1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Małopolska: Obwodnica Chełmca na DK28 – lada dzień otwarcie

Małopolska: Obwodnica Chełmca na DK28 – lada dzień otwarcie

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-08-28
Małopolska: Obwodnica Chełmca na DK28 – lada dzień otwarcie
We wrześniu otwarcie obwodnicy Chełmca, łączącej DK28 z północną obwodnicą Nowego Sącza. Zdjęcia: GDDKIA
Trwają ostatnie prace na budowie obwodnicy Chełmca w ciągu drogi krajowej nr 28 (woj. małopolskie). Drogowcy zapowiadają, że jej otwarcie planowane jest w najbliższych tygodniach. Obwodnica Chełmca połączy drogę krajową nr 28 z północną obwodnicą Nowego Sącza.

Budowa obwodnicy Chełmca, która trwa od stycznia 2022 roku, jest już na finiszu. Zaawansowanie prac wynosi 99 procent. Pierwotniy termin otwarcia trasy przypadał na lipiec br.

- Obecnie montowane są elementy odblaskowe i płotki naprowadzające dla zwierząt, a także malowane jest oznakowanie – poinformował krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Małopolska: Rozpoczyna się budowa obwodnicy Zabierzowa od połączenia z S52

Obwodnica Chełmca w ciągu DK28 - 1,5 km trasy jako łącznika

Obwodnica Chełmca w ciągu DK28 - 1,5 km trasy jako łącznika. Zdjęcia: GDDKIA


Wykonawcą jest konsorcjum Swietelsky AG i Swietelsky Rail Polska – umowa o wartości prawie 50 mln zł. Obwodnica Chełmca powstaje w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Poprowadzona po nowym śladzie obwodnica ominie centrum Chełmca i umożliwi połączenie sieci dróg krajowych nr 28 i 75 w północno-zachodniej części Nowego Sącza. W ramach inwestycji powstały cztery obiekty - dwa mosty nad rzeką Biczyczanką i dwa wiadukty (nad ul. Leśną i ul. Węgrzynek). Uśredniając jeden obiekt budowano więc co ok. 350 m. Najdłuższy obiekt na tym odcinku ma 28 m długości.


W ciągu 1,5 km odcinka obwodnicy powstały aż 4 obiekty mostowe

W ciągu 1,5 km odcinka obwodnicy powstały aż 4 obiekty mostowe. Zdjęcia: GDDKIA

- Tak duża liczba mostów i wiaduktów na tak krótkim odcinku w zdecydowanym stopniu wpłynęła na czas budowy drogi i jej koszt. To na budowę mostów i wiaduktów wykonawca poświęcił najwięcej czasu – przypomina krakowski oddział GDDKIA.

Nowa trasa, która liczy 1,5 km będzie gotowa już we wrześniu. Mimo, że to krótki odcinek to przejmie ruch tranzytowy z dotychczasowego przebiegu DK28 i uzupełni obwodnicę Nowego Sącza. Jest to bowiem brakujący łącznik między północną i zachodnią obwodnicą Nowego Sącza.

Obwodnica Chełmca połączy się z północną obwodnicą Nowego Sącza

Obwodnica Chełmca połączy się z północną obwodnicą Nowego Sącza. Zdjęcia: GDDKIA

- Nowa trasa ma niespełna 1,5 km długości i dla mieszkańców Chełmca i Nowego Sącza ma ogromne znaczenie. Obwodnica połączy rondo siostry Czesławy Lorek z rondem im. ks. prof. Bolesława Kumora, pozwalając na ominięcie przebiegających przez centrum Chełmca ul. Limanowskiej i Marcinkowickiej. Przez skrzyżowanie tych ulic w styczniu 2020 roku codziennie przejeżdżało ponad 26 tysięcy pojazdów, w tym ponad 3,6 tysiąca samochodów ciężarowych i dostawczych – podkreślają drogowcy.

Obwodnica Chełmca w ciągu DK28

Obwodnica Chełmca w ciągu DK28. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 28 Jak dojadę - Chełmiec Jak dojadę - Nowy Sącz