1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Wielkopolska: Nowe odcinki dróg w budowie – to głównie obwodnice

Wielkopolska: Nowe odcinki dróg w budowie – to głównie obwodnice

 1. Michał Zawadzki
 2. conadrogach.pl
 3. 2024-06-14
Wielkopolska: Nowe odcinki dróg w budowie – to głównie obwodnice
Nowe odcinki dróg w Wielkopolsce to S10, S11 i obwodnice. Zdjęcia: GDDKIA
Dobudowa drugiej jezdni obwodnicy Kępna w ciągu drogi S11 oraz budowa ośmiu obwodnic to realizowane obecnie inwestycje drogowe w Wielkopolsce. Pięć obwodnic jest już na etapie realizacji, pozostałe trzy na etapie przygotowania. Lada dzień kierowcy ominą obwodnicą Grzymiszew. Na etapie przygotowania są S10, S11 oraz DK25.

W najbliższych latach sieć drogowa woj. wielkopolskiego wzbogaci się o nowe obwodnice. Na ekspresowe trasy S10 i S11 przyjdzie poczekać jeszcze kilka lat. Oto jakie inwestycje są obecnie realizowane i planowane w regionie...

Nowe obwodnice w Wielkopolsce w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Obecnie na etapie realizacji w ramach Programu budowy 100 obwodnic jest pięć obwodnic:

 • Grzymiszewa,
 • Gostynia,
 • Strykowa,
 • Żodynia
 • Koźmina Wielkopolskiego.

Dla pozostałych trzech obwodnic Kamionnej, Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa oraz Kalisza trwają prace projektowe, które zmierzają do ogłoszenia przetargów na prace projektuj i buduj.

Obwodnica Grzymiszewa

Już niebawem kierowcy ominą Grzymiszew nową obwodnicą.

- Prace na budowie już się zakończyły i jesteśmy w trakcie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie – informuje poznański oddział GDDKIA.

Umowa na zaprojektowanie i budowę około 1,5-kilometrowej obwodnicy w ciągu DK72 została podpisana z końcem czerwca 2021 r. Wykonawcą inwestycji o wartości blisko 19 mln zł jest konsorcjum firm Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal.

Obwodnica Gostynia

Z końcem czerwca 2021 r. doszła też umowa na zaprojektowanie i budowę 17-kilometrowej obwodnicy Gostynia w ciągu DK12. Inwestycję za ok. 247 mln zł realizuje konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia. Planowany termin udostępnienia trasy do ruchu to IV kwartał 2025 r.

Obecnie zaawansowanie prac wynosi 31 proc. Trwają roboty drogowe, z wyjątkiem robót bitumicznych. Obiekty mostowe są w różnym stopniu zaawansowania, włącznie z ustrojami niosącymi. Trwa także przebudowa kolizji branżowych.

Obwodnica Strykowa

Umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Strykowa w ciągu DK32 podpisano z końcem października 2021 r.. Inwestycję, za ponad 65 mln zł, realizuje firma PORR.

Zaawansowanie prac na budowie wynosi 83 proc. Obecnie są realizowane roboty związane z wykonywaniem warstw bitumicznych konstrukcji nawierzchni na ciągu głównym i humusowaniem skarp na całym ciągu obwodnicy. Trwają też prace na płytach przejściowych obiektów.

Otwarcie obwodnicy Strykowa planowane jest na III kwartał 2024 r.

Obwodnica Żodynia

Obwodnica Żodynia realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Umowa na kwotę blisko 32,7 mln zł drogowcy zawarli w kwietniu 2021 r.  

Zaawansowanie prac na budowie wynosi 40 proc. Aktualnie realizowane są roboty związane z układaniem dolnych warstw konstrukcji nawierzchni na ciągu głównym obwodnicy. Postępują też przebudowy sieci uzbrojenia terenu oraz budowa infrastruktury związanej z funkcjonowaniem drogi.

Udostępnienie obwodnicy Żodynia planowane jest na II kwartał 2025 r.

Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego

Obwodnicę w ciągu DK15 za ponad 76 mln zł zrealizuje konsorcjum Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal. Plac budowy został przekazany wykonawcy na początku czerwca, zaraz po wydaniu decyzji - zezwolenia na realizację inwestycji drogowej tzw. ZRID.

Zakończenie budowy obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego planowane jest na IV kwartał 2025 r.


Drogi ekspresowe S10 i S11

Kierowcy na kolejne odcinki dróg ekspresowych w regionie. Mają to być trasy: S10 oraz S11.

- Pracujemy nad tym, aby jeszcze w tym roku ogłosić postępowania przetargowe na niektóre nich – zapewnia poznański oddział GDDKIA.

Kierowcy korzystają z pięciu fragmentów drogi S11, dwóch w okolicy Poznania wyprowadzających ruch na północ i południe od A2 oraz trzech obwodnic: Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Kępna.

Przypominamy, że ruszyły już prace dla obwodnicy Kępna w ciągu trasy S11. Umowę na zaprojektowanie i dobudowę około 4-kilometrowej drugiej jezdni obwodnicy zawarto w połowie kwietnia br. Inwestycję za ponad 69 mln zł zrealizuje konsorcjum Mirbud (lider) i Kobylarnia. Obecnie trwają prace projektowe.

Jest umowa na S11 - drugą jezdnię obwodnicy Kępna

Zakończenie budowy drugiej jezdni planowane jest w drugiej połowie 2027 r. Zadanie to jest realizowane w ramach rządowego Program Budowy Dróg Krajowych do roku 2030.

Dla budowy pozostałej części trasy S11 od granicy z woj. zachodniopomorskim do granicy z woj. opolskim trwają prace planistyczne. Długość S11 w woj. wielkopolskim to około 260 km, podzielonych na następujące odcinki:

 • Szczecinek – Piła o długości około 59 km,
 • Piła – Ujście o długości około 20 km,
 • Ujście – Oborniki o długości około 43 km,
 • Kórnik – Jarocin o długości około 43 km,
 • Jarocin – Ostrów Wielkopolski o długości około 57 km,
 • Ostrów Wielkopolski – Kępno o długości około 30 km.

Jest wykonawca dla S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik

Dla S10 w województwie wielkopolskim zostały złożone wnioski o uzyskanie decyzji środowiskowych (DŚU) dla odcinka Piła - Wyrzysk (o długości ok. 28 km) oraz dla dobudowy drugiej jezdni obwodnicy Wyrzyska (na odcinku 5 km). Pisaliśmy o tym wcześniej:

Ekspresowa S10 na obwodnicy Wyrzyska. Jest wniosek o decyzję środowiskową

Mapa drogi ekspresowej S10 Piła - Wyrzysk

Zdjęcia: GDDKIA

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S10 Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Gostyń