Włocławek
Główną rzeką przepływającą przez Włocławek jest Wisła, dzieląca miasto na część prawobrzeżną (północna część miasta) i lewobrzeżną. Odcinek przepływający przez miasto liczy 18 km. We wschodniej części miasta wody Wisły są spiętrzone tamą, tworząc tzw. Zbiornik Włocławski (Jezioro Włocławskie). Największe jeziora na terenie miasta to: Jezioro Włocławskie, Jezioro Czarne, Rybnica, Krzywe Błota oraz zanikające jezioro Grzywno.
Drogi we Włocławku
Na zachód od Włocławka przebiega autostrada A1 (zwana Autostradą Bursztynową), łącząca Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk z granicą polsko-czeską. W pobliżu miasta znajdują się trzy węzły autostradowe: na północny-zachód od centrum węzeł Włocławek Północ (zlokalizowany w Brzeziu), na zachód od centrum węzeł Włocławek Zachód (zlokalizowany w Pikutkowie, do którego od strony Włocławka prowadzi droga krajowa nr 62) oraz na południe od centrum węzeł Kowal. Autostrada odciąża drogi przechodzące przez miasto, zdejmując z nich w znacznym stopniu ciężar tranzytu. Odcinek autostrady A1 przebiegający w pobliżu Włocławka jest płatny. A1-ka docelowo ma mieć prawie 570 kilometrów długości.
Alternatywą dla autostrady A1 jest bezpłatna droga krajowa nr 91 (dawniej droga krajowa nr 1) Jest to trasa o długości ok. 446 km, łącząca Gdańsk z Częstochową. Droga biegnie m.in. przez Tczew, Świecie, Toruń, Piotrków Trybunalski i Radomsko. W granicach administracyjnych Włocławka 91-ka ma długość prawie 15 km; przecina centrum miasta z północy na południe szerokimi, dwujezdniowymi arteriami – ulicami Toruńską, Okrzei i Chopina.
Kolejna z dróg krajowych Włocławka to droga krajowa nr 62. Jest to trasa o długości ok. 361 km, łącząca Strzelno (województwo kujawsko-pomorskie) i Siemiatycze (województwo podlaskie). Droga biegnie przez Kruszwicę, Brześć Kujawski, Płock, Nowy Dwór Mazowiecki, Sokołów Podlaski i Drohiczyn. W granicach Włocławka DK62 wiedzie południem miasta, z zachodu na wschód (prowadzi od autostrady A1), nie zahaczając o centrum. Wiedzie biegnącymi na obrzeżach Włocławka ulicami Kruszyńską, Królowej Jadwigi (przecina krajową 91-kę) i Kazimierza Wielkiego. Gdy ta ostatnia dociera do ronda na brzegiem Wisły, DK62 skręca w prawo i ul. Płocką wyjeżdża z miasta wzdłuż linii Wisły. Po kilku kilometrach opuszcza także granice województwa kujawsko-pomorskiego.
Trzecia i najkrótsza droga krajowa Włocławka to droga krajowa nr 67. Ma 26 km długości i zaczyna swój bieg na wschodnich obrzeżach Włocławka (na skrzyżowaniu Płockiej i Kazimierza Wielkiego). Droga odbija od drogi krajowej nr 62; łączy Włocławek z Lipnem. Tuż po starcie DK67 przekracza Wisłę, biegnąc zaporą wodną na rzece. Po chwili droga opuszcza granice miasta.
Na terenie Włocławka biegnie jedna droga wojewódzka – nr 252. Droga zaczyna swój bieg na północno-zachodnich rogatkach miasta, w pobliżu zakładów Anwil. DW252 odbija na zachód od krajowej 91-ki a po chwili przecina autostradę A1 (już poza granicami Włocławka). Jest to droga o długości ok. 59 km, łącząca Włocławek z Inowrocławiem. Biegnie przez Radojewice, Zakrzewo i Brzezie.
W latach 1963-2007 budowano we Włocławku obwodnicę miasta. Pierwszy odcinek (al. Kazimierza Wielkiego) ukończono na początku lat osiemdziesiątych, drugi (al. Królowej Jadwigi) w 2005 r. Przygotowano się już do wykupu terenów pod dalsze odcinki, jednak ostatecznie plany ukończenia obwodnicy porzucono, ponieważ mieszkańcy osiedla Południe protestowali przeciwko wywłaszczeniom, obawiając się uciążliwości zwiększonego ruchu samochodów. Pojawiła się także autostrada A1, która znacznie odciążyła lokalne drogi, co spowodowało, że obwodnica przestała po prostu być miastu potrzebna.