Olsztyn
Początki Olsztyna sięgają połowy XIV w., kiedy to zaczęto wznosić zamek kapituły warmińskiej, wokół którego powstała osada, która z biegiem czasu uzyskała status miasta Olsztyna. Administratorem dóbr kapitulnych był w 1. poł. XVI w. M. Kopernik, który przygotowywał nawet zamek do wojny z Krzyżakami. W czasie II wojny światowej miasto zostało zniszczone w niemal 40%. Do atrakcji turystycznych Olsztyna należą m.in.: Zamek Kapituły Warmińskiej, Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła, Wysoka Brama oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
Olsztyn na tle innych miast wyróżnia się walorami naturalnymi: lasy i jeziora, które wspólnie zajmują prawie trzecią część powierzchni Olsztyna. W granicach administracyjnych miasta obecnie leży 15 jezior, w tym 13 o powierzchni powyżej 1 ha. Łącznie powierzchnia jezior w Olsztynie wynosi około 720 ha (8,15% powierzchni miasta). Ich rozmieszczenie jest nierównomierne na korzyść części zachodniej, gdzie jeziorność wynosi 40% (w części wschodniej 8%). Lasy z kolei zajmują ponad 1800 ha (21,2% powierzchni miasta). Ponad połowa to zwarty kompleks Lasu Miejskiego (1050 ha), pełniący przede wszystkim funkcje terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz turystyczno-krajoznawczych.
Drogi w Olsztynie
Drogą o największym dla Olsztyna znaczeniu jest droga krajowa nr 16, biegnąca pomiędzy Dolną Grupą (województwo kujawsko-pomorskie) i granicą państwa z Litwą w Ogrodnikach (województwo podlaskie). Droga krajowa nr 16 biegnie przez Grudziądz, Iławę, Ostródę, Mrągowo, Ełk i Augustów. Ma 395 km długości. Trasa przebiega przez centrum miasta z zachodu na wschód ulicami Sielską, Schumana, Armii Krajowej, Obrońców Tobruku, Sikorskiego, Pstrowskiego, Wyszyńskiego, Leonharda, Towarową i Budowlaną. Ta ilość mijanych ulic pokazuje, jak uciążliwa dla miasta jest krajowa 16-ka. Wkrótce powinno się to zmienić. Trwają bowiem prace nad budową 25-kilometrowej południowej obwodnicy Olsztyna, na którą przeniósłby się ruch z krajowej 16-ki. W ciągu obwodnicy ma powstać most na Łynie długi na 240 m.
Drugą krajówką w Olsztynie jest droga krajowa nr 51. To trasa biegnąca z północy na południe, długości 122 km, łącząca polsko-rosyjską granicę w Bezledach z Olsztynkiem, na południe od stolicy województwa. 51-ka wpada do Olsztyna od północy Aleją Wojska Polskiego, biegnie Artyleryjską, Schumana, Armii Krajowej i Warszawską. Na południe od miasta trwa budowa nowego odcinka trasy o parametrach drogi ekspresowej S51.
Droga krajowa nr 53 to trzecia z olsztyńskich dróg krajowych, jedyna, która zaczyna tu swój bieg. Ma długość 123 km, łączy Olsztyn z Ostrołęką (województwo mazowieckie). Biegnie przez Pasym, Szczytno i Myszyniec. Droga nr 53 zaczyna swój bieg nieopodal olsztyńskiego Osiedla Kormoran, na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego, Synów Pułku i Pstrowskiego, na styku z drogą krajową nr 16. Biegnie Pstrowskiego na wschód i nią wylatuje z miasta.
Z kolei obie olsztyńskie drogi wojewódzkie – nr 527 i nr 598 – zaczynają bieg właśnie w Olsztynie. Pierwsza łączy go z Dzierzgoniem w województwie pomorskim, druga ze Zgniłochą. DW527 ma 74 km długości, startuje na zachód, na skrzyżowaniu Pstrowskiego i Obiegowej (odbija od krajowej 16-ki). Biegnie ulicami Niepodległości, Grunwaldzką i Bałtycką opuszcza miasto.
DW598 ma długość 28 km i także zaczyna bieg odbijając od krajowej 16-ki w centrum miasta. Na skrzyżowaniu al. gen. Władysława Sikorskiego i al. Obrońców Tobruku kieruje się na południe i po 4 km opuszcza granice Olsztyna.