1. Strona główna
  2. Rozbudowa A2 Łódź - Warszawa

Rozbudowa autostrady A2 Łódź - Warszawa

  1. Anka Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-02-14
Rozbudowa autostrady A2 Łódź - Warszawa
Autostrada A2 na odcinku od Łodzi do Warszawy będzie miała dodatkowy pas ruchu w każdym kierunku. Zdjęcia: GDDKIA
W 2018 roku rząd podjął decyzję o rozbudowie autostrady A2 prowadzącej z Łodzi do Warszawy. Decyzja powodowana była coraz gorszą przepustowością drogi, korkami, rosnącym natężeniem ruchu oraz planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na około 88 km odcinku do 2025 roku ma pojawić się dodatkowy pas ruchu dla każdej z jezdni.

Inwestycja polegać będzie na dobudowie trzeciego pasa ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków, a na odcinku węzeł Pruszków – węzeł Konotopa czwartego pasa ruchu. Inwestycję podzielono na dwa odcinki: od Łodzi do granicy z woj. mazowieckim i od granicy województw do Konotopy pod Warszawą. Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni autostrady A2, z wykorzystaniem szerokiego pasa rozdziału przewidzianego podczas budowy autostrady pod przyszłe poszerzenie. Roboty w terenie mogą zając nawet do 3 lat, z uwagi na to, że prace są planowane bez wyłączania odcinka z ruchu. Łączny koszt rozbudowy to około 600 mln zł.

 

Mapa z zaznaczonym odcinkiem autostrady A2 objętym rozbudową

Mapa z zaznaczonym odcinkiem autostrady A2 objętym rozbudową. Mapa: GDDKIA

Roboty budowlane poprzedzą prace przygotowawcze tj. opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Potrwają one do 2021 roku. GDDKIA szacuje, że wyniosą około 7 mln zł.

Wynika z tego, że rozbudowana autostrada A2 powinna zostać oddana do użytku w roku 2024 lub w 2025. Autostrada Łódź – Warszawa ma być bezpłatna – tak przynajmniej wynika z ostatnich zapowiedzi resortu infrastruktury.

Przypominamy, że rozbudowy doczekała się również autostradowa obwodnica Poznania. Prace ruszyły w 2019 roku i obejmują odcinek A2-ki od węzła Poznań Zachód do węzła Poznań Krzesiny.

Podziel się:

Powiązane z "Rozbudowa A2 Łódź - Warszawa":

POPULARNE W CONADROGACH.PL