1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W przygotowaniu odcinek S74 Opatów – Nisko za 3,5 mld zł

W przygotowaniu odcinek S74 Opatów – Nisko za 3,5 mld zł

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-27
W przygotowaniu odcinek S74 Opatów – Nisko za 3,5 mld zł
Budowa obwodnicy Opatowa w toku. Trasa S74 ma być wydłużona do Niska na połączeniu z S19. Zdjęcia: GDDKIA
Trwają prace przygotowawcze dla około 70-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S74, która ma przebiegać od Opatowa w województwie świętokrzyskim do Niska na północy Podkarpacia. Decyzja środowiskowa dla tego odcinka ma być wydana w tym roku. Kiedy budowa S74 Opatów - Nisko?

Około 70 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S74 Opatów – Nisko zepnie dwa województwa i połączy się z drogą ekspresową S19 w okolicach Niska. To najmniej zaawansowany w realizacji fragment trasy S74 w woj. świętokrzyskim. Pozostałe odcinki S74 o łącznej długości przekraczającej sto kilometrów są już realizowane w systemie Projektuj i buduj.

Budowa S74 w woj. świętokrzyskim - co, gdzie, kiedy

Stan realizacji drogi ekspresowej S74 w woj. świętokrzyskim

Stan realizacji drogi ekspresowej S74 w woj. świętokrzyskim. Mapa: GDDKIA

Budowa drogi S74 na granicy województw będzie realizowana w podziele na trzy odcinki:

  • S74 Opatów – Sandomierz (25 km),
  • S74 Sandomierz – Stalowa Wola (30 km),
  • S74 Stalowa Wola – Nisko (16 km).

W toku są prace przygotowawcze. Aktualnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie rozpatruje wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (wniosek złożony w listopadzie 2022 r .). Decyzja środowiskowa najprawdopodobniej zostanie wydana w tym roku.

W tym roku decyzja środowiskowa dla S74 Opatów - Nisko

Prace przygotowawcze dla drogi ekspresowej S74 rozpoczęły się od wykonania Studium korytarzowego, w którym rozpatrywano 7 wariantów przebiegu drogi. Do dalszych prac zostały zarekomendowane 3 warianty przebiegu trasy ekspresowej S74 pomiędzy Opatowem i Niskiem, z czego jeden o długości ok. 73 km został wskazany przez GDDKIA jako najkorzystniejszy.

- W tym wariancie założono, że przyszła trasa będzie miała ok. 73 km długości i przebiegać będzie przez teren województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Na terenie woj. świętokrzyskiego trasa będzie poprowadzona przez 4 gminy: Opatów, Lipnik, Obrazów, Samborzec. Na Podkarpaciu zaproponowano przebieg trasy obejmujący 7 gmin: Tarnobrzeg, Gorzyce, Stalowa Wola, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Pysznica, Nisko. Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez węzły drogowe – informuje GDDKIA.

Nowy odcinek ekspresówki w centrum Polski. Rusza projektowanie przedłużenia S8

Realizacja odcinka w formule projektuj i buduj ruszy jednak dopiero za kilka lat. Po otrzymaniu decyzji środowiskowej drogowcy będą mogli rozpocząć kolejny etap prac, polegający na opracowaniu koncepcji programowej.

Droga ekspresowa S74 Opatów – Nisko jest planowana do realizacji w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Koszt jej realizacji szacowany jest na 3,5 mld zł.

Docelowo droga S74 połączy województwa: łódzkie, świętokrzyski i podkarpackie. Ekspresówka pobiegnie od węzła z autostradą A1 pod Łodzią do węzła z Via Carpatią w ciągu drogi S19.

Droga S12 – w budowie i przygotowaniu

W ostatnich miesiącach pojawiły się głosy o możliwym przesunięciu inwestycji „na później” O kontynuację prac wnoszą przedstawiciele PiS, dla których była o jedna ze sztandarowych inwestycji. W tym celu został powołany parlamentarny zespół "TAK dla budowy drogi ekspresowej S74". - Będziemy dążyć do tego aby S74 była realizowana, bo to droga do rozwoju. Nie odpuszczę tej inwestycji. Droga ekspresowa S74 musi powstać – zaznaczał Rafał Weber z PiS.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19 Jak dojadę - Nisko Jak dojadę - Stalowa Wola