Biała Podlaska
Miejscowość została założona w 2. połowie XIV w. a prawa miejskie uzyskała stulecie później, w 1480 r. w 1568 r. Biała Podlaska stała się własnością rodziny Radziwiłłów i dzięki tej przynależności rozkwitła (obecnie najważniejszym obiektem zabytkowym jest Zespół Zamkowy Radziwiłłów). W latach 1975-1998 Biała Podlaska była siedzibą władz województwa bialskopodlaskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 roku ma status powiatu grodzkiego i wiele uprawnien predestynujących ją do roli głównego ośrodka administracyjnego regionu.
Biała Podlaska liczy ok. 57 tys. ludzi mieszkających na niecałych 50 km kw. Jest jednym z największych miast w woj. lubelskim. Z kolei pod względem liczby ludności miasto zajmuje 4 miejsce (po Lublinie, Chełmie i Zamościu).
Drogi w miejscowości Biała Podlaska
Najważniejsza droga miasta to stanowiąca północną obwodnicę droga krajowa nr 2. Jest to trasa o długości ok. 206 km łącząca Warszawę z granicą państwa z Białorusią w Terespolu (województwo lubelskie). Docelowo funkcje tranzytowe DK2 przejmie autostrada A2. DK2 przebiega z dala od centrum miasta. Jest ona częścią trasy europejskiej E30, biegnącej z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji, o długości ok. 5800 km. Często uznawana jest za najważniejszy europejski szlak komunikacyjny na osi wschód – zachód; główna trasa dla dużych samochodów ciężarowych, wiozących zaopatrzenie z Europy Zachodniej do Rosji i na Białoruś.
Na terenie Białej Podlaskiej biegną także dwie drogi wojewódzkie – 811 i 812 (obie zaczynają swój bieg w jednym miejscu, na styku z krajową 2-ką, na północy miasta). Pierwsza ma długość 43 km i łączy Białą Podlaską ze wsią Sarnaki w województwie mazowieckim (konkretnie z drogą krajową nr 19). Droga kieruje się na północ. DW812 z kolei to bardzo długa, bo aż 151-kilometrowa trasa biegnąca na południe m.in. przez Włodawę i Chełm. Przez miasto DW812 prowadzi ulicami Janowską, Zamkową, Witoroską i Lubelską. Kończy bieg w Krasnymstawie.