Kto i kiedy dokończy budowę autostrady A1 koło Czestochowy?
Trwa poszukiwanie wykonawcy prac na obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. Zdjęcia: GDDKIA

Dzisiaj, 13 czerwca, poznamy oferty na prace zabezpieczające na obwodnicy Częstochowy na autostradzie A1. Odcinek o długości ponad 21 kilometrów realizowała firma Salini Polska. Kto dokończy budowę A1? Kiedy ruszą prace na obwodnicy Częstochowy?

Do składania finalnych ofert zostało zaproszonych ośmiu wykonawców, z którymi GDDKIA prowadziła wcześniej negocjacje. - Miały one na celu ustalenie zakresu robót zabezpieczających i doprecyzowanie warunków przyszłej umowy. Dlatego negocjacje dotyczyły przede wszystkim formy kontraktu oraz zawartych w niej warunków i ryzyk po obu stronach umowy – wyjaśniają drogowcy. Po wyłonieniu najkorzystniejszej oferty na realizację A1-ki możliwe będzie podpisanie umowy. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze przed końcem sierpnia. Ma to pozwolić na realizację pilnych prac zabezpieczających już wykonanego zakresu inwestycji.

Opóźnienie na budowie A1 Częstochowa Płn. - Blachownia - galeria zdjęć

 

Opóźnienie na budowie A1 Częstochowa Płn. - Blachownia - galeria zdjęć luty 2019 r.

 

Planowany przez resort infrastruktury budżet na dokończenie budowy autostrady A1 koło Czestochowy (red. na zasadzie przejezdności) to około 290 milionów złotych. Dowiedzieliśmy się, ze złożone oferty bardzo odbiegają od szacunków GDDKIA, a najtańsza ze złożonych ofert jest aż o 150 mln zł wyższa.  Opiewa ona na 434 mln zł i złożyło ją konsorcjum Budpol-Strabag, które buduje sąsiednie odcinki trasy A1. Jaką decyzję podejie teraz GDDKIA? Wyjścia sa dwa - unieważnienie przetargu, jak miało to miejsce w przypadkach innych inwestycji lub dołożenie przez rząd do budowy trasy. 

Przypomnijmy, że jeszcze przed końcem sierpnia powinniśmy dostać oczekiwane 37 km autostrady, od węzła Częstochowa Południe do Pyrzowic.

Ponadto trwa budowa autostrady A1 na północy od Częstochowy. To 5 odcinków autostrady - jeden na terenie województwa śląskiego oraz cztery w województwie łódzkim.

Duże problemy z budową polskich dróg – po A1 i S3 katastrofa na S5

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

obserwator
2019-06-13 22:22
Czegoś tu nie rozumiem - jak Salini poprzednio wygrało przetarg te sumę 700 milionów, skoro wykonano nieco ponad połowę połowę prac- to cena dana przez budpol- strabag jest jak najbardziej normalna, pojęcia nie mam- jakim cudem budżet inwestora - czyli gddkia jest w tym przypadku tak śmiesznie niski.
ls42
2019-06-13 22:04
Optymizm panował w czasie kampanii w 2015 roku. Teraz wypada złożyć wyrazy współczucia rządowi, ale wydaje się, że nastąpiła zmiana priorytetów i zamiast budować południkowo będziemy budować równoleżnikowo. W takim razie proponuję wyprostować S-8 od Walichnowów do Piotrkowa Trybunalskiego
Auto2019
2019-06-13 16:29
Do @hartman999: No nie tylko Budimex jest dobra Firma ale też Mota Engil. Ale ok.
hartman999
2019-06-13 15:14
Tylko Budimex najlepsza firma!!!
Auto2019
2019-06-13 14:04
Dobrże by było jak by z najkorżystniejszych ofert by była Mota Engil albo Budimex. Ale czy one będa w ofercie tymbardżiej że nie drogo czy nie to tego nie wiadomo. Ale życze tylko żeby jedna z tych dwóch budowała.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: