1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowa autostrada A4 ominie Wrocław? Maleją szansę na budowę nowej trasy, w grze rozbudowa

Nowa autostrada A4 ominie Wrocław? Maleją szansę na budowę nowej trasy, w grze rozbudowa

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-04-27
Nowa autostrada A4 ominie Wrocław? Maleją szansę na budowę nowej trasy, w grze rozbudowa
Wariant zakładający przebudowę obecnej autostrady A4 Wrocław -Legnica został wskazany przez GDDKIA jako najkorzystniejszy. Zdjęcia: GDDKIA
Maleją szansę na budowę nowej autostrady A4, która pobiegnie dalej na południe od Wrocławia i uwolni zakorkowany obecnie węzeł Bielański. Mimo apeli i protestów mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości, drogowcy skłaniają się raczej do rozbudowy obecnej autostrady.

Spis treści:

 

Odcinek A4 Wrocław - Legnica. Dwa warianty inwestycji na A4, preferowana rozbudowa istniejącej trasy

Odcinek autostrady A4 z Legnicy do Wrocławia będzie miał około 80 km. Zależnie od wybranego wariantu, ma się kończyć na węźle Wrocław Wschód lub na węźle Stary Śleszów w gminie Żórawina. Projekt realizuje konsorcjum, którego liderem jest Multiconsult Polska Sp. z o.o.

Ostateczne wyniki i przebieg rekomendowanej opcji dla autostrady A4 Wrocław – Legnica poznamy już maju br. Do tej pory, projektanci i wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakończyli konsultacje. Spotkania informacyjne z mieszkańcami okolicznych miejscowości budziły dużo emocji. Niektóre proponowane warianty nowego przebiegu A4 wymagałyby wyburzeń domów jednorodzinnych. Z kolei wariant modernizacji autostrady po starym śladzie do węzła Wrocław Wschód wiązałby się natomiast z likwidacją węzła Pietrzykowice oraz budową nowego, nieco bardziej oddalonego od węzła Wrocław Południe.

Ostatecznie GDDKIA wybrała dwa warianty dla budowy – rozbudowy autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem a Legnicą. Jeden z nich, ten preferowany, skupia się na rozbudowie do sześciu pasów ruchu (po trzy pasy w każdym kierunku) obecnej A4-ki. Powstaną pasy awaryjne, przebudowane zostaną węzły drogowe oraz mosty i wiadukty. Przewiduje on  likwidację węzła Pietrzykowice i zastąpienie go nowym węzłem Strzeganowice, który zyskałby nowy łącznik drogowy z DK35 Wrocław - Świdnica.

Trzeci pas na A4 Wrocław – Tarnów na rządowej liście życzeń

Mapa z wariantem przebudowy obecnej autostrady A4 koło Wrocławia. Wezeł Strzeganowice zastąpi w. Pietrzykowice

Mapa z wariantem przebudowy autostrady A4 Wrocław - Legnica w obecnym śladzie. Likwidacja węzła Pietrzykowice i budowa węzła Strezganowice z łącznikiem do DK35 w kierunku Świdnicy.

Wariant przebudowy autostrady A4 Wrocław - Legnica w obecnym śladzie

 

Mapa: GDDKIA

Budowa nowej autostrady na południe od Wrocławia w rezerwie...


Pod uwagę brana jest również druga opcja, jako rezerwowa, według której powstanie nowa autostrada A4 na południe od Kątów Wrocławskich, Wrocławia do Starego Śleszowa przy obecnym węźle Wrocław Wschód. Nowa A4-ka miałaby po trzy pasy w każdym kierunku, powstałyby nowe węzły drogowe i obiekty inżynierskie.

Jakie nowe drogi powstaną na Dolnym Śląsku przez najbliższe 10 lat?

Mapa budowy autostrady A4 w nowym śladzie na południe od Wrocławia i Kątów Wrocławskich

Wariant rezerwowy zakłada budowę nowej autostrady A4 na południe od Wrocławia. Powstanie wężeł Stary Śleszów. Nowa A4 połączy się z istniejącą w okolicach Kstomłotów

Wariant rezerwowy zakłada budowę nowej autostrady A4 na południe od Wrocławia. Powstanie m.in. węzeł Stary Śleszów. Nowa A4 połączy się z istniejącą w okolicach Kątów Wrocławskich. Mapa: GDDKIA


Trudno wyobrazić sobie jak miałaby wyglądać tak duża rozbudowa obecnej nitki autostrady A4 i to prowadzona pod ruchem. Obecnie to jedna z najbardziej obciążonych ruchem i najmniej wydolnych dróg w Polsce. Już teraz, w razie wypadku i zablokowania jezdni sparaliżowany jest cały ruch, nawet na drogach lokalnych w okolicznych miejscowościach. Olbrzymie korki na A4 to niemal codziennośc na dolnośląskim fragmencie A4-ki. 

Obecna, wąska i zakorkowana autostrada A4 Wrocław - Legnica

Obecna, wąska i zakorkowana autostrada A4 Wrocław - Legnica. Zdjęcia: GDDKIA

Przebudowa obecnej A4 w planie do 2030 roku

Rekomendowana przez GDDKIA koncepcja rozbudowy obecnej autostrady spotyka się z dużym sprzeciwem władz Wrocławia i okolicznych dolnośląskich miejscowości, którzy chcą przesunięcia autostrady jak najdalej na południe.

Dolnośląski odcinek A4 to jedna z najbardziej zatłoczonych dróg w Polsce. Średni dobowy ruch w rejonie węzłów Wrocław Południe i Pietrzykowice, przekracza 70 tysięcy pojazdów. W ramach inwestycji autostrada A4 ma zostać poszerzona do sześciu pasów (plus dwa awaryjne), zostanie także zbudowana droga ekspresowa S5 z okolic Sobótki do Bolkowa. GDDKIA zakłada, że jej budowa powinna zakończyć się w 2030 r.

Opłaty na autostradach. Na jakich odcinkach A4 jest płatna? Ile za przejazd A4?

Czy A4 Wrocław - Legnica będzie płatna?

Po przebudowie autostrady A4 może być płatna od samochodów osobowych tak jak odc. A4 Wrocław – Gliwice. Obecnie dolnośląski odcinek autostrady A4 jest bezpłatny, bo nie spełnia parametrów autostrady, określonych przepisami. W kilku miejscach brakuje pobocza, a zjazdy z autostrady znajdują się w zbyt małej odległości od siebie. Gdy kierowcy dostaną nową autostradę A4 może ruszyć pobór opłat.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Kąty Wrocławskie