1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Autostrada A2 w budowie – aktualny stan prac

Autostrada A2 w budowie – aktualny stan prac

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-11-08
Autostrada A2 w budowie – aktualny stan prac
W budowie jest 101 km autostrady A2 na wschód od Mińska Mazowieckiego do Białej Podlaskiej. Zdjęcia: GDDKIA
Obecnie kierowcy mają do dyspozycji autostradowe połączenie w ciągu A2 od zachodniej granicy kraju do Warszawy i dalej na wschód do Mińska Mazowieckiego. W 2024 -2025 r. trasa A2 powinna wydłużyć się o kolejne odcinki w stronę Siedlec i Białej Podlaskiej. Jaki jest stan budowy autostrady A2 do wschodniej granicy?

Realizację ponad 133 km autostrady A2 od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego w kierunku granicy z Białorusią podzielono na kilka krótszych odcinków. W realizacji, w trybie Projektuj i buduj, jest 101 kilometrów trasy do węzła Biała Podlaska. Dalsza część do granicy z Białorusią realizowana będzie w trybie buduj. Obecnie toczy się postępowanie o wydanie decyzji ZRID.

W sierpniu br. wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na ok. 12,5-kilometrowy fragment autostrady A2 pomiędzy Siedlcami i Białą Podlaską. Umożliwiła ona rozpoczęcie robót na odcinku pomiędzy węzłem Łukowisko a miejscowością Swory, a także procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości. Tym samym w budowie, na różnym stopniu jej zaawansowania, jest cała autostrada A2 pomiędzy Mińskiem Mazowieckim i Białą Podlaską.

Największy front robót jest na trzech odcinkach autostrady, dla których umowy z wykonawcami zostały zawarte jeszcze w 2020 r. To odcinki pomiędzy Kałuszynem i Groszkami, na wysokości Siedlec oraz w okolicy Białej Podlaskiej. Zaawansowanie prac wynosi od ponad 50 do ponad 70 proc.

Autostrady w Polsce. Ile mamy autostrad, co w budowie i przygotowaniu?

Budowa autostrady A2 Mińsk Maz. - Groszki

 

Budowa autostrady A2 Mińsk Maz. - Groszki

Budowa autostrady A2 Mińsk Maz. - Groszki

Zdjęcia: GDDKIA

Budowa autostrady A2 Groszki - Siedlce Zachód

Budowa autostrady A2 Groszki - Siedlce Zachód

Zdjęcia: GDDKIA

Budowa autostrady A2 Siedlce Zachód - Siedlce Południe

Budowa autostrady A2 Siedlce Zachód - Siedlce POłudnie

Zdjęcia: GDDKIA


Na pozostałych odcinka A2, w zależności od terminu podpisania umowy oraz otrzymania decyzji ZRID, prowadzone są różnego rodzaju prace, od przygotowawczych placu budowy, przez roboty ziemne, branżowe a także przy budowie obiektów inżynierskich.

Budowa autostrady A2 Siedlce - Malinowiec

Budowa autostrady A2 Siedlce - Malinowiec

Zdjęcia: GDDKIA

Budowa autostrady A2 Malinowiec - Łukowisko

Budowa autostrady A2 Malinowiec - Łukowisko

Zdjęcia: GDDKIA

Budowa autostrady A2 Swory - BIała Podlaska

Budowa autostrady A2 Swory - BIała POdlaska

Zdjęcia; GDDKIA

Jest ważna decyzja dla budowy autostrady A2 na wschód od Warszawy

W zależności od dat podpisania umowy na poszczególnych odcinkach autostrady A2 terminy zakończenia ich budowy przypadały od jesieni 2023 r. do końca 2024 r. Wiadomo, że autostrada A2 będzie gotowa później. Jak przypominają drogowcy, wykonawcy wszystkich odcinków złożyli roszczenia i oczekują wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych (np. z powodu długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID). Oznacza to, ze z pierwszych odcinków nowej A2-ki skorzystamy nawczesniej w 2024 r. Budowa najmniej zaawansowanego fragmentu A2 Łukowisko - Swory może potrwać nawet do 2026 r.

- Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót. Warunki kontraktu przewidują kary za przekroczenie terminu umownego, gdy są zasadne zostają naliczone i wyegzekwowane od wykonawcy – zaznaczają przedstawiciele GDDKIA. 

Dla odcinka A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki) prace projektowe ruszyły we wrześniu 2021 r. Wtedy zawarto umowę z wykonawcą na przygotowanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizacje robót w terenie. W styczniu 2022 r. do Wojewody Lubelskiego zostały złożone wnioski o decyzje ZRID. Ich wydanie pozwoli na ogłoszenie przetargu, wybór wykonawcy i budowę ostatniego odcinka autostrady A2.

Mapa przebiegu autostrady A2 Biała Podlaska - Terespol

Mapa przebiegu autostrady A2 Biała Podlaska - Terespol

Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Biała Podlaska