1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Rozbudowa A2 - obwodnicy Poznania już ruszyła! Będzie po trzy pasy

Rozbudowa A2 - obwodnicy Poznania już ruszyła! Będzie po trzy pasy

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-12
Rozbudowa A2 - obwodnicy Poznania już ruszyła! Będzie po trzy pasy
Rozbudowa obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu zakończy się w 2025 r. Zdjęcia: AWSA
Najbliższe miesiące będą ciężkim czasem dla wszystkich kierowców poruszających się autostradową obwodnicą Poznania. Ruszyły bowiem pierwsze prace przy rozbudowie 10 kilometrowego odcinka A2 Poznań Krzesiny – Poznań Wschód o dodatkowy pas ruchu. Prace będą prowadzone pod ruchem.

Będą duże utrudnienia na A2 - obwodnicy Poznania

Z początkiem tego tygodnia koncesjonariusz autostrady A2 rozpoczął pierwsze prace przy budowie trzeciego pasa ruchu na autostradowej obwodnicy Poznania, tj. na odcinku A2 między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód.

Na liczącym 10 km odcinku autostrady A2 pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód wybudowany zostanie nie tylko trzeci pas ruchu w każdym kierunku, ale również zmodernizowana zostanie nawierzchnia – będzie lepiej przystosowana do większego natężenia ruchu i bardziej wytrzymała. Ponadto zostaną zamontowane bariery ochronne oraz wybudowane nowe i rozbudowane istniejące ekrany akustyczne.

- Przy tego rodzaju inwestycjach infrastrukturalnych budujemy nie tylko 3 pas drogi, ale także musimy zadbać o właściwe odwodnienie, wszystkie elementy teletechniczne itp. Oprócz tego dwa obiekty mostowe, które znajdują się w ciągu autostrady wymagają poszerzenia i to także jest elementem kontraktu – mówi Marcin Szczepański, Dyrektor techniczny Autostrady Wielkopolskiej S.A.

Budowa 3 pasa obejmie odc. A2 Poznań Krzesiny – Poznań Wschód

Dobudowa 3 pasa na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód jest znacznie trudniejszym projektem pod względem technicznym niż niedawno zrealizowana rozbudowa odcinka Poznań Zachód-Poznań Krzesiny. Obejmuje znacznie większy zakres prac ziemnych – rozbudowa wymaga poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz, na obu kierunkach.

Przygotowania do budowy trzeciego pasa ruszyły jeszcze w poniedziałek, 10 czerwca. W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się odgradzaniem terenu budowy, wytyczaniem tymczasowych pasów włączania się do ruchu oraz do jazdy na wprost, zgodne z zatwierdzoną tymczasową organizacją ruchu. Na czas prac, powstaną tymczasowe przejazdy przez pas rozdziału pomiędzy jezdniami na odcinku pomiędzy węzłami A2 Poznań Krzesiny a Poznań Wschód. Właściwe prace budowlane rozpoczną się w poniedziałek, 17 czerwca.

Wiemy kiedy przetargi na rozbudowę A2 Łódź – Warszawa. Pod Warszawą będzie po 4 pasy ruchu

Plan rozbudowy obwodnicy Poznania na odc. A2 Poznań Krzesiny - Poznań Wschód

Plan rozbudowy obwodnicy Poznania na odc. A2 Poznań Krzesiny - Poznań Wschód

Źródło: Autostrada Wielkopolska SA

Kiedy koniec prac na autostradzie A2?

Realizacja prac została podzielona na kilka etapów, które są ściśle związane z elementami znajdującymi się na rozbudowywanym odcinku, czyli węzłami Poznań Krzesiny oraz Poznań Wschód i znajdującymi się pomiędzy nimi Miejscami Obsługi Podróżnych (MOP).

- W pierwszym etapie ruszą prace pomiędzy węzłem Poznań Wschód a MOP Tulce/Krzyżowniki oraz na dojazdach do węzła Poznań Krzesiny. To jest największe wyzwanie, ponieważ oba węzły to miejsca newralgiczne, dość mocno obciążone ruchem. Dlatego skupiamy się na nich w pierwszej kolejności – mówi Marek Zaręba, Dyrektor kontraktu w firmie Strabag Sp. z o.o., głównego wykonawcy prac.

Jeśli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem, trzeci pas dla obu kierunków na A2 będzie gotowy do końca 2025 roku.

- Już za 18 miesięcy mieszkańcy stolicy Wielkopolski oraz wszyscy kierowcy korzystający z autostrady A2 pojadą nowoczesną, trzypasmową obwodnicą Poznania, rozbudowaną o trzeci pas ruchu dla każdego kierunku na kolejnych 10 kilometrach. Pierwsze prace związane z rozbudową odcinka Poznań Krzesiny- Poznań Wschód ruszą 10 czerwca, a cała inwestycja zostanie ukończona do końca 2025 roku - zapowiada koncesjonariusz.

Budowa A2 do wschodniej granicy pod znakiem zapytania

Autostrada A2 jest niezwykle ważna dla wielu milionów kierowców nie tylko z Poznania i okolic, ale również z całej Polski. To główny międzynarodowy ciąg komunikacyjny łączący wschodnią i zachodnią Polskę. Koncesyjny odcinek A2 między Świeckiem a Koninem, jest także częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), jednym z kluczowych połączeń między Europą Zachodnią i Środkową oraz strategicznym dla Polski korytarzem transportowym na linii Warszawa – Berlin.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Poznań