1. Strona główna
 2. Informacje
 3. TOP 5 miejsc z korkami na dolnośląskiej autostradzie A4

TOP 5 miejsc z korkami na dolnośląskiej autostradzie A4

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2023-10-20
 4. Aktualizacja: 2024-03-14
TOP 5 miejsc z korkami na dolnośląskiej autostradzie A4
Korki na autostradzie A4 Wrocław - Legnica to obrazek niemal codzienny. Zdjęcia: conadrogach.pl
Korki na odcinku autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem a granica z Niemcami to smutna codzienność. Autostrada na odcinku od Krzyżowej przez Legnicę do Wrocławia jest wąska i niemal na całej długości nie ma pasa awaryjnego. Gdy dochodzi do wypadku na A4 stoi cała autostrada i drogi alternatywne, wybierane przez kierowców jako objazdy. Niestety budowa nowych pasów na A4 to melodia dalekiej przyszłości. Przedstawiamy TOP 5 najczęściej zakorkowanych miejsc na dolnośląskiej A4.

Utrudnienia, wypadki, kolizje, roboty drogowe – to najczęstsze przyczyny korków na A4. Zablokowany pas na A4, korek na A4 – to najczęstsze komunikaty dla tej autostrady. Niemal codziennie dochodzi do zablokowania jednego z pasów ruchu. Gdy wydarzy się poważny wypadek bywa, ze zamknięta jest cała autostrada. Sprawdzamy, gdzie najczęściej tworzą się korki na autostradzie A4 Wrocław – Legnica – Jędrzychowice.

 1. Korek na A4 przy Kątach Wrocławskich i Pietrzykowicach

  Gigantyczne korki na autostradzie A4 tworzą się najczęściej przy węzłach Kąty Wrocławskie – Pietrzykowice. A4-ka jest tu bardzo wąska, ruch olbrzymi – zwłaszcza w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Na trasie dochodzi często do wypadków. Na czteropasowej autostradzie sytuację komplikują też prowadzone cyklicznie roboty drogowe jak np. naprawa barier po wypadkach. Kilkunastokilometrowe korki to widok bardzo częsty.

  Jak ominąć korek na A4 koło Wrocławia - objazdy i trasy alternatywne

  Korki na autostradzie A4 pod Wrocławiem

 2. Korek na A4 przy Kostomłotach, węzeł z DK5

  Węzeł Kostomłoty - to węzeł cieszący się złą sławą i nieprzychylnymi komentarzami kierowców. Na węźle A4 krzyżuje się z drogą krajowa nr 5 prowadząca na południe kraju, w stronę Lubawki. Okolice węzła to nadal wąski odcinek autostrady, bez pasa awaryjnego. Ruch jest olbrzymi również z uwagi na sąsiedztwo Specjalnych Stref Ekonomicznych.

  Utrudnienia i olbrzymie korki na A4 tworzą się najczęściej na odcinkach między węzłami Kąty Wrocławskie i Kostomłoty oraz Kostomłoty – Wądroże Wielkie. W wielu przypadkach ruch odbywa się jednym pasem w obu kierunkach. W historii wielokrotnie dochodziło do zamknięcia całej autostrady w tym rejonie z uwagi na karambole. Po wypadku sparaliżowany jest ruch nie tylko na autostradzie ale i w sąsiadujących miejscowościach przez które prowadzą objazdy.

  Wąska autostrada A4 w rejonie węzła Kostomłoty

  Węzeł Kostomłoty w ciągu A4 Wrocław - Legnica, to tu i w okolicy Katów Wrocławskich najczęściej dochodzi do wypadków i korków. Zdjęcia: GDDKIA

 3. Korek na A4 pod Wrocławiem, węzeł z A8 Autostradową Obwodnicą Wrocławia i Bielany Wrocławskie

  Okolice autostradowych obwodnic Wrocławia to odcinki z niemal największym natężeniem ruchu w kraju. Rozlokowane miejscowości sypialne Wrocławia, olbrzymie kompleksy marketów, punktów usługowych i obszarów przemysłowych powodują, że codziennie ta część autostrady A4 świeci się na mapach samochodowych na czerwono. Gdy zakorkowana jest A4, zatory tworzą się też na alternatywnych trasach w ciągu dróg krajowych nr 94 i 35 oraz DW347.

 4. Korek na A4 przy Legnicy, węzeł z S3

  Z naszych obserwacji wynika, że często dochodzi też do utrudnień na A4 w rejonie Legnicy. Samochody stoją w korku zazwyczaj na węźle Legnica Południe, połączeniu z drogą ekspresową S3. To właśnie po otwarciu tej drogi zdecydowanie zwiększył się ruch na A4-ce. Wybierając się w podróż, zwłaszcza w sezonie urlopowym, warto monitorować sytuację i szukać alternatywnych tras, aby uniknąć opóźnień na tym odcinku drogi A4.


  Węzeł Legnica Południe - po oddaniu drogi ekspresowej S3 zdecydowanie wzrósł ruch na A4
  Węzeł Legnica Południe w trakcie budowy - po oddaniu drogi ekspresowej S3 zdecydowanie wzrósł ruch na A4 w tym rejonie. 

 5. Korek na A4 przy granicy z Niemcami

  Korek na przygranicznym odcinku autostrady A4 zazwyczaj ma związek z sezonami urlopowymi, świętami lub długimi weekendami (dotyczy to zarówno dni wolnych w Polsce jak i Niemczech). Przy gigantycznym ruchu dochodzi do spiętrzeń na A4 w okolicy Zgorzelca. W przeszłości, gdy okresowo obowiązywały kontrole graniczne np. w czasie COVID, korki liczyły nawet ponad 30 kilometrów.

Poprawę dramatycznej sytuacji na dolnośląskim fragmencie autostrady A4 przyniesie dopiero budowa lub rozbudowa tej trasy na odcinku pomiędzy Krzyżową, Legnicą i Wrocławiem. Jest to bez wątpienia jedna z najpilniejszych inwestycji drogowych w kraju.

Odcinek A4-ki od Krzyżowej do Legnicy ma być rozbudowywany w obecnym śladzie, prace projektowe już trwają. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Wiadomo co z rozbudową dolnośląskiej autostrady A4

Mapy z wariantami rozbudowy autostrady A4 Legnica - Krzyżowa

Mapy - rozbudowa autostrady A4 Krzyżowa - Krzywa - Chojnów - Złotoryja - Legnica

Mapa: GDDKIA

Drogowcy najdłużej zwlekają z decyzją czy budować w nowym śladzie i rozbudowywać obecną autostradę pod Wrocławiem. Mimo obietnic GDDKIA nadal nie poznaliśmy rekomendowanego do dalszych prac wariantu.

GDDKIA: wkrótce poznamy rekomendowany wariant przebiegu A4 Legnica – Wrocław

Mapa z wariantami przebiegu autostrady A4 w okolicach Wrocławia

Mapa z wariantami przebiegu autostrady A4 w okolicach Wrocławia. Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Kąty Wrocławskie