GDDKIA: W grudniu ominiemy Częstochowę autostradą A1, chyba że zawiedzie pogoda...
Ułożenie kolejnych warstw konstrukcyjnych jezdni oraz układanie nawierzchni betonowej - to najbliższy plan dla A1 obwodnicy Częstochowy, którą mamy pojechać w tym roku. Zdjęcia: GDDKIA

Nowy wykonawca przejął już plac budowy autostrady A1 koło Częstochowy i układa nawierzchnię z betonu cementowego na trasie głównej. Drogowcy zapewniają, że udostępnienie kierowcom autostradowej obwodnicy Częstochowy nastąpi jeszcze w 2019 r. Aby tak się stało, konieczne są jeszcze prace wykończeniowe niezbędne do oddania do użytkowania odcinka A1 Częstochowa Północ – Częstochowa Blachownia.

Na początku sierpnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrada ogłosiła przetarg na elementy niezbędne do oddania do użytkowania A1 autostradowej obwodnicy Częstochowy, których to nie obejmuje zakres już prowadzonych robót zabezpieczających. Chodzi m.in. o wykonanie i zainstalowanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu: oznakowania poziomego i pionowego, słupków prowadzących oraz znaków kilometrowych i hektometrowych, barier i osłon ochronnych, oświetlenia, ekranów akustycznych i ogrodzenia dróg i zbiorników. Ponadto konieczne jest opracowanie i zatwierdzenie tymczasowej docelowej organizacji ruchu dla ciągu głównego autostrady wraz z włączeniem węzła Częstochowa Północ do istniejącej drogi krajowej DK1.

Trwa układanie nawierzchni na autostradzie A1 - obwodnicy Częstochowy

- Kryteria udzielenia zamówienia to: cena – 60 proc. i przedłużenie okresu gwarancji jakości – 40 proc. Termin składania ofert wyznaczono na 3 września 2019 r. – informuje GDDKIA.

 

Mapa obwodnicy Częstochowy - A1 w budowieMapa obwodnicy Częstochowy - A1 w budowie. Mapa: GDDKIA

 

GDDKIA wymaga zakończenia wszystkich prac do 15 grudnia 2019 roku. Jeżeli uda się wygrać wyścig z czasem to kierowcy jadący tranzytem na trasie północ-południe, będą mogli w grudniu ominąć Częstochowę. - Kwestie, których nie możemy kontrolować, to warunki atmosferyczne. Jeżeli jednak będą sprzyjające to inwestycja na pewno zostanie zrealizowana zgodnie z założeniami – zapewnia Jan Krynicki, rzecznik GDDKIA.

GDDKIA zapowiada wysyp przetargów na budowę autostrad i dróg ekspresowych

Lawinowe problemy z wykonawcami polskich autostrad i dróg ekspresowych rodzą obawy, że ponowie zawierane umowy będą bardzo podrażały budowę tych dróg i ostatecznie zabraknie pieniędzy na realizacje innych zaplanowanych inwestycji. GDDKIA wyjaśnia, że w przypadku A1 – obwodnicy Częstochowy będzie to ok. 7 procent więcej od założonego budżetu. Przypomina, że umowę z włoską firmą Salini na realizację autostrady A1 na odcinku od węzła Częstochowa Północ do Częstochowa Blachownia podpisano 12 października 2015 r. za kwotę 752,6 mln zł, co stanowiło 84% wartości kosztorysu. - Data ukończenia tej inwestycji minęła 12 października 2018 r. Po rozwiązaniu umowy odzyskaliśmy już blisko 140 mln zł z gwarancji bankowych dotychczasowego wykonawcy tej inwestycji. Uwzględniając kwoty wypłacone za wykonane roboty pierwotnemu wykonawcy, odzyskaną gwarancję oraz koszt prac pozostałych do wykonania to w stosunku do pierwotnych założeń dla tej budowy koszt jej realizacji będzie tylko o ok. 7% wyższy niż kosztorys GDDKiA z 2015 r. – wylicza GDDKIA.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Sprawdzam
2019-08-09 12:58
Zgadzam się, nie jest dobrze jak ktoś robi robotę i dokłada... Jeszcze chyba Energopol Szczecin ma poważne problemy - S10 Wałcz stoi... Duże firmy Budimex i Strabag nadrabiają budownictwem obiektów / mieszkań... a i tak podobno duuuże środki obrotowe bardzo im stopniały...
Viola
2019-08-08 12:27
Można kpić z Włochów, ale taki firmy jak kobylarnia czy mirbud co budują S5 zazdroszczą im, bo one dokładają do tej budowy
Sprawdzam
2019-08-07 15:14
Ok... Brawo Ty 1:0 dla Ciebie/ dla Was Czyli jednak potrafili to zrobić w 2014, a teraz co się z nimi stało?? (A reszta pytań?)
A1
2019-08-07 14:09
Szkoda, że Włosi nie zrobili w tak szybkim tempie Obwodnicy Częstochowa jak miało to miejsce na A1 pod Kowalem
Sprawdzaj
2019-08-07 11:47
Do @Sprawdzam https://wpolityce.pl/gospodarka/193626-autostrada-a1-ukonczona-bramki-do-pobierania-oplat-pojawia-sie-tuz-przed-wakacjami Proszę bardzo
Sprawdzam
2019-08-07 10:14
Hihihi do @Zezrodla: Podaj proszę przykład inwestycji, która Włosi ukończyli w 100%. (Salini, Toto, Pizarotti... ktokolwiek :) ), Podaj proszę, jaka by była cena bez kalkulacji kar? No i ostattnie: podaj proszę przykład osoby, która stanęła ostatnio przed Trybunałem Stanu... hihiihihihi Wyluzujcie..... hihihi... naprawdę wyluzujcie... :) No jest rozgrzebane i trzeba szybko skończyć, bo Częstochowie grozi paraliż, jak rozpoczną remont DK1... Pozdrawiam.
Haha
2019-08-07 09:37
Jaka przejezdność do grudnia? Ktoś jest tak naiwny i wierzy w taką ściemę...
tak
2019-08-07 09:20
Pierwsza sprawa to prawdopodobne, ze Wlosi by tego w ogole skonczyli. Koszty by rosly, a termin sie przedluzal. Niesolidne firmy sie odsuwa i egzekwuje naleznosci, a nie daje im sie szantazowac i nazrec za publiczne pieniadze. Jedyne o co mozna miec pretensje do gddaki, to to, ze ich wywalili o kilka miesiecy za pozno. Druga sprawa, to prawda, ze do konca 2019 moze byc osiagnieta jedynie przejezdnosc, a nie calosc, ale tez nikt nie twierdzi inaczej. Badzmy realistami. Co do gwarancji bankowych, to tak jak ktos napisal. Wyplacane sa przez bank.
1 2 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: