1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W wakacje start budowy drogi S11 z Koszalina

W wakacje start budowy drogi S11 z Koszalina

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-03-29
W wakacje start budowy drogi S11 z Koszalina
Dobiega końca projektowanie drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice. W III kw. tego roku ruszy jej budowa. Zdjęcia: GDDKIA
Realizacja drogi ekspresowej S11 na Pomorzu jest coraz bardziej zaawansowana. W tym roku ruszą roboty budowlane na około 48 km odcinku Koszalin - Bobolice. Dla dalszego fragmentu od Bobolic do Szczecinka kończone są prace projektowe.

W minionym roku drogowcy wyłonili wykonawców pierwszej części trasy S11. Odcinek Koszalin - Bobolice liczy łącznie blisko 48 km. Droga rozpocznie się od fragmentu S11 stanowiącego włączenie do obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6, a zakończy się na południe od miejscowości Bobolice. Odcinek ten wyprowadzi ruch tranzytowy z miejscowości położonych przy obecnym przebiegu DK11, takich jak Manowo, Mostowo, Grzybnica czy Bobolice.

W lutym 2020 r. zawarto umowę na odcinek S11 Koszalin - Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km. Natomiast na początku marca dwie kolejne umowy – na odcinki S11 Zegrze Pomorskie – Kłanino o długości 19,3 km i Kłanino - Bobolice o długości 11,6 km. Były to umowy na realizację w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcy opracowali dokumentację projektową zgodnie z terminami kontraktowymi i w grudniu dla wszystkich trzech odcinków złożono do Wojewody Zachodniopomorskiego wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W III kwartale tego roku powinny ruszyć roboty budowlane. Zakończenie realizacji inwestycji powinno nastąpić w 2023 roku.


Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Zegrze - Kłanino - Bobolice

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice w podziale na odcinki. Mapa: GDDKIA


S11 Koszalin - Zegrze Pomorskie

Odcinek rozpoczyna się od węzła Koszalin Zachód, którego północna część powstała przy realizacji obwodnicy Koszalina i Sianowa. Droga będzie prowadziła dalej w kierunku południowym, biegnąc równolegle do DW167. W ramach inwestycji powstanie węzeł Zegrze Pomorskie na przecięciu z DW167. Łączna długość odcinka to 16,8 km. W ramach zadania powstanie również MOP kategorii II oraz 7 wiaduktów nad drogą ekspresową, 4 mosty (w tym 1 o długości 200 m) i 5 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej oraz 23 przepusty i przejścia ekologiczne. Odcinek w ramach kontraktu o wartości 579,8 mln złotych zrealizuje firma Budimex S.A.

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Zegrze Pomorskie. Mapa: GDDKIA

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Zegrze Pomorskie


S11 Zegrze Pomorskie – Kłanino

Odcinek rozpoczyna się za węzłem Zegrze Pomorskie (objęty realizacją). Trasa biegnie w dużej mierze przez tereny leśne. Droga przebiega na południe od lotniska w Zegrzu Pomorskim, następnie na północ od miejscowości Krępa i Dargiń. Na południe od miejscowości Kłanino droga zbliża się do obecnej DK11. Jest tam zlokalizowany węzeł drogowy, na którym kończy się ten odcinek. W rejonie miejscowości Dargiń zaplanowano budowę Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP kat. I). Trasa kończy się na węźle drogowych Kłanino, który wchodzi w zakres realizacyjny tego odcinka. S11 na tym fragmencie biegnie w całości po nowym przebiegu. Wykonawcą odcinka jest firma Mostostal Warszawa – kontrakt o wartości 478,3 mln złotych.

Mapa drogi ekspresowej S11 Zegrze Pomorskie - Kłanino. Mapa: GDDKIA

Mapa drogi ekspresowej S11 Zegrze Pomorskie - Kłanino


S11 Kłanino - Bobolice

Odcinek rozpoczyna się za węzłem Kłanino (Koszalin Południe). Trasa biegnie początkowo w sąsiedztwie obecnej DK11, omija od wschodu miejscowość Głodowa, gdzie przewidziany jest węzeł drogowy z DW169, oraz Bobolice, gdzie zlokalizowany jest węzeł na przecięciu z DW171. Węzeł ten będzie również łączył S11 z obecnym przebiegiem DK11. Łączna długość odcinka to 11,6 km. W ramach zadania powstanie również Obwód Utrzymania Drogi w rejonie węzła Bobolice, 8 wiaduktów nad drogą ekspresową, 1 estakada o długości 326 m i 2 górne przejścia dla zwierząt oraz 9 przepustów ekologicznych. Odcinek Kłanino - Bobolice w ramach kontraktu o wartości 450 mln złotych zrealizuje konsorcjum firm Kobylarnia S. A. i Mirbud S.A.

Mapa drogi ekspresowej S11 Kłanino - Bobolice
Mapa drogi ekspresowej S11 Kłanino - Bobolice. Mapa: GDDKIA

- Realizacja drogi S11 na Pomorzu Zachodnim jest już mocno zaawansowana. W tym roku ruszą roboty na odc. Koszalin - Bobolice (48 km). Dla odc. Bobolice - Szczecinek (24,5 km) kończone są prace projektowe, jesienią 2021 roku planujemy złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID - informuje szczeciński oddział GDDKIA>

Węzły i MOP-y w ciągu drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice. Źródło: GDDKIA

Węzły w ciągu drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice


S11 Bobolice - Szczecinek w projektowaniu

W 2021 roku powinna być gotowa dokumentacja projektowa dla odcinka Bobolice - Szczecinek o długości 24,5 km. To ostatni fragment drogi ekspresowej S11, który pozostał do realizacji w województwie zachodniopomorskim. Obecnie przygotowywany jest projekt budowlany dla tego odcinka (przygotowanie dokumentacji obejmującej zarówno Koncepcję Programową, jak i również szczegółowej dokumentacji technicznej). Złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID planowane jest w III kwartale przyszłego roku.

- Zabezpieczone w ubiegłym roku finansowanie w kwocie 83 mln zł pozwoli jesienią tego roku złożyć wniosek o wydanie decyzji ZRID dla tego fragmentu S11. Budowa tego odcinka przy zapewnieniu finansowania byłaby możliwa w latach 2023-2025 – informują drogowcy.

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice - szczecinek: odcinki i lata realizacji. Mapa: GDDKIA

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice - szczecinek: odcinki i lata realizacji

 

W przygotowaniu są też pozostałe odcinki drogi ekspresowej S11 na południe od obwodnicy Szczecinka.

S11 Szczecinek – Piła na etapie decyzji środowiskowej

W Wielkopolsce od 2018 roku dla poszczególnych odcinków S11 (za wyjątkiem S11 Piła - Ujście i S11 Kórnik - Ostrów) trwa proces przygotowawczy, kiedy to podpisano umowy z wykonawcami na wykonanie projektowych prac studialnych  wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

Przebieg S11 Poznań – Oborniki wybrany do wniosku DŚU. Ponad 300 km S11 w projektowaniu

Z kolei na Opolszczyźnie rozkręca się budowa 25 km fragmentu trasy S11 - obwodnicy Olesna:

25 km trasa S11 w budowie. Pojedziemy nią pod koniec 2022

Droga ekspresowa S11
docelowo będzie miała 550 km długości i połączy 4 województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie oraz śląskie. Korytarz drogi prowadzi w większości śladem obecnej drogi krajowej nr 11 Kołobrzeg – Poznań - Bytom. To jedna z podstawowych tras komunikacji drogowej łącząca wybrzeże Bałtyku poprzez tereny Wielkopolski ze Śląskiem, a poprzez autostradę A4 z Małopolską i Podkarpaciem.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Bobolice