1. Strona główna
 2. Informacje
 3. W budowie cała Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. W 2025 r. pojedziemy nową drogą S6

W budowie cała Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. W 2025 r. pojedziemy nową drogą S6

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2023-03-30
W budowie cała Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. W 2025 r. pojedziemy nową drogą S6
Mapa obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej odc. S6 Żukowo - Gdańsk Południe z obwodnicą Żukowa. Mapa: GDDKIA
W budowie są już 32 kilometry Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Stało się tak po wydaniu decyzji ZRID na budowę jej drugiego (ostatniego) odcinka pomiędzy węzłami Żukowo i Gdańsk Południe oraz obwodnicy Żukowa. Nową dwujezdniową drogą ekspresową S6 pojedziemy w 2025 r. Wartość inwestycji to ponad 2 mld zł.

 

Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta powstaje w podziale na dwa odcinki: Gdynia/Chwaszczyno - Żukowo i Żukowo - Gdańsk Południe

Budowa Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6 została podzielona na dwa odcinki realizacyjne. W budowie jest już odcinek trasy S6 między węzłami Chwaszczyno i Żukowo, a także węzeł Gdańsk Południe. Teraz ruszają prace na pozostałej części Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, pomiędzy węzłami Żukowo i Gdańsk Południe, a także na obwodnicy Żukowa.

S6 obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Jest ZRID na odc. S6 Żukowo - Gdańsk Południe. Mapa: GDDKIAS6 obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. W budowie odcinek S6 Żukowo - Gdańsk Południe

ZRID dla drogi ekspresowej S6 Żukowo - Gdańsk Południe z obwodnicą Żukowa

Wojewoda Pomorski wydał dla tego odcinka decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) co pozwala wykonawcy rozpocząć roboty w terenie. W ramach drugiego odcinka wybudowane zostaną trzy węzły drogowe, miejsce obsługi podróżnych, 24 wiadukty i pięć estakad. Powstanie również 12 przejść dla zwierząt.

Budowa S6. Strabag może rozpoczynać budowę II jezdni obwodnicy Słupska

Jaki będzie odcinek S6 Żukowo - Gdańsk Południe?

 • około 16 km długości
 • realizacja obwodnicy Żukowa - ok. 7 km oraz węzłów Żukowo i Lublewo.
 • rozbudowa węzła Gdańsk Południe na styku S6 Obwodnicy Trójmiasta oraz S7 Południowej Obwodnicy Gdańska
 • budowa Miejsca Obsługi Podróżnych Widlino (kat. I)
 • obwodnica Żukowa połączy się z drogą krajową nr 7 w Przyjaźni i przez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do drogi krajowej nr 20 w Glinczu.

Przypominamy, ze umowę z wykonawcą tego odcinka podpisano w połowie kwietnia 2021 r. Prace wyniosą 777 mln zł, a ich zakończenie przewidywane jest do końca 2025 r.

Dwa odcinki S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina na stołach projektantów

Mapa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej- odc. S6 Żukowo - Gdańsk Południe z obwodnicą Żukowa

Mapa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej- odc. S6 Żukowo - Gdańsk Południe z obwodnicą Żukowa

Co to jest ZRID?

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) - wydawane jest w formie decyzji administracyjnej przez wojewodę w stosunku do dróg krajowych i wojewódzkich lub starostę w stosunku do dróg powiatowych i gminnych. Wniosek o wydanie decyzji ZRID składa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad lub w przypadku dróg lokalnych - właściwy zarządca drogi.

Decyzja pozwala na:

 • podział i scalenie nieruchomości zgodnie z potrzebami inwestora
 • przeniesienie własności nieruchomości z dotychczasowego właściciela na Skarb Państwa lub właściwą jednostkę samorządową
 • udzielenie pozwolenia na budowę drogi.

Kiedy koniec budowy drogi S6?

Nowa trasa, omijająca aglomerację trójmiejską od południa i zachodu, połączy S7 Południową Obwodnicę Gdańska, autostradę A1 i S6 Trasę Kaszubską. S6 docelowo połączy Szczecin z Trójmiastem. Jej budowa została ujęta w rządowym „Programie Budowy Dróg Krajowych”. Obecna droga krajowa nr 6 pełni ważną funkcję w sieci dróg krajowych i międzynarodowych (E28).

Wszystkie pozostałe odcinki trasy S6 łączące Trasę Kaszubską - Lębork - Słupsk – Koszalin też już mają swoich wykonawców. Całość trasy S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim będzie oddana do ruchu w 2025 r. Kierowcy korzystają już z fragmentu nowej trasy pomiędzy Bożepolem Wielkim a Strzebielinem. W grudniu ub.r. udostępniono pozostałą część S6 do węzła Gdynia Wielki Kack.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S6 Jak dojadę - Gdańsk Jak dojadę - Żukowo