S11 Obwodnica Kępna: Do 2021 r. w budowie II etap na południe od S8
Plac budowy II etapu obwodnicy Kępna w ciągu drogi S11, na którym 23 sierpnia 2019 r. symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty przypieczętowano budowę. Zdjęcia: GDDKIA

Wystartowały pierwsze prace budowlane w ramach drugiego etapu obwodnicy Kępna. To odcinek drogi ekspresowej S11 biegnący na południe od drogi ekspresowej S8 i omijający Kępno od wschodniej strony. Oddanie do ruchu obwodnicy Kępna planowane jest w 2021 r. To część przyszłej trasy S11 Kępno - autostrada A1 na Śląsku.

Obecnie realizowana jest druga część obwodnicy Kępna, czyli przedłużenie trasy S11 wybudowanej w ramach I etapu. To odcinek drogi ekspresowej o długości ok. 6,8 km oraz łącznik z istniejącą drogą krajową DK11 o długości ok. 1,3 km, który pobiegnie na południe od istniejącego węzła Kępno (droga ekspresowa S8).

 

Mapa drogi ekspresowej S11 - obwodnicy Kępna

Mapa drogi ekspresowej S11 - obwodnicy Kępna. Mapa: GDDKIA

Początkowo będzie to droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu (do węzła Kępno Wschód), a następnie jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku (do węzła Baranów) o nośności 11,5 tony/oś, włączająca się do istniejącego przebiegu DK11. W ramach inwestycji powstanie dziewięć obiektów mostowych oraz dwa węzły: Kępno Wschód (połączenie z drogą wojewódzką nr 482) oraz Baranów (połączenie z DK11). Na obwodnicy powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

- Trwa odhumusowanie placu budowy, rozpoczęto prace przy wykopach i nasypach, ruszyły także roboty przy obiektach inżynierskich. Prowadzona jest jeszcze wycinka drzew – informuje Łukasz Dybkowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Umowę w systemie Projektuj i Buduj zawarto z firmą INTERCOR w październiku 2017 r., a jej wartość wynosi 122,6 mln złotych. Oddanie do ruchu obwodnicy Kępna planowane jest w 2021 r.

Wszytsko o drodze ekspresowej S11 - przebieg, mapy, zdjęcia, odcinki gotowe, w budowie, w planach

Przypominamy, że obwodnica Kępna, w ciągu nowego odcinka drogi ekspresowej S11, realizowana jest w dwóch etapach. W pierwszym, powstał odcinek drogi ekspresowej S11 o długości ok. 3,6 km, prowadzący na północ od węzła Kępno na S8. Wykonawca, firma Budimex, zrealizowała go za kwotę 73 mln złotych. Wybudowano trzy obiekty inżynierskie: przejście dla zwierząt średnich w ciągu drogi ekspresowej, wiadukt nad drogą ekspresową S11 w ciągu drogi powiatowej oraz wiadukt nad linią kolejową. Kierowcy wjechali na odcinek obwodnicy zrealizowany w I etapie w maju 2018 r.

Droga ekspresowa S11 - obwodnica Kepna I etap

Droga ekspresowa S11 - obwodnica Kepna I etap. Zdjęcia: GDDKIA

Realizowany obecnie drugi etap obwodnicy Kępna wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy na osi północ - południe w ciągu obecnej DK11, a przyszłej S11. Ułatwiony zostanie dojazd do Kępna od strony drogi ekspresowej S8 i uprości się połączenie z DK39 w kierunku Namysłowa.

Cała droga ekspresowa S11 ma mieć około 550 km długości. Trasa zepnie 4 województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie oraz śląskie, gdzie połaczy się z autostradą A1. Korytarz drogi prowadzi w większości śladem obecnej drogi krajowej nr 11 Kołobrzeg – Poznań - Bytom. To jedna z podstawowych tras komunikacji drogowej łącząca środkowe i wschodnie wybrzeże Bałtyku poprzez tereny Wielkopolski ze Śląskiem, a poprzez autostradę A1 i dalej A4 z Małopolską i Podkarpaciem.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Ryszard
2019-08-26 09:58
Druga jezdnia ma wydaną decyzję środowiskową więc też powstanie.
Norbert
2019-08-25 13:39
Jednojezdniowa eska - będzie ten sam twór lub podobny do obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: