1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Ekspresowa obwodnica Białegostoku. Jest umowa na S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo

Ekspresowa obwodnica Białegostoku. Jest umowa na S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-15
Ekspresowa obwodnica Białegostoku. Jest umowa na S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo
Od marca w budowie jest S19 Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zach. Jest też umowa na S19 Dobrzyniewo - Białystok Północ. Zdjęcia: GDDKIA
Jest umowa na budowę drogi ekspresowej S19, odcinek Białystok Północ – Dobrzyniewo. Odcinek w połączeniu z będącym już w budowie fragmentem S19 Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód utworzy północną-zachodnią obwodnicę Białegostoku.

Już cała północno-zachodnia obwodnica Białegostoku jest w rękach wykonawców. Budowę ponad 10 km odcinka pomiędzy Krynicami, Dobrzyniewem do węzła Białystok Zachód od marca br. prowadzi konsorcjum PORR i Unibep. Sąsiedni odcinek Białystok Północ – Dobrzyniewo wybuduje już sama firma Unibep.

W nowym sezonie start budowy S19 Krynice - Białystok i obwodnicy Bielska Podlaskiego

Przetarg na S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo GDDKIA rozstrzygnęła w grudniu ubiegłego roku. Najniższą cenę 320,8 mln zł zaproponowała firma Unibep. W połowie maja br. drogowcy podpisali umowę z wykonawcą na realizację odcinka w systemie projektuj i buduj. Realizacja zadania planowana jest na lata 2025-2028.

Odcinek S19 od istniejącego węzła Białystok Północ (dawniej Sochonie na DK8) do węzła Dobrzyniewo (z węzłem) będzie miał długość 9,47 km. W ramach zadania wybudowany zostanie węzeł Dobrzyniewo na skrzyżowaniu S19 z S16. Umożliwi on wyprowadzenie ruchu w kierunku Ełku (S16) i węzła Białystok Zachód na S8 (kierunek Warszawa – Białystok), a z niego także - w przyszłości - na kierunek Białystok – Lublin (S19). O realizacji połączenia S19 z nową drogą S16 w stronę Ełku pisaliśmy wcześniej:

Budowa drogi S16. Jest umowa na odc. Knyszyn – Krynice do połączenia z S19

Mapa z odcinkami dróg ekspresowych S19 i S16 na które podpisano umowy z wykonawcami

Mapa z odcinkami dróg ekspresowych S19 i S16 na które podpisano umowy z wykonawcami 14 maja 2024 r. Mapa: GDDKIA

Kolejny fragment obwodnicy Białegostoku powstanie w standardzie dwóch jezdni po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra plus pas awaryjny. Rodzaj nawierzchni, z asfaltu czy z cementu, wybierze wykonawca. Nawierzchnia drogi zostanie dostosowana do ruchu ciężkich pojazdów o nacisku osi 11,5 tony. W ciągu odcinka powstanie 18 obiektów inżynierskich, w tym 11 wiaduktów i siedem przejść dla zwierząt.

Start budowy drogi S19 - obwodnicy Białegostoku

Start budowy S19 - obwodnicy Białegostoku. Zdjecia: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19 Jak dojadę - Białystok Jak dojadę - Dobrzyniewo Duże