1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Przybędzie nowych kilometrów trasy S10 Szczecin - Piła

Przybędzie nowych kilometrów trasy S10 Szczecin - Piła

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-21
Przybędzie nowych kilometrów trasy S10 Szczecin - Piła
S10 Szczecin – Piła - trzecia umowa na realizację. Mapa: GDDKIA
Dobre wiadomości dotyczące budowy drogi ekspresowej S10 Szczecin – Piła. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych podpisała umowę na trzeci z ośmiu odcinków na jakie podzielono trasę. Odcinek Cybowo – Łowicz Wałecki jako obwodnicę Kalisza Pomorskiego wybuduje firma Budimex. W najbliższych miesiącach planowane jest zawarcie pozostałych pięciu kontraktów na realizację drogi S10.

W piątek 21 czerwca drogowcy zawarli umowę na realizację odcinka drogi ekspresowej S10 Cybowo – Łowicz Wałecki. Inwestycję wykona w formule projektuj i buduj firma Budimex. Umowa dotyczy odcinka eski o długości 16 km i wartości 592,17 mln zł.

S10 Cybowo – Łowicz Wałecki: terminy, przebieg, mapa

Odcinek Cybowo – Łowicz Wałecki o długości 16 kilometrów będzie stanowił obwodnicę Kalisza Pomorskiego omijając od północy miasto i rozpocznie się przed węzłem Cybowo (patrząc od strony Stargardu). W pobliżu tego węzła planowana jest budowa obwodu utrzymania drogi. Od tego miejsca nowa S10 będzie odchodzić w kierunku północnym od obecnej DK10 omijając Cybowo. Na tym fragmencie zaplanowano realizację pary MOP Cybowo. Na przecięciu z DW175 zaplanowana jest budowa węzła drogowego Kalisz Pomorski. Dalej trasa na wschód od Krężna zbliża się do obecnego przebiegu DK10. Odcinek realizacyjny kończy się przed węzłem drogowym Łowicz Wałecki. 

W ciągu odcinka zaplanowano 16 obiektów mostowych - pięciu wiaduktów drogowych, czterech przejść górnych dla zwierząt i siedmiu przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

W tym roku start budowy S10 Toruń – Bydgoszcz

Węzeł Kalisz Pomorski w ciągu S10 Szczecin - Piła

Węzeł Kalisz Pomorski w ciągu drogi S10 Szczecin - Pila

Zdjęcia: GDDKIA

Budimex będzie miał 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). GDDKIA zakłada, że jej procedowanie zajmie siedem miesięcy, a na prace w terenie przypadnie kolejne 22 miesiące. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Zgodnie z powyższymi terminami budowa w terenie powinna rozpocząć się pod koniec 2025 r. Przy sprawnym przebiegu całego procesu kierowcy z nowej trasy skorzystają w 2028 r. 

Mapa odcinka S10 Cybowo – Łowicz Wałecki jako obwodnicy Kalisza Pomorskiego

Mapa odcinka S10 Cybowo – Łowicz Wałecki

Mapa: GDDKIA

S10 Szczecin - Piła stan realizacji

Zawarta umową jest trzecią na realizację trasy S10 pomiędzy Szczecinem a Piłą o łącznej długości 113 km. W maju GDDKIA podpisała umowy na pierwsze dwa spośród ośmiu odcinków realizacyjnych. Mowa o odcinkach Suchań – Recz i Piecnik – Wałcz o łącznej długości ok. 36 km. 

Zachodniopomorskie zamieni się w wielki plac budowy. Są umowy na dwa odcinki S10 Szczecin – Piła

Umowy na trzy odcinki drogi S10 Szczecin - Piła zawarte

Do czerwca GDDKIA br. podpisała umowy na trzy odcinki drogi S10 Szczecin - Piła. Mapa: GDDKIA

Zawierana dzisiaj umowa na odcinek Cybowo – Łowicz Wałecki sprawia, że wartość podpisanych umów na S10 wynosi już 1,8 mld zł, a długość odcinków to 51,7 km.

Dla kolejnych pięciu odcinków S10-ki trwają jeszcze formalności przetargowe. Najbliższe podpisania umów są odcinki Recz – Cybowo oraz Wałcz (Witankowo) – Piła, gdzie już zakończyły się czynności kontrolne Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Dla odcinka Stargard – Suchań kontroli UZP jest w toku. Natomiast w przetargach na odcinki Szczecin Kijewo – Zdunowo oraz Łowicz Wałecki – Piecnik wykonawcy wnieśli skargi do sądu na wyroki Krajowej Izby Odwoławczej, przez co umowy na ten odcinki będą podpisywane jako ostatnie.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S10 Jak dojadę - Piła