1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Poszerzenie autostrady A1 Toruń - Włocławek na stołach projektantów

Poszerzenie autostrady A1 Toruń - Włocławek na stołach projektantów

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-05-24
Poszerzenie autostrady A1 Toruń - Włocławek na stołach projektantów
A1 od Torunia do Włocławka zyska 3. pas. Ruszają prace projektowe. Zdjęcia: GDDKIA
Jest umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Włocławkiem. Około 35 kilometrowy odcinek autostrady A1 zyska trzeci pas ruchu w każdym kierunku. Przygotowanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej wyniesie prawie 3 mln zł.

W styczniu 2022 roku Minister Infrastruktury podpisał Program Inwestycji obejmujący proces przygotowawczy dla poszerzenia autostrady A1 pomiędzy węzłami Toruń Południe -Włocławek Północ. Pierwszy przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji ruszył jeszcze jesienią ubiegłego roku, jednak zakończył się unieważnieniem postępowania. W kolejnym przetargu drogowcy wprowadzili szereg zmian w opisie przedmiotu zamówienia i oferty złożyło aż dziewięciu wykonawców. Po weryfikacji ofert drogowcy wybrali złożoną przez firmę Voessing Polska. Planowana rozbudowa o trzeci pas w obie strony obejmie około 35 km autostrady A1.

- Przystępujemy do prac projektowych związanych z przygotowaniem dokumentacji poszerzenia autostrady A1 na odcinku Toruń - Włocławek. Firma Voessing Polska, z którą podpisaliśmy umowę (red. 23 maja 2023 r.), wyceniła wartość prac na 2 976 600 zł. Uzyskanie decyzji środowiskowej otworzy drogę do realizacji zadania – poinformowało biuro prasowe GDDKIA.


Na 35 km odcinku autostrada A1 Toruń - Włocławek zyska trzeci pas ruchu

Na 35 km odcinku autostrada A1 Toruń - Włocławek zyska trzeci pas ruchu. Mapa: GDDKIA

 

Celem opracowania projektowego jest określenie zakresu rzeczowego i finansowego przedsięwzięcia, polegające na ustaleniu rozwiązań geometrycznych drogi, konstrukcji kolejnego pasa, odwodnienia, istniejących elementów BRD, granic terenowych zadania inwestycyjnego oraz zbiorczych kosztów dla kluczowych elementów przedsięwzięcia, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz określenie wstępnego zakresu projektowego.

Planowany termin realizacji prac budowlanych to lata 2029-31.W ramach inwestycji poszerzone zostaną obie jezdnie autostrady A1 o trzeci pas ruchu po wewnętrznej stronie, z wykorzystaniem środkowego pasa dzielącego. Projekt obejmuje dostosowanie parametrów technicznych autostrady A1 do prognozowanego wzrostu natężenia ruchu, w szczególności spowodowanego przejęciem ruchu z drogi S10 Szczecin – Warszawa. Ma to związek z planowana budową S10 na odcinku od węzła Włocławek Północ do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (A50/S50) i budową S10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń.

Jak zaznaczają drogowcy, prognozowane natężenie ruchu na odcinku autostrady A1 na odcinku od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ zbliża się do wartości odpowiednich dla przekroju 2x3. Spodziewany jest dalszy stopniowy wzrost natężenia ruchu na tym odcinku.

Resort infrastruktury zapowiada również rozbudowy niewydolnych obecnie odcinków autostrad A2 i A4.

– Układ komunikacyjny kraju, w tym sieć autostrad, był planowany wiele lat temu. Nie przewidziano wtedy, że na niektórych odcinkach wzrost ruchu będzie na tyle duży, że konieczna będzie rozbudowa tych tras. Tak jest na niektórych odcinkach autostrady A4, A2 między Łodzią i Warszawą oraz na odcinku A1 Toruń - Włocławek – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Trzeci pas na A4 Wrocław – Tarnów na rządowej liście życzeń

Plany poszerzanie autostrad A2 i A4:

A2 Łódź – Warszawa - dodatkowe pasy ruchu

A4 Krzyżowa – Tarnów - dodatkowe pasy ruchu

Autostrada A1

Od końca 2022 r. kierowcy mają do dyspozycji całą autostradę A1, ponad 560 km od Rusocina do Gorzyczek.

Autostrada A1 to część międzynarodowego szlaku transportowego łączącego Morze Bałtyckie i Adriatyk. Ważnego nie tylko dla rozwoju gospodarczego Polski. To także drogowy kręgosłup łączący się z biegnącymi ze wschodu na zachód autostradami A2 i A4, a także drogami ekspresowymi S1, S5, S7 i S8.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Jak dojadę - Ciechocinek Jak dojadę - Toruń