1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Zachodniopomorskie zamieni się w wielki plac budowy. Są umowy na dwa odcinki S10 Szczecin – Piła

Zachodniopomorskie zamieni się w wielki plac budowy. Są umowy na dwa odcinki S10 Szczecin – Piła

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-24
Zachodniopomorskie zamieni się w wielki plac budowy. Są umowy na dwa odcinki S10 Szczecin – Piła
GDDKIA w Szczecinie podpisała umowy na dwa odc. drogi S10 Suchań - Recz i Piecnik - Wałcz. Mapa: GDDKIA
Pierwsze dwa fragmenty drogi ekspresowej S10 pomiędzy Szczecinem a Piłą wchodzą w etap realizacji. Mowa o odcinkach Suchań – Recz i Piecnik – Wałcz o łącznej długości ok. 36 km. W najbliższych latach województwo zachodniopomorskie zamieni się w wielki plac budowy trasy S10. Docelowo S10 będzie najprostszą drogą ze Szczecina do Warszawy.

Spis treści:

Pierwsze umowy na drogę S10 podpisane

S10 Suchań – Recz

S10 Piecnik – Wałcz

Terminy budowy. Kiedy S10 Szczecin – Piła?

Wielka budowa 113 km nowej drogi ekspresowej S10 

Droga S10 Szczecin – Piła – Bydgoszcz- Toruń - Warszawa

 

Pierwsze umowy na drogę S10 podpisane

Startuje realizacja nowego ciągu drogi ekspresowej S10. Początkiem trasy S10 będzie węzeł drogowy Szczecin Kijewo na połączeniu z autostradą A6. Jadąc dalej na wschód, od granicy miasta Szczecin do końca obwodnicy Stargardu mamy już gotową dwujezdniową drogę ekspresową S10. Kolejny odcinek S10 to Stargard - Piła obejmie budowę nowej ekspresówki o długości 108 km. Jego budowa będzie realizowana w odcinkach. Na pierwsze z nich drogowcy podpisali już umowy z wykonawcami.

Odcinek drogi S10 Suchań - Recz o długości 19,6 km wybuduje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud za kwotę 667,52 mln złotych, a odcinek Piecnik - Wałcz o długości 16 km za kwotę 552,2 mln złotych firma Budimex.

- Podpisane umowy na zaprojektowanie i budowę są pierwszymi kontraktami na realizację odcinków S10 od Szczecina do Piły o łącznej długości około 113 km. Umowy dla pozostałych sześciu odcinków powinny być podpisane w ciągu najbliższych kilku tygodni – poinformował szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

S10 Suchań – Recz

Trasa rozpocznie się przed węzłem drogowym Suchań. Od tego miejsca nowa droga odejdzie na północ od obecnego przebiegu DK10 i będzie biegła po nowym przebiegu na całym odcinku. S10 ominie od północy również Wapnicę i Recz. Na przecięciu z DW151 powstanie węzeł drogowy Recz, a odcinek zakończy się około 1,2 km za nim.

W ciągu odcinka zaplanowano dwa węzły drogowe – Suchań i Recz. Powstanie również 14 obiektów mostowych - 11 wiaduktów, dwie estakady oraz most. Wybudowane zostaną również da dolne przejścia dla zwierząt.

Odcinek o długości 19,6 km zrealizuje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud za kwotę 667,52 mln zł.

Węzeł Suchań w ciągu drogi S10

Węzeł Suchań w ciągu drogi S10. Wizualizacja: GDDKIA

S10 Piecnik – Wałcz

Odcinek rozpocznie się przed węzłem drogowym Piecnik i za nim trasa odejdzie na północ od obecnego przebiegu DK10 i będzie biegła nowym śladem między Górnicą Jeziorkiem. Na wschód od Piławy wejdzie w przebieg obecnej DK10 włączając się do istniejącego węzła Wałcz Zachód na obwodnicy Wałcza w ciągu S10. W ramach inwestycji przewidziano budowę węzła drogowego Piecnik. Na tym odcinku powstanie siedem wiaduktów i estakada oraz siedem górnych przejść dla zwierząt i dwa dolne.

Odcinek o długości 16 km wykona firma Budimex, za kwotę 552,2 mln zł.

Węzeł Piecnik w ciągu drogi ekspresowej S10

Węzeł Piecnik w ciągu drogi ekspresowej S10. Wizualizacje: GDDKIA

Terminy budowy. Kiedy S10 Szczecin – Piła?

Wykonawcy będą mieli 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. GDDKIA zakłada, że jej procedowanie zajmie siedem miesięcy, a na prace budowlane w terenie przypadną kolejne 22 miesiące. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

Realizacja trasy S10 Szczecin - Piła zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. Zadania prowadzone będą w formule Projektuj i buduj. Zgodnie z powyższymi terminami budowa w terenie powinna rozpocząć się pod koniec 2025 r. Przy sprawnym przebiegu całego procesu administracyjno-budowlanego kierowcy z nowej trasy skorzystają w 2028 r.

Wielka budowa 113 km nowej drogi ekspresowej S10 

S10 Szczecin – Piła będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Budowę drogi podzielono na osiem odcinków realizacyjnych. Wybudowany zostanie fragment łączący węzeł Szczecin Kijewo (autostrada A6) z gotowymi już odcinkami od Zdunowa (granica Szczecina) do końca obwodnicy Stargardu oraz siedem odcinków od Stargardu do Piły (z wyłączeniem funkcjonującej już od 2020 roku obwodnicy Wałcza).

Na trasie przewidziano budowę trzynastu węzłów drogowych oraz między innymi 56 wiaduktów, ośmiu estakad i 20 przejść górnych dla zwierząt. Powstaną też trzy pary Miejsc Obsługi Podróżnych i Obwód Utrzymania Drogi.

Mapa drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła

Mapa drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła

Mapa: GDDKIA

Nowa droga ekspresowa S10 Szczecin - Piła będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, między innymi Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Obecnie przejazd od autostrady A6 w Szczecinie do skrzyżowania DK10 i DK11 na północ od Piły zajmuje przy średnim ruchu drogowym około dwie godziny. Drogowcy szacują, że po wybudowaniu S10 czas przejazdu skróci się o 40 minut.

Droga S10 Szczecin – Piła – Bydgoszcz- Toruń - Warszawa

Droga S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2.

Oto proponowane warianty przebiegu trasy S10 i S50 do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej A50 i drogi S7

Warianty przebiegu drogi S10 od A1 do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej

Warianty przebiegu drogi S10 od A1 do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S10 Jak dojadę - Piła Jak dojadę - Kalisz Pomorski