Wszystko o ułatwieniach w opłatach za przejazd autostradą A1
By uniknąć w wakacje korków na autostradzie A1 wprowadzono zaokrąglone do pełnych złotych opłaty, możliwość opłacenia trasy Gdańsk - Toruń z aplikacji, a w krytycznych momentach zwolnienie z opłat. Zdjęcia: GTC

Od 4 lipca 2018 r. kierowcy jadący koncesyjnym odcinkiem autostrady A1 mogą korzystać z nowej metody płatności automatycznej - AmberGo, ułatwiającej płatności za przejazd. Ponadto, na czas wakacji, zaokrąglono stawki za przejazd do pełnych złotych i w razie korków w weekendy szlabany mają być podnoszone. Badania pokazują, że ruch na krańcowych bramkach A1 Toruń – Gdańsk, w szczególności podczas weekendów, bywa nawet dwukrotnie większy niż Średni Dobowy Ruch Roczny.

Aplikacją zapłacimy za przejazd autostradą A1 z Torunia do Gdańska

GTC SA, koncesjonariusz autostrady A1, wraz z Ministerstwem Infrastruktury uzgodnili wprowadzenie nowej, automatycznej metody płatności - bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych.

Usługa polega na automatycznym rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych pojazdów w powiązaniu z aplikacją obsługującą płatności.

Opłaty na autostradzie A1: Teraz za przejazd Gdańsk - Toruń zapłacisz aplikacją

- To proste, bezpieczne i szybkie rozwiązanie, które zwiększy komfort i skróci czas uiszczania opłaty, pozwalając tym samym zmniejszyć zatory w ruchu na bramkach w okresie największego natężenia wakacyjnych podróży – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wszystko o opłatach na autostradzie A1

W okresie pilotażowym nowa usługa dostępna jest dla kierowców pojazdów osobowych do 3,5 t, z polskimi numerami rejestracyjnymi, podróżujących najdłuższym odcinkiem autostrady A1 od Rusocina do Nowej Wsi w obu kierunkach.

Pełna funkcjonalność nowej metody płatności przewidziana jest na wakacje 2019 r.

Opłaty na autostradach w Polsce - ile zapłacimy na A1, A2 i A4


Inne usprawnienia w opłatach na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń

Dodatkowo, na okres wakacji wprowadzono liczne działania usprawniające, wśród nich:

  • odstąpienie od poboru opłat od wszystkich pojazdów na czas do 30 minut - w sytuacji, gdy średni czas oczekiwania na uiszczenie opłaty w punkcie poboru opłat w Nowej Wsi lub w Rusocinie przekroczy 25 minut; w sytuacjach szczególnych odstąpienie od poboru opłat może trwać nawet do 45 min (kiedy 30 min. nie jest wystarczające na rozładowanie zatoru i identyfikowane jest istotne ryzyko konieczności powtórnego podniesienia szlabanów w krótkim czasie);

  • zaokrąglenie stawki opłaty za przejazd całym odcinkiem Rusocin - Nowa Wieś, Nowa Wieś - Rusocin z 29,90 zł do 30,00 zł dla pojazdów osobowych;

  • zaokrąglenie stawki opłat za przejazd odcinkiem Rusocin - Turzno, Turzno - Rusocin z 26,70 zł do 27 zł oraz odcinkiem Rusocin - Lubicz, Lubicz - Rusocin z 27,90 zł do 28 zł dla pojazdów osobowych.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Aneta
2018-07-16 09:05
AmberGo -pomysł super...realizacja gorsza. Bramka powinna być TYLKO dla użytkowników aplikacji ponieważ inni pobierają bilet i w rezultacie i tak się stoi. Trzeba to jeszcze dopracować i będzie ok.
Jaromir
2018-07-12 17:35
Jedna kolejka do Amber GO i płacący za bilet. tragediaaaa!!!!!!! Nastepny polski myśliciel to zorganizował

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: