowę gliwickiej części DTŚ pochodzić będą z funduszy unijnych (Program Infrastruktura i Środowisko), bezzwrotnego kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, budżetu państwa oraz budżetów samorządów.

– Dla mieszkańców aglomeracji śląskiej, a szczególnie kierowców ta droga ma kluczowe znaczenie. Dlatego szukaliśmy w ministerstwie odpowiedniego rozwiązania. Teraz je mamy i liczymy na sprawne dokończenie prac – powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.

Za dokończenie inwestycji odpowiadają miasta, przez które przebiega inwestycja, a także samorząd województwa śląskiego.

Strony osiągnęły porozumienie we wszystkich spornych kwestiach, dotyczących finansowania tej inwestycji.

Drogową Trasę Średnicową można śmiało nazwać kręgosłupem konurbacji górnośląskiej. Budowane właśnie dwa końcowe zachodnie odcinki trasy połączą Gliwice z Katowicami. Przebieg DTŚ w Katowicach na odcinku od węzła Roździeńskiego do węzła Dąb pokrywa się z przebiegiem drogi krajowej nr 79. Na pozostałym odcinku od 1 stycznia 2006 Drogowa Trasa Średnicowa nosi oznaczenia DW902.
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 79 Utrudnienia na drodze 902 Jak dojadę - Gliwice Jak dojadę - Katowice