1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budowa węzła Lubelska w ciągu S17 na finiszu, ale wykonawca chce więcej czasu

Budowa węzła Lubelska w ciągu S17 na finiszu, ale wykonawca chce więcej czasu

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-03-17
Budowa węzła Lubelska w ciągu S17 na finiszu, ale wykonawca chce więcej czasu
Wschodnia Obwodnica Warszawy: Opóźnienie na budowie węzła Lubelska i odcinka S17 Lubelska - Zakręt. Zdjęcia: GDDKIA
Dobiegają końca prace związane z budową ważnego elementu obwodnicy Warszawy - węzła Lubelska w ciągu drogi S17. Węzeł Lubelska połączy najważniejsze trasy na południu Warszawy tj. drogę ekspresową S17 (wschodnią obwodnicę), S2 (południową obwodnicę) i jej przedłużenie czyli autostradę A2 w kierunku wschodniej granicy. Kierowcy z niecierpliwością oczekują na jego otwarcie, bo to „brama” dla nowych odcinków obwodnicy i wylotówek Warszawy. Jego otwarcie planowano na marzec 2021 roku, ale prace się przedłużą.

Przypominamy, że i tak termin ukończenia węzła Lubelska został wydłużony w stosunku do pierwotnego z powodu długotrwałego postępowania administracyjnego związanego z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). GDDKIA poinformowała, że i ten termin zakończenia robót może ulec zmianie za sprawą procedowanego aneksu wydłużającego czas na ukończenie kontraktu. Nowego terminu GDDKIA nie precyzuje...

GDDKIA podtrzymuje otwarcie tunelu na Ursynowie w II kwartale 2021 r.

Wykonawca węzła Lubelska na obwodnicy Warszawy prowadzi roboty wykończeniowe związane z profilowaniem i humusowaniem terenu. 24 lutego br. złożony został do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie dla dróg serwisowych przyległych do węzła, ciągu głównego S17 oraz pozostałych łącznic: Mińsk Mazowiecki - Warszawa Wschód (Zakręt), Warszawa Wschód (Zakręt) - Mińsk Mazowiecki, Warszawa Wschód (Zakręt) - POW i POW - Warszawa Wschód (Zakręt).

Mapa węzła Lubelska w ciągu drogi ekspresowej S17

Mapa węzła Lubelska w ciągu drogi ekspresowej S17. Mapa: GDDKIA

Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie planowane jest wdrożenie czasowej organizacji ruchu, która umożliwi przeniesienie komunikacji miejskiej na drogi serwisowe, oddanie do użytkowania kładki dla pieszych nad S17 oraz uruchomienie wszystkich relacji na węźle Lubelska. 

Węzeł Lubelska jest ważną częścią Warszawskiego Węzła Drogowego, czyli ekspresowej obwodnicy stolicy, która docelowo będzie miała długość ok. 82 km. Węzeł Lubelska jest częścią odcinka S17 w. Zakręt – w. Lubelska. Jako jeden z kluczowych węzłów Warszawskiego Węzła Drogowego, umożliwi m.in. ruch w kierunku Terespola (planowaną autostradą A2), po wybuduowaniu wschodniej obwodnicy - w kierunku Białegostoku (połączenie z drogą ekspresową S8), Lublina (droga ekspresowa S17) oraz poprzez Południową Obwodnicę Warszawy (istniejący odc. S2 w. Konotopa – Puławska oraz budowany odcinek w. Puławska – w. Lubelska) umożliwi połączenie z zachodnim węzłem Konotopa autostrady A2.

Droga ekspresowa S17 Lubelska - Zakręt powstanie z dużym opóźnieniem

Droga ekspresowa S17 Lubelska - Zakręt powstanie z dużym opóźnieniem. Zdjecia: GDDKIA

Czarne chmury nad Wschodnią Obwodnicą Warszawy. Decyzja środowiskowa dla S17 Drewnica – Ząbki – Warszawa Wschód uchylona

Od wschodu jeszcze 6-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S17 pomiędzy węzłami Zakręt i Lubelska. Pierwotnie planowano, że termin zakończenia prac to kwiecień 2021 r. Termin nie zostanie dotrzymany, bo obecnie odcinek ma zaawansowanie prac na poziomie ok. 43 proc. 

Budowa drogi S17 Lublin – Warszawa oficjalnie zakończona

Przypominamy, że od ubiegłego roku kierowcy mają już do dyspozycji ok. 180 km drogi ekspresowej od Piask koło Lublina niemal do samej Warszawy, omijając obwodnicami Lublin czy Kołbiel. W ostatnich dniach, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, wykonawca wprowadza stałą organizację ruchu na S17 pomiędzy węzłem Lubelska a Kołbielą. Dla kierowców oznacza to likwidację ograniczeń prędkości do 80 km/h, które zostały wprowadzone z uwagi na toczące się prace. Kierowcy mogą już jeździć z prędkością do 120 km/h w obu kierunkach.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S17 Jak dojadę - Warszawa