Strabag i Budimex mogą ruszać z budową A1 – obwodnicy Częstochowy
Na początku sierpnia do ruchu trafi 33 km odcinek autostrady A1 z Pyrzowic do Częstochowy. W budowie pozostanie obwodnica Częstochowy. Zdjęcia: GDDKIA

Ruszają prace na pechowym odcinku autostrady A1 – obwodnicy Częstochowy. Z budową 21 kilometrowego odcinka F Częstochowa Północ (Rząsawa) Częstochowa Blachownia nie poradziła sobie włoska firma Salini, teraz prace przejmuje konsorcjum firm Strabag i Budimex. Nowy wykonawca ma wykonać prace zabezpieczające do połowy listopada. Na pozostałe prace wykończeniowe drogowcy ogłoszą nowy przetarg.

Umowę z nowym wykonawcą konsorcjum firm: STRABAG Infrastruktura Południe z Wrocławia, BUDIMEX z Warszawy oraz BUDPOL z Częstochowy podpisano 24 lipca br. Zakres prac obejmuje wykonanie robót zabezpieczających na ciągu głównym, roboty ziemne, wykonanie warstw konstrukcyjnych i bitumicznych, włącznie z wykonaniem podbudowy z betonu chudego, nawierzchni z betonu cementowego, również roboty wykończeniowe obiektów inżynierskich.

- Przewidujemy, że wykonawca niezwłocznie przystąpi do przygotowania placu budowy, aby tak szybko jak to możliwe ruszyć pełnym frontem robót na autostradowej obwodnicy Częstochowy. Całość prac zabezpieczających ma zostać zrealizowana do 15 listopada – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Niestety, okazuje się, że zlecone prace nie pozwolą jeszcze zapewnić przejezdności autostrady A1 i ominięcia Częstochowy. Drogowcy przygotowują jeszcze jedno postępowanie przetargowe na dokończenie prac na tym odcinku A1.

- Zamówienie będzie obejmowało wykonanie zakresu niezbędnego do uzyskania decyzji na użytkowanie obiektu budowalnego, warunkującej udostepnienie tego 21 km odcinka autostrady. Są to między innymi elementy BRD, ekrany akustyczne, oświetlenie węzła Rząsawa, ogrodzenie pasa drogowego autostrady – wyjaśniają drogowcy.

W bardzo optymistycznym scenariuszu kompletną autostradą A1 z Pyrzowic za Częstochowę pojedziemy na koniec tego roku.

Przypomnijmy, odcinek F Częstochowa Północ – Blachownia stanowi fragment autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice. Budowa pozostałych odcinków dobiegła końca i mają być oddane na początku sierpnia.

Autostrada A1 koło Pyrzowic gotowa na przyjęcie kierowców – zdjęcia nowej trasy A1

Autostrada A1 koło Pyrzowic gotowa na przyjęcie kierowców – zdjęcia nowej trasy A1

 

Sierpień przyniesie ponad 30 kilometrów autostrady A1

Na początku sierpnia planujemy udostępnić do ruchu blisko 33 km autostrady, od węzła Częstochowa Południe do Pyrzowic. W sumie gotowe będzie 37 km nowej trasy A1, ale nie będzie możliwości korzystania z 4 km odcinka. Ta część autostrady musi poczekać na wybudowanie węzła Częstochowa Blachownia, który jest częścią autostradowej obwodnicy Częstochowy.

Wielkie odliczanie do otwarcia autostrady A1 Pyrzowice – Częstochowa

 Realizacja autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice w podziale na odcinki

Realizacja autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice w podziale na odcinki. Mapa: GDDKIA

A1 - co jeszcze w budowie?

Na północy od Częstochowy trwa budowa pięciu odcinków autostrady, jednego na terenie województwa śląskiego oraz czterech w województwie łódzkim. Wszystkie, w standardzie po trzy pasy w obu kierunkach, zostaną wybudowane po istniejącym śladzie DK1. Planowany termin oddania do ruchu czterech odcinków między Częstochową a Tuszynem, powinien nastąpić przed końcem 2021 r. Natomiast piąty odcinek od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Kamieńsk zostanie udostępniony kierowcom na przełomie 2022 i 2023 r.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

szpung
2019-07-31 21:49
Trzeba przyznac iz tempo ekspresowe balem sie ze zinwentaryzuja Salviniego na jesieni i obeodnica postoi do wiosny przyszlego roku. A1 to preciez absolutny priorytet, to droga rdzeniowa os komunikacyjna Polski, az dziiwne ze tyle czasu projekt stal nieruszony
banan5005
2019-07-26 18:43
Nie mogą skończyć sami bo BX wszystko robi podwykonawcami.
kon
2019-07-25 22:06
na zadupiu nie buduje sie ekranów, a przezroczyste pewnie 2x drozsze, najlepsze sa ekrany z hartowanego szkła hehe
xxx
2019-07-25 20:32
Jak już naprawdę muszą budować ekrany akustyczne, to niech te ekrany będą przezroczyste. Zamalowane ekrany sprawiają że jazda jest strasznie monotonna (wrażenie jazdy w tunelu), co powoduje dodatkową, zbędną senność za kółkiem. Przy przezroczystych widać zmieniające się otoczenie i przyjemniej się jeździ.
Janek
2019-07-25 19:21
Juz chyba Włosi dowiedzieli się,ze zmieniło się troche prawo i trzeba podwykonawców uwzględniać.El Dorado kiedy polscy podwykonawcy szli z torbami-minęły
fan
2019-07-25 18:46
Trzymam kciuki za dokończenie budowy A1. Może chodzi o szybsze prace, chociaz strabag-budimex i tak dałby rade. Ale tak samo drogowa dyrekcja robi z s5 pod Poznaniem dokończenie trasy rozbiła na kilka zadań.
kon
2019-07-25 13:11
a to dlaczego Strabag i Budimex nie moga dokonczyc calej inwestycji? tego juz nie napisaliscie czy nie wiecie? po co kolejny przetarg jak te firmy moga to doskonale skonczyc. masakra. chyba tylko zeby na kolejnym przetargu kolejne miliony mial ktos na boku zarobic.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: