1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Kolejny poślizg na S1. Budowa trasy S1 Mysłowice - Bieruń szybko nie ruszy

Kolejny poślizg na S1. Budowa trasy S1 Mysłowice - Bieruń szybko nie ruszy

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-02
  4. Aktualizacja: 2024-05-05
Kolejny poślizg na S1. Budowa trasy S1 Mysłowice - Bieruń szybko nie ruszy
Budowa drogi ekspresowej S1 Oświęcim - Bielsko Biała jest bardzo zaawansowana. Tymczasem nie ruszyły prace na odc. Mysłowice - Bieruń. Zdjęcia: GDDKIA
Coraz bardziej zaawansowana jest budowa drogi ekspresowej S1 między Oświęcimiem a Bielsko-Białą i obejścia Węgierskiej Górki, ale i tak terminy otwarcia zostały przesunięte. Niestety wciąż nie ruszyła budowa ważnego odcinka S1 między Mysłowicami a Bieruniem. Drogowcom brakuje ważnej decyzji zezwalającej na budowę dwóch pododcinków na jakie podzielono zadanie. Oznacza to, ze droga S1 powstanie dużo później niż zakładały harmonogramy.

Docelowo droga ekspresowa S1 będzie miała długość około 135 km i zapewni połączenie autostrady A1 w Pyrzowicach z granicą ze Słowacją w Zwardoniu. Przebiega przez silnie zurbanizowany obszar województwa śląskiego i częściowo małopolskiego dlatego jast z utęsknieniem wyczekiwana przez kierowców.

W realizacji jest ponad 55 km drogi ekspresowej S1 w woj. śląskim. Budowane są zupełnie nowe fragmenty jak obwodnica Węgierskiej Górki i na trasie Mysłowice – Bielsko Biała. Ostatnie brakujące kilometry drogi ekspresowej S1 miały być oddane w 2025 roku. Tak się jednak nie stanie…

Kiedy remont autostrady A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie?

40 km trasa S1 pomiędzy węzłami Mysłowice Kosztowy a Bielsko-Biała Suchy Potok ma odciążyć obecną drogę krajową nr 1. Jej budowa jest coraz bardziej zaawansowana budowa na odcinkach między Oświęcimiem a Bielsko-Białą. Dla tych odcinków umowy z wykonawcami podpisywane były najwcześniej.

Umowę na realizację drogi ekspresowej S1 pomiędzy węzłami Bieruń i Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia zawarto 30 listopada 2021 r. Dopiero z początkiem lipca 2022 r. GDDKIA zawarła umowę zna realizację ostatniego, 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bieruń. Według umowy kierowcy mieli pojechać nim w IV kwartale 2025 r., ale jest duży poślizg. Drogowcy cały czas nie mają zezwoleń na realizację inwestycji drogowej tzw. ZRiD-ów.

Z początkiem kwietnia br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała postanowienie uzgadniające realizację przedsięwzięcia dla odcinka S1 węzeł Bieruń – węzeł Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia. Jak informuje katowicki oddział GDDKIA, obecnie trwa kolejny etap wydawania decyzji ZRID, której uzyskanie szacuje się obecnie w lipcu br.

Niestety jeszcze dłużej poczekamu na odcinek Mysłowice węzeł Kosztowy II – węzeł Bieruń. Jak podają drogowcy, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydłużyła termin na wydanie postanowienia uzgadniającego realizację przedsięwzięcia do 15 lipca 2024 r. W związku z czym opóźnieniu ulegnie również termin wydania decyzji ZRID dla tego odcinka. Obecnie szacuje się, że decyzja ZRID może zostać wydana z końcem września br.

Oznacza to, że oddanie trasy S1 na koniec 2025 roku jest nierealne. O nowych terminach zakończenia budowy S1 dowiemy się pewnie po wydaniu decyzji ZRID. Wykonawcy będą mieli bowiem prawo złożyć wnioski o wydłużenie czasu budowy z uwagi na późne wydanie zezwoleń i udostępnienia placu budowy.

Ostatnio GDDKIA podała nowy termin zakończenia budowy S1 Oświęcim – Dankowice. Z uwagi na prace archeologiczne otwarcie trasy S1 zostało przesunięte na 2025 rok. Ma to związek z ujawnieniem obiektów archeologicznych na dwóch stanowiskach na placu budowy S1. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

S1 Oświęcim – Dankowice. Na finiszu roboty mostowe, ale otwarcie rok później

Przeciąga się tez budowa obwodnicy Węgierskiej Górki tj. S1 Przybędza – Milówka. Tu wystąpiły problemy przy budowie tuneli. Ostatnio informowaliśmy, ze budowa zakończy się dopiero w przyszłym roku.

Otwarcie S1 Przybędza – Milówka przełożone na 2025 rok

Droga ekspresowa S1 Przybędza - Milówka

Droga ekspresowa S1 Przybędza - Milówka. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S1 Jak dojadę - Oświęcim Jak dojadę - Bielsko-Biała