1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowy odcinek ekspresówki w centrum Polski. Rusza projektowanie przedłużenia S8

Nowy odcinek ekspresówki w centrum Polski. Rusza projektowanie przedłużenia S8

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-12-07
Nowy odcinek ekspresówki w centrum Polski. Rusza projektowanie przedłużenia S8
Około 60 km przedłużenia drogi S8 w woj. łódzkim. Jest umowa z projektantem. Zdjęcia: GDDKIA
Startują prace projektowe dla ważnego odcinka drogi ekspresowej, która połączy odcinki drogi S8 w okolicach Łodzi. Chodzi o około 60 km odcinek od węzła Łódź Południe (A1/S8) do węzła Kozenin (S12/S74). Nowa trasa poprawi połączenie Wrocławia z Warszawą. Aktualnie większość kierowców jadących z Wrocławia, po dotarciu do węzła Łódź Południe wybiera dalszą trasę do stolicy przez autostradę A1 i mocno obciążoną ruchem A2.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych podpisała umowę na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla połączenia węzła Łódź Południe (A1/S8) z węzłem Kozenin (S12/S74). Wykonawcą dokumentacji jest Transprojekt Gdański. Koszt umowy to około 39,1 mln złotych.

Planowana trasa od węzła Łódź Południe do węzła Kozenin będzie miała najwyższy standard – powstanie jako dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. W jej ciągu powstaną węzły drogowe zapewniające komunikację z istniejącą i planowaną siecią dróg. Droga wyposażona będzie w nowoczesny system zarządzania ruchem, a także wszelkie instalacje służące ochronie środowiska.

Ekspresowa S7 coraz bliżej Warszawy. Jest umowa na S7 Czosnów – Kiełpin

Nowy odcinek ekspresówki zepnie trasę S8 Wrocław - Warszawa

Nowy odcinek ekspresówki zepnie trasę S8 Wrocław - Warszawa

Mapa: GDDKIA

Według wstępnie przyjętych harmonogramów, w 2025 r. ma być złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Zakończenie umowy, sfinalizowane uzyskaniem DŚU ma nastąpić około połowy 2029 r.

GDDKIA otwiera worek z przetargami na nowe odcinki S12 w woj. mazowieckim

Nowa ekspresówka usprawni połączenie Wrocławia z Warszawą. Bezpośrednie połączenie S8 do okolic Tomaszowa Mazowieckiego ułatwi podróż, przejmując część ruchu z bardzo zatłoczonej A2 (na odcinku Łódź - Warszawa), a także z A1 między węzłem Łódź Południe i Piotrkowem Trybunalskim. Ponadto, z uwagi, że dalsza część tego ok. 60-kilometrowego łącznika do planowanego węzła Kozenin u zbiegu S12 i S74 bardzo ułatwi i usprawni przejazd od strony Wielkopolski w kierunku województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S12 Utrudnienia na drodze S8 Jak dojadę - Łódź Jak dojadę - Piotrków Trybunalski