1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Autostrada A4 pod Wrocławiem pobiegnie nowym śladem?

Autostrada A4 pod Wrocławiem pobiegnie nowym śladem?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-03-14
Autostrada A4 pod Wrocławiem pobiegnie nowym śladem?
Jest szansa, że autostrada A4 pod Wrocławiem powstanie w nowym śladzie. Zdjęcia: A4 Wrocław - Legnica, M. Soroko, GDDKIA
Rozbudowa czy budowa nowej autostrady A4 pod Wrocławiem? Ministerstwo Infrastruktury przyjrzy się zasadności rozbudowy autostrady A4 Wrocław – Legnica w obecnym śladzie. Kontrowersyjną decyzję o rozbudowie trasy A4 podjęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pod koniec ubiegłego roku. Pomysł budowy nowej sześciopasowej autostrady na południe od Wrocławia wraca do gry.

Prace nad dokumentacją dla wielkich zmian dla dolnośląskiego odcinka A4 trwają od 2021 roku. W listopadzie 2023 r. GDDKIA wskazała wariant rozbudowy A4 pomiędzy Legnicą a Wrocławiem - przebieg autostrady A4 w wariancie W1, czyli rozbudowę w istniejącym śladzie. Obecną, dwujezdniową autostradę z dwoma pasami ruchu i bez pasa awaryjnego miała zastąpić nowa, z trzema pasami ruchu i pasem awaryjnym.

GDDKIA zdecydowała, A4 Wrocław – Legnica będzie rozbudowana w obecnym śladzie

Prace miały być prowadzone przy utrzymaniu ruchu dwoma pasami w obu kierunkach Dla tego wariantu w pierwszym kwartale tego roku drogowcy zamierzali złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Tak się jednak nie stanie, bo inwestycji przyjrzy się resort infrastruktury, który powątpiewa w sens rozbudowy a nie budowy autostrady w nowym śladzie. Chodzi głownie o odcinek w okolicach Wrocławia, który niemal codziennie stoi w korkach.

- Ministerstwo Infrastruktury sprawdza, czy za rządów PiS GDDKiA prawidłowo podejmowała decyzje ws. modernizacji autostrady A4 w rejonie Wrocławia. Sens rozbudowy A4 w starym śladzie budzi poważne wątpliwości – powiedział Gazecie Wyborczej wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz.

Oto jakie warianty rozbudowy i budowy autostrady A4 były analizowane - mapy

Autostrada A4 Wrocław - Legnica: mapy wariantów przebiegu trasy

Mapa: GDDKIA

Rozbudowa autostrady budzi wiele kontrowersji. Wiadomo, że nie jest dobrym rozwiązaniem dla Wrocławia i miejscowości leżących w bliskim sąsiedztwie autostrady A4 (Bielany Wrocławskie, Pietrzykowice, Kąty Wrocławskie). Już teraz węzeł Bielany Wrocławskie jest niewydolny i zakorkowany.

TOP 5 miejsc z korkami na dolnośląskiej autostradzie A4

Autostrada A4 pod Wrocławiem - korki i duzy ruch

Zdjęcia: GDDKIA

Przypominamy, że sąsiedni odcinek autostrady A4 od Krzyżowej do Legnicy o długości ok. 36 km zostanie rozbudowany w istniejącym śladzie. Obecną dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu i bez pasa awaryjnego, autostradę zastąpi nowa, z trzema pasami ruchu i pasem awaryjnym. Równolegle do istniejącej A4, po wcześniejszej przebudowie węzłów i budowie nowych obiektów inżynierskich, powstanie nowa jezdnia, na którą zostanie przełożony ruch. To umożliwi rozbiórkę starej nawierzchni i budowę nowej drugiej jezdni. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2030 r. 

Węzeł Złotoryja autostrady A4

Węzeł Złotoryja na autostradzie A4 Wrocław - Krzyżowa. Zdjęcia: GDDKIA

Autostrada A4 to jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Polsce łącząca zachodnią i wschodnią granicę kraju. Zgodnie z zapisami w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r., zaplanowano poszerzenie autostrady na blisko 460-kilometrowym odcinku pomiędzy Krzyżową w woj. dolnośląskim a Tarnowem w woj. małopolskim.

Jest plan wielkiej rozbudowy autostrady A4 – obejmie 460 km

Jest plan wielkiej rozbudowy autostrady A4 – obejmie 460 km

Zdjęcia: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Kąty Wrocławskie