1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S11 wyprowadzi tranzyt z Obornik. Jest umowa na drogę S11 na północ od Poznania

S11 wyprowadzi tranzyt z Obornik. Jest umowa na drogę S11 na północ od Poznania

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-07-05
S11 wyprowadzi tranzyt z Obornik. Jest umowa na drogę S11 na północ od Poznania
Powstanie droga ekspresowa S11 na północ od Poznania. Zdjęcia: GDDKIA
W ręce wykonawcy trafił ważny odcinek drogi ekspresowej S11 w Wielkopolsce. To ponad 22 kilometrowy odcinek S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik i nowym moście na Warcie. Zadanie realizowane jest w formule projektuj i buduj, więc budowa trasy S11 ruszy w przyszłym roku. Kiedy będzie gotowa S11 Poznań – Oborniki?

Umowa na S11 Poznań – Oborniki podpisana

Droga Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik stanowi fragment drogi ekspresowej S11 Kołobrzeg – Poznań – Górny Śląsk. To część ważnego połączenia drogowego północ – południe w centralnej części kraju.

S11 pomiędzy Poznaniem a Obornikami to jeden z najdłuższych odcinków realizowanej ekspresówki. Liczy bowiem ponad 22 km długości. I pozwoli wreszcie na wyprowadzenie uciążliwego tranzytu z Obornik, w których od lat stoimy w korkach na DK11.

Oborniki: Remont małego mostu – duże utrudnienia w ruchu

Z początkiem lipca poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę z wykonawcą zadania.

- Podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S11 na odcinku Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Inwestycję o długości ponad 22 km zrealizuje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud. Wartość umowy to ponad 853 mln zł – podała GDDKIA.

Kiedy budowa i otwarcie S11 z Poznania?

Umowa podpisana. Jednak najpierw ruszy projektowanie, a dopiero potem budowa S11-ki. 

- Zadanie będzie realizowane w formule projektuj i buduj, gdzie w pierwszej kolejności – w ciągu 10 miesięcy – wykonawca opracuje projekt budowlany i złoży wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zakładamy, że jej procedowanie zajmie siedem miesięcy, a na prace w terenie przypadną kolejne 22 miesiące. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca – wyliczają drogowcy.

Według powyższych założeń budowa S11 w terenie powinna rozpocząć się pod koniec 2025 r. Przy sprawnym przebiegu całego procesu kierowcy drogą S11 na północ od Poznania pojadą II kwartale 2028 r.

Nowa droga ekspresowa S11 zapewni dojazd z Poznania na środkowe wybrzeże Bałtyku i jednocześnie dogodny dojazd do Szczecina. Wyprowadzi ruch tranzytowy z Obornik oraz innych miejscowości położonych przy obecnej DK11. Połączy się z zachodnią obwodnicą Poznania, ułatwiając skomunikowanie z autostradą A2.

Nowa ekspresówka na Śląsku. Przybędzie 64 km trasy S11 - mapy

Mapa drogi ekspresowej S11 na północ od Poznania. Umowa na S11 Poznań - Oborniki

Mapa drogi ekspresowej S11 na północ od Poznania. Umowa na S11 Poznań - Oborniki

Mapa: GDDKIA

Jaka będzie S11 Poznań – Oborniki z obwodnicą Obornik - mapa

Droga ekspresowa S11 o przekroju (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu) na ponad 22 kilometrowym odcinku będzie przebiegać po wschodniej stronie miejscowości Rożnowo, Kowanowo, Oborniki, Ocieszyn i Świerkówki oraz po stronie zachodniej miejscowości Łukowo, Gołaszyn i Chludowo. Ominie tereny Natura 2000 znajdujące się w okolicy rzeki Warty. Na wysokości Obornik powstanie nowy most, który zapewni bezpieczną przeprawę przez Wartę w ciągu S11. W sumie zaprojektowano aż 38 obiektów inżynierskich. W ciągu trasy powstaną dwa węzły drogowe: Oborniki oraz Chludowo. Odcinek włączy się do istniejącego już węzła Poznań Północ i zachodniej obwodnicy Poznania. Kierowcy będą mogli odpocząć na MOP-ach Oborniki Wschód oraz Oborniki Zachód. Zaplanowano także budowę Obwodu Utrzymania Drogowego.

Umowa na S11 Poznań - Oborniki obejmuje realizację:

Umowa na projektuj i buduj drogi S11 Poznań - Oborniki

Umowa na projektuj i buduj drogi S11 Poznań - Obornik. Zdjęcia: MI, GDDKIA

Nadzór nad budową będzie sprawować firma BBF, z która drogowcy zawarli umowę opiewająca na 10 mln zł.  

Mapa przebiegu drogi S11 Poznań - Oborniki

Mapa przebiegu drogi S11 Poznań - Oborniki

Mapa: GDDKIA

Droga Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik stanowi fragment drogi ekspresowej S11 Kołobrzeg – Poznań, jak również element ważnego w skali kraju połączenia drogowego, w tym o znaczeniu obronnym. Zapewnia dojazd z Poznania na środkowe wybrzeże Bałtyku i jednocześnie dogodny dojazd do Szczecina.

Realizacja trasy S11 zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Oborniki