1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Piła - mapa samochodowa

PIŁA - MAPA SAMOCHODOWA

PIŁA - NA MAPIE

Piła

Piła - miasto powiatowe położone w północnej części województwa wielkopolskiego (w latach 1975-1998 Piłą była siedzibą władz województwa pilskiego). Leży na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad rzeką Gwdą, 11 km od jej ujścia do Noteci. Piła liczy ok. 75 tys. mieszkańców na 103 km kw. Układ drogowy Piły opiera się na drogach krajowych nr 10 i 11 oraz drogach wojewódzkich nr 179, 180 i 188.
Piła

Nazwa Piła pochodzi od pierwotnego położenia osady przy tartaku eksploatującym miejscową puszczę. Piła znajdowała się we władaniu książąt pomorskich, następnie Krzyżaków aż w 1368 roku do Polski włączył ją Kazimierz Wielki. W wyniku II Wojny Światowej miasto ucierpiało w 75% a centrum w 90%. W Pile urodził się ks. Stanisław Staszic, który był synem miejscowego burmistrza.

Drogi w Pile

W granicach Piły biegną dwie drogi krajowe – nr 10 i nr 11. Obie biegną wspólnie, omijając centrum miasta tworza obwodnicę Piły od wschodu. Ukończenie budowy tej jednojezdniowej obwodnicy pozwoliło na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta. Plany jej przebudowy i przedłużenia, zakładające m.in. wspólne obejście Piły i Ujścia w ciągu drogi ekspresowej S11 o łącznej długości prawie 18 km nie będą jednak realizowane wcześniej, niż po roku 2018.

DK10 – droga o długości ok. 467 km, łącząca granicę polsko-niemiecką w Lubieszynie (województwo zachodniopomorskie) i Płońsk (mazowieckie). Droga biegnie przez Szczecin, Stargard Szczeciński, Wałcz, Bydgoszcz i Toruń.

DK11 – droga o długości ok. 596 km łącząca Kołobrzeg (województwo zachodniopomorskie) i Bytom (województwo śląskie). 11-ka przebiega m.in. przez Koszalin, Szczecinek, Poznań, Jarocin, Ostrów Wielkopolski, Kępno, Kluczbork, Lubliniec i Tarnowskie Góry.

W 2011 roku dobiegła końca budowa wewnętrznej obwodnicy Piły w ciągu ulic: Koszalińskiej, 500-lecia Piły, Głuchowskiej, J. Kusocińskiego, Okólnej, Zygmunta Starego, S. Okrzei, Podgórnej i A. Mickiewicza, której zadaniem jest usprawnienie ruchu między poszczególnymi osiedlami z pominięciem ścisłego centrum. W ramach inwestycji wybudowano m.in. cztery ronda i trzy mosty nad Gwdą i jej starorzeczem w północnej części miasta.

W Pile biegną trzy drogi wojewódzkie, co ciekawe wszystkie zaczynają bieg w mieście, wszystkie w tym samym miejscu – na Rondzie Jana Pawła II w centrum miasta – rozchodząc się koncentrycznie w trzech kierunkach.

DW179 – odbija na zachód, łączy Piłę z Rusinowem (DK22) w województwie zachodniopomorskim, ma długość 41 km. Z Piły wydostaje się alejami Jana Pawła II i Wojska Polskiego.

DW180 – droga długości 45 km, łącząca Piłę z Kocieniem Wielkim. Przez Piłę biegnie Aleją Piastów i ul. Siemiradzkiego.

DW188 – najważniejsza pilska droga wojewódzka. Ma długość ok. 67 km i łączy Piłę z Człuchowem (województwo pomorskie). Droga biegnie przez miejscowości Złotów i Debrzno. 188-ka wyjeżdża z miasta Aleją Powstańców Wielkopolskich, kierując się na północny-wschód. Przecina biegnące wspólnie krajowe drogi nr 10 i 11 i kieruje się ku województwu pomorskiemu.

 

PIŁA - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Piła. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Piła. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
PIŁA - aktualna mapa dróg

PIŁA - GŁÓWNE DROGI I ULICE

PIŁA - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Piła

PIŁA - JAK DOJADĘ

PIŁA - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL