1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S1 Dąbrowa Górnicza – Mysłowice na końcowym etapie projektowania

S1 Dąbrowa Górnicza – Mysłowice na końcowym etapie projektowania

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-07-03
S1 Dąbrowa Górnicza – Mysłowice na końcowym etapie projektowania
W planach jest przebudowa S1 Sosnowiec - Mysłowice i budowa węzła Klimontów. Zdjęcia: GDDKIA
- Jesteśmy na końcowym etapie opracowywania projektów przebudowy drogi ekspresowej S1 od Dąbrowy Górniczej do Mysłowic – poinformował katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To część realizowanej trasy S1 od autostrady A1 i międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach do granicy państwa w Zwardoniu. Docelowo cała droga S1 będzie mieć długość 135 km.

Kierowcy czekają na nowe odcinki drogi S1 w województwie śląskim. To jedna z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w regionie. Biegnąca z północy na południe droga DK1 i S1 jest swego rodzaju kręgosłupem drogowym woj. śląskiego. W realizacji jest obecnie ponad 40 km drogi S1 pomiędzy Mysłowicami a Bielskiem-Białą oraz 8,5 km przygranicznego odcinka Przybędza – Milówka, jako obejścia Węgierskiej Górki. To odcinki biegnące nowym śladem, niezależnie od obecnej DK1. Z uwagi na opóźnienia, pierwsze z nich zostaną udostępnione do ruchu w przyszłym roku. 

Kiedy S1 Mysłowice – Bielsko-Biała? Wszystkie odcinki poza harmonogramem

W planach jest też przebudowa kolejnych odcinków DK1 na północ od Mysłowic. GDDKIA podaje, ze jest już na końcowym etapie opracowywania projektów przebudowy S1 od Dąbrowy Górniczej przez Sosnowiec do Mysłowic. Celem inwestycji jest poprawa funkcjonalności i przepustowości obecnej trasy. Drogowcy zastanawiają się nad poszerzeniem trasy S1. 

Długość tego odcinka S1-ki to 4,3 km. Podstawowe cele inwestycji to dostosowanie parametrów istniejącej drogi do parametrów technicznych drogi ekspresowej, a konstrukcji drogi i obiektów mostowych do nośności 11,5 t/oś. W ramach inwestycji zostanie zaprojektowana m.in. przebudowa węzłów Dąbrowa Górnicza Podlesie oraz Sulno, a także Miejsce Obsługi Podróżnych kat. I.

Kolejne inwestycja dotyczy 5 kilometrowego odcinka S1 oraz węzła Klimontów, który połączy Sosnowiec z drogą S1 oraz ułatwi dojazd do strefy gospodarczej. Zadanie zakłada dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 11,5 t/oś oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wstępnie realizację części drogi ekspresowej S1 Mysłowice – Sosnowiec podzielono na dwa zadania:

  • odcinek o długości około 2,3 km w Sosnowcu pomiędzy ulicą Inwestycyjną a węzłem Jęzor. Z zakresu projektowania wyłączony został odcinek o długości około 450 m, obejmujący wiadukt nad rzeką Bobrek oraz torami kolejowymi wraz z dojazdami. Został on przebudowany we wcześniejszych latach.

  • odcinek o długości ok. 2,7 km zaczynającego się od węzła Jęzor w Sosnowcu, a kończącego się przed węzłem Brzęczkowice w Mysłowicach. To kontynuacja przebudowy dawnej wschodniej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Realizacja przebudowy S1-ki jest jednak dopiero przygotowywana, na przetargi i rozpoczęcie prac budowlanych musimy jeszcze poczekać. 

Mapa drogi ekspresowej S1 Podwarpie- Sosnowiec - Mysłowice. Odc. w stronę Podwarpia został juz oddany. Mapa: GDDKIA

Mapa drogi ekspresowej S1 Podwarpie- Sosnowiec - Mysłowice

Na pocieszenie ekspresowo pojedziemy już pomiędzy węzłami Podwarpie i Dąbrowa Górnicza Pogoria. Na początku lipca br. drogowcy oddali ponad 6 km przebudowanej drogi ekspresowej S1. Prace przy przebudowie wiaduktu drogowego na węźle Dabrowa Górnicza Pogoria nadal trwają. Tu, na odcinku blisko 500 m, obowiązuje jeszcze czasowa organizacja ruchu. Cała inwestycja zakończy się w grudniu br.

Kierowcy zyskali nowy odcinek drogi ekspresowej S1

Rozbudowa droga s1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza

Rozbudowa droga S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza. Zdjęcia: GDDKIA

Droga ekspresowa S1 biegnąc w kierunku północ - południe jest jedną z kluczowych dróg regionu śląskiego. Na długim odcinku pełni funkcję Wschodniej Obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Łączy się z autostradami A1 i A4, drogami ekspresowymi S69, S52 i drogami krajowymi 1, 78, 79, 81, 86 i 94.

Droga ekspresowa S1 połączy Pyrzowice (A1) z południową granicą Polski i słowacką autostradą D3. Docelowo trasa ta będzie mieć długość 135 km.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S1 Jak dojadę - Dąbrowa Górnicza Jak dojadę - Lędziny