1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budowa drogi S16. Jest umowa na odc. Knyszyn – Krynice do połączenia z S19

Budowa drogi S16. Jest umowa na odc. Knyszyn – Krynice do połączenia z S19

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-15
Budowa drogi S16. Jest umowa na odc. Knyszyn – Krynice do połączenia z S19
S16 Knyszyn – Krynice w realizacji. Zdjęcia: GDDKIA
W realizacji jest nowa droga ekspresowa na Podlasiu. Mowa o ok. 8,5 km odcinku S16 Knyszyn - Krynice, który połączy się z drogą ekspresową S19 na węźle Dobrzyniewo na obwodnicy Białegostoku. Za projektowanie i budowę odcinka odpowiada konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia.

Rusza realizacja nowego odcinka drogi ekspresowej S16 pomiędzy Knyszynem a Krynicami o długości 8,44 km. W ocenie drogowców to ważny odcinek, który uzupełni sieć głównych połączeń w tym regionie Polski. Na południu, w rejonie miejscowości Krynice odcinek połączy się bowiem z projektowaną drogą ekspresową S19 (planowany węzeł Dobrzyniewo). Dalej wspólnym przebiegiem S16 i S19 poprowadzona jest do węzła Białystok Zachód (d. Choroszcz), na istniejącej drodze ekspresowej S8. Natomiast na północy, od strony Knyszyna odcinek zostanie dowiązany do obecnej drogi krajowej DK65 za pomocą ronda.

Wykonawcą odcinka jest konsorcjum firm - MIRBUD (lider) i KOBYLARNIA. 314,7 mln zł. Wykonawca ma zrealizować inwestycję w systemie projektuj i buduj w okresie 39 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych podczas budowy).

- Dzisiejsze podpisanie umowy (red. 14 maja 2024 r.) pozwoli, zgodnie z planem, uzyskać decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w 2025 roku i wybudowanie tego odcinka S16 w latach 2026-2028 – podsumowuje białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowa trasa S16 powstanie w standardzie dwóch jezdni po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra plus pas awaryjny. Nawierzchnie będą dostosowane do ruchu ciężkich pojazdów o nacisku osi 11,5 tony. Rodzaj nawierzchni, z asfaltu czy z cementu, wybiorą wykonawcy. W ciągu odcinka zaprojektowano 12 obiektów inżynierskich w tym cztery wiadukty, sześć przejść dla zwierząt oraz dwa przepusty ekologiczne.

Są plany wydłużenia drogi S8 w kierunku Litwy

Przypominamy, że w realizacji są kolejne fragmnety trasy S16 w woj. warmińsko-mazurskim. Powoli dobiega końca budowa odc. Borki Wielkie Mrągowo z obwodnicą Mrągwa. Według ostatnich zapowiedzi GDDKIA, odcinkiem pojedziemy w połowie tego roku. 

Przybliża się też budowa jednego z dwóch odcinków drogi ekspresowej S16 pomiędzy Olsztynem a Biskupcem. W śladzie obecnej drogi krajowej DK16 ma powstać droga ekspresowa S16 o długości blisko 30 km. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił skargi złożone w przetargu na zadanie S16 Barczewo – Biskupiec. Drogowcy już przymierzają się do podpisania umowy z firmą PORR. Dłużej poczekamy na wykonawcę odcinka Olsztyn – Barczewo, bo w tym przypadku GDDKIA musi ponownie przeanalizować oferty i wyłonić wykonawcę prac.

Ekspresowa S16 przez Mazury. Sąd oddalił skargi dla S16 Barczewo – Biskupiec. Odcinek do Olsztyna czeka powtórka

Mapa odcinka S16 Olsztyn - Barczewo

Mapa odcinka S16 Olsztyn - Barczewo. Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S16 Jak dojadę - Białystok Jak dojadę - Dobrzyniewo Duże