1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wiemy kiedy przetargi na rozbudowę A2 Łódź – Warszawa. Pod Warszawą będzie po 4 pasy ruchu

Wiemy kiedy przetargi na rozbudowę A2 Łódź – Warszawa. Pod Warszawą będzie po 4 pasy ruchu

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-01
Wiemy kiedy przetargi na rozbudowę A2 Łódź – Warszawa. Pod Warszawą będzie po 4 pasy ruchu
Autostrada A2 będzie rozbudowana. Już powstaje projekt, wiemy kiedy przetargi na budowę. Zdjęcia: GDDKIA
Wybudowanie dodatkowych pasów ruchu na autostradzie A2 między Łodzią i Warszawą to jedno z najważniejszych zadań na obecnej sieci drogowej. Drogowcy mają już wydane decyzje środowiskowe, które umożliwiają przygotowanie dokumentacji do przetargów na rozbudowę 89 kilometrowej trasy A2 w woj. łódzkim i mazowieckim. Wiemy kiedy przetargi na budowę A2 Łódź – Warszawa.

Wybudowana przed ponad dekadą trasa A2 Łodź - Warszawa jest jednym z najbardziej zatłoczonych odcinków dróg w Polsce. Przypominamy, że z końcem sierpnia 2023 r. GDDKIA podpisała umowę z wykonawcami projektu dla tej inwestycji.  Zostały też wydane decyzje środowiskowe przez Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie. Umożliwiają one kontynuację prac związanych z przygotowaniem rozbudowy obu jezdni autostrady A2.

Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt

Kolejnym krokiem bedzie przetarg na wybór wykonwców prac budowlanych. 

- Przetarg na wyłonienie wykonawców rozbudowy A2 planujemy ogłosić wiosną 2025 r. i w tym samym roku podpisać umowy -  zapowiada GDDKIA.

Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt

Autsotarda A2 Łódź - Warszawa. Zdjęcia: GDDKIA

Rozbudowa autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą ma unowocześnić i podnieść standard trasy, poprawić bezpieczeństwo oraz komfort podróży. Inwestycja została podzielona na dwa zadania: odcinek Łódź – granica z woj. mazowieckim i dalszą cześć prowadzącą do węzła Konotopa na obwodnicy Warszawy. Autostrada na większości przebiegu zostanie poszerzona do trzech pasów ruchu w każda stronę, a w okolicy Warszawy do czterech pasów.

- Docelowo A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do granicy województwa mazowieckiego będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Odcinek 89 km od węzła Łódź Północ do węzła Konotopa zostanie unowocześniony i zyska nowy standard – zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem. Drogowcy zwracają uwagę, że nowością przy realizacji tej inwestycji będzie wykonanie zasilania infrastruktury z systemów pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii.

Obecna A2 Łódź - Warszawa zostanie poszerzona

Obecna A2 Łódź - Warszawa zostanie poszerzona do 3 a nawet 4 pasów ruchu w każdą stronę. Zdjęcia: GDDKIA

Rozbudowa autostrady A2 między Łodzią i Warszawą będzie prowadzona przy odbywającym się ruchu. Wykonawca musi przygotować wdrożyć odpowiednio skoordynowaną czasową organizację ruchu, która zapewni skuteczny przejazd pojazdów. Jak zaznaczają drogowcy, będzie to jedno z najtrudniejszych zadań, bo aby zminimalizować utrudnienia i dolegliwości dla kierowców, przez cały czas trwania budowy, dla każdego z kierunków: tak w stronę Warszawy, jak i Poznania mają być dostępne po dwa pasy ruchu.

Przypominamy, że na ten rok zaplanowane jest poszerzenie autostrady A2 na odcinku obwodnicy Poznania. Inwestorem tego zadania jest koncesjonariusz autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin. Trzeci pas ruchu powstanie na odc. Poznań Krzesiny - Ponań Wschód. W ubiegłym roku prace objęły odcinek Poznań Zachód – Poznań Krzesiny.

Do końca 2025 r. po trzy pasy na A2 - obwodnicy Poznania

Rozbudowa obwodnicy Poznania prowadzona będzie pod ruchem

Rozbudowa obwodnicy Poznania prowadzona będzie pod ruchem. Zdjecia: AWSA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Łódź Jak dojadę - Pruszków