1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Stalexport Autostrady ma olbrzymie zyski po podwyżkach opłat na A4

Stalexport Autostrady ma olbrzymie zyski po podwyżkach opłat na A4

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-10
Stalexport Autostrady ma olbrzymie zyski po podwyżkach opłat na A4
Podwyżki opłat na A4 Katowice - Kraków przyniosły duże zyski koncesjonariuszowi. Zdjęcia: GDDKIA
Grupa Stalexport Autostrady zarobiła więcej po podwyżce opłat za przejazd A4 Katowice – Kraków. Grupa przedstawiła wyniki finansowe za w I kwartał tego roku i ma się z czego cieszyć. Przychody wyniosły 127,2 mln zł, co stanowi przyrost o ok. 23 proc. w stosunku do poziomu ubiegłorocznego. Dwa razy lepiej wygląda zysk. Na takie wyniki ma wpływ m.in. wzrost opłat za przejazd autostradą A4 Katowice – Kraków.

Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady (koncesjonariusz autostrady A4 Katowice – Kraków) I kwartał 2024 roku podsumowała na plusie. Przychody wyniosły w I kwartale bieżącego roku ok. 127,2 mln zł, co stanowi przyrost o ok. 23 proc. w stosunku do poziomu ubiegłorocznego. Zysk netto ukształtował się na poziomie ok. 59,2 mln zł, czyli o 45,8 proc. wyższym niż osiągnięty w I kwartale ubiegłego roku.

Na powyższe wyniki wpłynęły: wzrost natężenia ruchu, zmiana stawek opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków wprowadzona 3 kwietnia 2023 r. dla wszystkich kategorii pojazdów oraz zniesienie preferencyjnej stawki dla kierowców korzystających z płatności automatycznych w styczniu tego roku. O nowych opłatach i stawkach na A4 pisaliśmy tutaj:

Jak zapłacić za przejazd autostradą A4? Aktualne opłaty na A4

- W I kwartale 2024 roku średnie natężenie ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków wzrosło o 0,8 proc. w porównaniu do I kwartału 2023 roku i wyniosło 44,2 tys. pojazdów na dobę. Biorąc pod uwagę tylko samochody osobowe – odnotowano wzrost o 1,3 proc., w przypadku samochodów ciężarowych natężenie ruchu zmalało o 1,5 proc. – podał koncesjonariusz.

Co się dzieje na A4 dzisiaj – roboty, utrudnienia, korki

Przypominamy, że Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przedłużenia umów z koncesjonariuszami autostrad A4 Katowice - Kraków i A2 Świecko - Konin. Umowa z koncesjonariuszem A4 wygasa w marcu 2027 roku. Resort infrastruktury nie planuje przedłużania umowy, a po jej wygaśnięciu wprowadzania opłaty za przejazd.

Koncesyjne autostrady A2 i A4 będą bezpłatne gdy przejdą w ręce GDDKIA

Autostrada A4 Katowice - Kraków

Zdjęcia: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Chrzanów Jak dojadę - Kraków