1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Sprawniejsza droga nad Bałtyk. Węzeł Szczecin Kijewo na A6-S3 w pełni otwarty

Sprawniejsza droga nad Bałtyk. Węzeł Szczecin Kijewo na A6-S3 w pełni otwarty

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-06-24
Sprawniejsza droga nad Bałtyk. Węzeł Szczecin Kijewo na A6-S3 w pełni otwarty
Przebudowany węzeł Szczecin Kijewo w ciągu autostrady A6 - drogi S3 Szczecin - Świnoujście. Zdjęcia: GDDKIA
Otwarto ostatnie zamknięte łącznice węzła Szczecin Kijewo w ciągu autostrady A6, obwodnicy Szczecina. Dzięki temu kierowcy mogą korzystać już z całego węzła. Termin zakończenia przebudowy to 18 lipca tego roku, ale już przed wakacjami udało się udrożnić przejazd przez węzeł, co usprawni drogę nad Bałtyk.

Na A6 obwodnicy Szczecina, węźle drogowym Szczecin Kijewo, zostały otwarte łącznice relacji Stargard - Kołbaskowo i Gdańsk - Stargard. Przejezdna jest również na całej długości zachodnia jezdnia zbiorczo-rozprowadzająca. Były to dwie ostatnie zamknięte łącznice. Teraz już funkcjonuje cały układ drogowy przebudowanego węzła Szczecin Kijewo. Dzięki nowym łącznicom o znacznie łagodniejszych łukach, normatywnym pasom włączeń i wyłączeń, jezdniom zbiorczo-rozprowadzającym w ciągu A6 i nowym wiaduktom węzeł zapewnia większą przepustowość, komfort przejazdu i bezpieczeństwo niż przed przebudową.

Drogowcy zaznaczają jednak, ze jeszcze przez najbliższe około dwa tygodnie, w rejonie węzła, będą obowiązywały ograniczenia prędkości na A6 i DK10. - Wynika to z trwających ostatnich prac wykończeniowych i porządkowych. Na łącznicy relacji Stargard - Kołbaskowo zlokalizowany jest jeszcze zjazd na zaplecze budowy, które będzie w najbliższym czasie likwidowane - dodają.

Pojedziemy szybciej na A1. Nowe odcinki autostrady Tuszyn – Częstochowa

Oddana do ruchu łącznica węzła Szczecin Kijewo Oddana do ruchu łącznica Gdańsk-Stargard na węźle Szczecin Kijewo. Zdjecia: GDDKIA

Węzeł Szczecin Kijewo stanowi połączenie autostrady A6 z DK10. Jest to również główny węzeł łączący Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Węzeł został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, a następnie rozbudowany w latach 70. i 80.

Transprojekt Gdański wybrany do projektowania S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina

W ramach przebudowy zostały wykonane nowe, szersze wiadukty, pod którymi jest miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię autostrady zastąpiła nowa nawierzchnia bitumiczna. Nowe łącznice mają łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstał większy węzeł drogowy, który zapewni zarówno znaczącą poprawę płynności, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Przebudowa węzła Szczecin trwała latami, realizowana była przez różnych wykonawców

Przebudowa węzła Szczecin trwała latami, realizowana była przez różnych wykonawców. Zdjecia: GDDKIA

Uruchamianie węzła odbywało się etapami, tak by uniknąć dużych utrudnień w ruchu. Pod koniec kwietnia został otwarty nowy wiadukt nad autostradą A6 w ciągu DK10. Oznaczało to znaczące zmniejszenie utrudnień na trasie Szczecin - Stargard. Na czas weekendu majowego wprowadzono ułatwienia przejazdu - ruch dwoma jezdniami autostrady A6. Ostatecznie od początku czerwca przejazd autostradą A6 zaczął odbywać się na stałe dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Od 14 czerwca dostępny jest pełny przekrój jezdni DK10. Od 23 czerwca, po otwarciu ostatnich łącznic, kierowcy mogą korzystać już z całego węzła. Prace ukończono wcześniej niż w terminie - 18 lipca tego roku, zapisanym w umowie z nowym wykonawcą prac.

Ekspresowa S6 Kołobrzeg – Ustronie z jedną jezdnią. Prace gwarancyjne

Nowe łącznice, wiadukty na węźle Szczecin Kijewo w ciągu A6

Nowe łącznice, wiadukty na węźle Szczecin Kijewo w ciągu A6. Zdjecia: GDDKIA

Z pierwotnym wykonawcą węzła drogowego Szczecin Kijewo - nieistniejącą już firmą Energopol Szczecin - jesienią 2019 roku GDDKIA rozwiązała umowę z powodu braku postępu prac (inwestycja była gotowa w zaledwie 20 proc). Drogowcy ogłosili nowe przetargi na dokończenie prac. Zostały one podzielone na mniejsze zadania w celu jak najszybszego ukończenia kluczowego elementu - nowego wiaduktu nad A6. Do końca 2020 roku został dokończony nowy wiadukt nad A6 wraz z północną jezdnią DK10 oraz dwie łącznice. Wiosną ubiegłego roku ruszyły pozostałe roboty na węźle w ramach trzeciego etapu prac. Obecnie mamy ich finał.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A6 Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Szczecin