1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Ekspresowa trasa S10 połączy Wałcz z Piłą. Budimex z kolejną umową

Ekspresowa trasa S10 połączy Wałcz z Piłą. Budimex z kolejną umową

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-07-05
Ekspresowa trasa S10 połączy Wałcz z Piłą. Budimex z kolejną umową
Na zdjęciu obwodnica Wałcza, która włączy się w realizowaną trasę S10 Szczecin - Piła. Zdjęcia: GDDKIA
Budowa drogi ekspresowej S10 pomiędzy Szczecinem a Piła to obecnie jedna z największych inwestycji drogowych w kraju. Do realizacji trafił czwarty z ośmiu odcinków na jakie podzielono realizację trasy. Budową ponad 13-km odcinka S10 Wałcz – Piła zajmie się firma Budimex. Budowa S10 zakończy się w 2028 roku.

Budimex wykonawcą trasy S10 łączącej Wałcz z Piłą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S10 pomiędzy Wałczem a Piłą w woj. wielkopolskim. Odicnek S10 Wałcz (Witankowo) – Piła Północ zrealizuje firma Budimex, która ma juz umowy na sąsiednie odcinki trasy S10.

- Podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S10 na Wałcz (Witankowo) – Piła Północ. Inwestycję o długości 13 km zrealizuje firma Budimex. Wartość umowy to ponad 721 mln zł - poinformował poznański oddział GDDKIA.

Mapa drogi S10 Szczecin - Piła, umowa na odc. S10 Wałcz (Witankowo) - Piła Północ

Mapa drogi S10 Szczecin - Piła, umowa na odc. S10 Wałcz (Witankowo) - Piła Północ

Mapa: GDDKIA

Przebieg i mapy S10 Wałcz - Piła

Około 13 kilometrowy odcinek S10 Wałcz - Piła rozpocznie się na końcu obwodnicy Wałcza oddanej do ruchu w 2020 roku. Trasa pobiegnie w kierunku południowym od obecnego przebiegu DK10, omijając Nową i Starą Łubiankę. Na południe od Nowej Łubianki planowana jest realizacja pary MOP-ów z rezerwą terenu na budowę stacji paliw i restauracji. Na przecięciu z drogą powiatową Stara Łubianka – Szydłowo powstanie węzeł drogowy Stara Łubianka. Następnie S10 wejdzie w tereny leśne i zbliży się do obecnego przebiegu DK10, przechodząc w jej śladzie między Zbiornikiem Koszyckim i Jeziorem Zalew. Na terenie pomiędzy tymi zbiornikami i rzeką Gwdą powstanie węzeł Piła Północ zlokalizowany na skrzyżowaniu z drogą S11 Koszalin – Poznań. Jak podają drogowcy, powstanie pełny układ drogowy węzła wraz z tymczasowymi włączeniami do istniejącej DK10 od wschodu i DK11 od północy. W ciągu odcinka wybudowanych zostanie sześć wiaduktów, cztery estakady, przejście górne i przejście dolne dla zwierząt.

Analizowane warianty przebiegu drogi S10 Wałcz - Piła

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S10 Wałcz - Piła

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S10 Wałcz - Piła. Mapa: GDDKIA

Terminy dla S10 Wałcz - Piła

Budowa odcinka S10 prowadzona będzie w formule projektuj i buduj. Wykonawca ma 10 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Według szacunków GDDKIA, jej procedowanie zajmie siedem miesięcy, a na prace w terenie przypadną kolejne 22 miesiące. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Budowa w terenie powinna rozpocząć się pod koniec 2025 r. Kierowcy z nowej trasy powinni pojechać w II kwartale 2028 r.

Mapa odcinków realizacyjnych drogi S10 Szczecin - Piła. Do podpisanychumów doszła S10 Wałcz - Piła

Mapa odcinków realizacyjnych drogi S10 Szczecin - PIła

Mapa: GDDKIA

— Dla Piły podpisanie tej umowy to początek wychodzenia z wieloletniego wykluczenia komunikacyjnego. Oczywiście w tle rozwój gospodarczy, związany także z przyłączeniem projektowanej obwodnicy zachodniej wokół strefy Piła Lotnisko, bezpieczeństwo i zwiększenie atrakcyjności i dostępności miasta. Pierwsze 13 kilometrów z nadzieją na kolejne — zauważyła prezydent Piły Beata Dudzińska.

 

Nowa ekspresowa S10 w Wielkopolsce

Przetargi na odcinki trasy S10 Szczecin - Piła o łącznej długości 113 km ruszyły w 2023 roku. S10 Wałcz - Piła to czwarty z ośmiu odcinków na jakie podzielono inwestycję. GDDKIA zawarła już umowy na trzy odcinki tej trasy w woj. zachodniopomorskim, a teraz na pierwszy w woj. wielkopolskim. 

Przybędzie nowych kilometrów trasy S10 Szczecin - Piła

Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła

Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła. Mapa: GDDKIA

Dla dalszych odcinków drogi S10 w województwie wielkopolskim, od Piły do Wyrzyska (o długości ok. 28 km) oraz dla dobudowy drugiej jezdni obwodnicy Wyrzyska (na odcinku 5 km), trwa procedowanie decyzji środowiskowych (DŚU).

Ekspresowa S10 na obwodnicy Wyrzyska. Jest wniosek o decyzję środowiskową

Droga S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z autostradą A1, a w dalszej perspektywie również z aglomeracją Warszawską w ciągu drogi S50/A50. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S10 Jak dojadę - Piła Jak dojadę - Wałcz