1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Chełmca ominie też Nowy Sącz. GDDKIA szuka wykonawcy

Obwodnica Chełmca ominie też Nowy Sącz. GDDKIA szuka wykonawcy

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-05-31
Obwodnica Chełmca ominie też Nowy Sącz. GDDKIA szuka wykonawcy
Obwodnica Chełmca będzie miała zaledwie 1,5 km ale połączy ważne drogi i zapewni obejście Nowego Sącza. Mapa: GDDKIA
Drogowcy szukają wykonawcy, który wybuduje 1,5 kilometrową obwodnicę Chełmca w ciągu drogi krajowej nr 28. Obwodnica ta ominie także od północnego zachodu Nowy Sącz, łącząc wybudowane odcinki Obwodnicy Północnej oraz nowej drogi powiatowej w kierunku Starego Sącza.

Decyzja środowiskowa dla obwodnicy Chełmca wydana została w październiku 2018 r. Od września 2019 r. trwało opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z projektem budowlanym. W listopadzie 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji Ocen Przedsięwzięć Inwestycyjnych, a 1 grudnia 2020 r. do Wojewody Małopolskiego został złożony wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Kilka dni temu ruszył przetarg, by wyłonić wykonawcę inwestycji.

Obwodnica Chełmca i Nowego Sącza w ciągu drogi krajowej nr 28

Obwodnica Chełmca i Nowego Sącza w ciągu drogi krajowej nr 28. Mapa: GDDKIA

Przybywa nawierzchni na S7 Szczepanowice – Widoma. To najbardziej zaawansowany odcinek S7 na północ od Krakowa

W ramach zadania powstanie 1,5 km odcinek drogi jednojezdniowej, dwupasowej, klasy technicznej GP (główna ruchu przyspieszonego) w ciągu DK28. Prace przewidują również budowę obiektów inżynierskich (dwa mosty i dwa wiadukty), przebudowę i rozbudowę dróg poprzecznych oraz budowę i przebudowę infrastruktury technicznej. Niezbędna będzie także przebudowa wlotu ronda na połączeniu obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 28 z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 28 (ul. Limanowskiej) i drogi powiatowej nr 1583K, a także ronda na połączeniu obwodnicy Chełmca z drogą powiatową nr 1551K w ciągu ul. Marcinkowickiej. Zaprojektowana jest również rozbudowa dróg gminnych (ulic: Batalionów Chłopskich, Leśna i Węgrzynek), budowa chodników i urządzeń ochrony środowiska (ekrany akustyczne, osadniki i separatory). Roboty przewidziane są w latach 2022-2023.

Prawie 3,5 mln zł za dokumentację dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego

Nowa obwodnica ma poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, przejąć ruch tranzytowy z dotychczasowego przebiegu DK28, poprawić przepustowość drogi oraz uzupełnić obwodnicę Nowego Sącza, łącząc wybudowane odcinki Obwodnicy Północnej oraz nowej drogi powiatowej w kierunku Starego Sącza.

Poprowadzona po nowym śladzie obwodnica, w północnej części Chełmca, ominie jego centrum i umożliwi połączenie dróg krajowych nr 28 i 75 w północno-zachodniej części Nowego Sącza. Przyczyni się to do poprawy istniejących warunków komunikacyjnych na terenie gminy Chełmiec oraz na odcinku dojazdu do trzeciego co do wielkości miasta województwa małopolskiego. Inwestycja znajduje się na liście zadań ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023.

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 28 Jak dojadę - Nowy Sącz