1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budimex przejmuje budowę węzła Szczecin Kijewo na połączeniu A6 z DK10

Budimex przejmuje budowę węzła Szczecin Kijewo na połączeniu A6 z DK10

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-02-23
Budimex przejmuje budowę węzła Szczecin Kijewo na połączeniu A6 z DK10
Prace na węźle Szczecin Kijewo dokończy Budimex (ok. 59,9 mln zł). Zdjęcia: GDDKIA
Prace na węźle Szczecin Kijewo dokończy firma Budimex, która na początku przyszłego tygodnia wejdzie na plac budowy. Rozbudowanym węzłem na skrzyżowaniu autostrady A6 z drogą krajową nr 10 kierowcy pojadą w lipcu 2022 roku. Do tego czasu trzeba liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Ruszają prace na węźle Kijewo

Drogowcy podpisali umowę na dokończenie wszystkich pozostałych prac przy rozbudowie węzła Szczecin Kijewo. Zadanie dokończy firma Budimex za około 59,9 mln zł.

Obwodnica na DK13 ominie Przecław i Warzymice. Wybuduje ją Budimex

W ramach wcześniejszych etapów robót, zrealizowanych po odstąpieniu od umowy z pierwotnym wykonawcą inwestycji, powstały dwie nowe łącznice po północnej stronie węzła (Stargard - Świnoujście i Świnoujście - Szczecin) oraz nowy wiadukt nad autostradą w ciągu przebudowanej jezdni DK10 w stronę Szczecina. Teraz powstanie nowy wiadukt nad autostradą A6 w ciągu jezdni DK10 w stronę Stargardu wraz z przebudową jezdni DK10. Na A6 zostaną usunięte ostatnie stare betonowe płyty i w ich miejsce powstanie nowa nawierzchnia bitumiczna. Wzdłuż autostrady zostaną wykonane jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. Powstaną również nowe łącznice, cztery po stronie południowej i dwie po stronie północnej.

Do docelowej sieci autostrad brakuje 400 km. Mapa stanu budowy autostrad

Rozbudowa węzła Szczecin Kijewo na połączeniu autostrady A6 z DK10

Rozbudowa węzła Szczecin Kijewo na połączeniu autostrady A6 z DK10. Mapa: GDDKIA

Węzeł Szczecin Kijewo stanowi połączenie autostrady A6 z DK10. Jest to również główny węzeł łączący Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Węzeł został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, a następnie rozbudowany w latach 70-80. 

Po przebudowie węzeł będzie miał nowe, szersze wiadukty, pod którymi będzie miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, dzięki którym poprawi się płynność przejazdu przez węzeł, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię autostrady zastąpi nowa nawierzchnia bitumiczna. Nowe łącznice będą miały łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstanie większy węzeł drogowy, który zapewni zarówno znaczącą poprawę płynności, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nowa droga ekspresowa S10 Szczecin – Bydgoszcz – Toruń – Warszawa. Kiedy?

Utrudnienia w ruchu na DK10 i A6 koło Szczecina

Dokończenie robót na węźle Szczecin Kijewo będzie wymagało wprowadzania zmian organizacji ruchu i czasowych utrudnień. Jezdnia DK10 w stronę Stargardu zostanie zamknięta w celu przebudowy i wyburzenia istniejącego wiaduktu oraz wykonania nowego. Dlatego ruch w ciągu DK10 będzie musiał się odbywać dwukierunkowo jezdnią w stronę Szczecina, a kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu. Wymaga to w pierwszej kolejności poszerzenia jezdni DK10 w stronę Szczecina i wykonania połączeń pomiędzy jezdniami.

Przebudowa jezdni autostrady A6 będzie również powodowała konieczność wprowadzenia ruchu jedną jezdnią z wyłączeniem wakacji. Wypracowane założenia do organizacji ruchu zakładają priorytet utrzymywania newralgicznych dla ruchu relacji Kołbaskowo - Stargard, Szczecin - Kołbaskowo i Szczecin - Świnoujście.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A6 Utrudnienia na drodze 10 Jak dojadę - Szczecin