1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Przebudowa autostrady A4 – plany do rewizji

Przebudowa autostrady A4 – plany do rewizji

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-16
Przebudowa autostrady A4 – plany do rewizji
A4 będzie rozbudowana lub na odc. pod Wrocławiem budowana w nowym śladzie. Pierwsze warianty. Mapa: GDDKIA
Resort infrastruktury zapowiedział, że przeanalizuje zasadność rozbudowy autostrady A4 Wrocław – Legnica w starym śladzie. Mają być zmiany, pod uwagę brana jest koncepcja budowy trasy A4 w nowym przebiegu na południe od Wrocławia, z nowymi węzłami na połączeniu z drogami S5 i S8. Oznacza to, że na poszerzenie wąskiej i niebezpiecznej A4-ki na Dolnym Śląsku jeszcze poczekamy.

Spis treści:

Budowa czy rozbudowa A4 Wrocław - Legnica - warianty, mapy, decyzje

A4 Krzyżowa - Legnica będzie rozbudowana. W tym roku wniosek o DŚU

Wielkie inwestycje na A4

 

Budowa czy rozbudowa A4 Wrocław - Legnica - warianty, mapy, decyzje

Autostrada A4 pod Wrocławiem to jedna z bardziej niebezpiecznych i obciążonych największym ruchem tras w Polsce. Odcinek A4 na zachód od Wrocławia, z dwoma pasami i bez pasa awaryjnego, przemierza dziennie kilkadziesiąt tysięcy pojazdów. Często dochodzi do wypadków, nawet najdrobniejsze kolizje czy prace remontowe powodują gigantyczne korki. 

Będzie ogromna rozbudowa trasy Lubin – Wrocław na DK94 i DK36

W listopadzie 2023 r. zakończył się proces planowania wielkiej inwestycji dla autostrady A4 na odcinku Wrocław – Legnica. Do dalszych prac projektowych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych rekomendowała wariant polegający na przebudowie autostrady w obecnym śladzie. Obecna dwujezdniowa autostradę z dwoma pasami ruchu i bez pasa awaryjnego zastąpiłaby trasa z trzema pasami ruchu i pasem awaryjnym. Roboty budowlane miały być prowadzone pod ruchem, tak jak miało to miejsce przy rozbudowie gierkówki (DK1) do standardu autostrady.

GDDKIA zdecydowała, A4 Wrocław – Legnica będzie rozbudowana w obecnym śladzie

Mapa z wariantami przebudowy autostrady A4 Wrocław - Legnica

 

Mapa z analizowanymi wariantami przebudowy autostrady A4 Wrocław - Legnica. Mapa: GDDKIA

Nowe korytarze dla autostrady A4 między Wrocławiem i Legnicą

Realizacja inwestycji wzbudzała wiele za i przeciw. Decyzji o rozbudowie sprzeciwiał się prezydent Wrocławia oraz przedstawiciele mniejszych podwrocławskich miejscowości jak np. Bielany Wrocławskie i gminy Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Pietrzykowice, które obecnie są rozjeżdżane przez pojazdy omijające zakorkowaną A4-kę. Nowej A4-ki prowadzącej na południe od Wrocławia, omijającej Bielany Wrocławskie, i wpinającej się w obecny ślad na węźle Kostomłoty nie chcieli z kolei mieszkańcy Sobótki i Mietkowa.

Ostatecznie, po wyborach parlamentarnych, nowe ministerstwo infrastruktury zapowiedziało, że dotychczasowe plany pójdą do rewizji, a sprawie przyjrzy się Najwyższa Izba Kontroli.

Budowa autostrady A4 w starym śladzie – decyzjom przyjrzy się NIK

Co ciekawe, pod uwagę ponownie brane jest poprowadzenie autostrady A4 nowym śladem. Drogowcy ponownie zdecydują o przebiegu, korytarza A4, w starym, czy w nowym śladzie i niekoniecznie będą bazować jedynie na wcześniejszych opracowaniach. Oznacza to, że na poszerzenie wąskiej i niebezpiecznej A4-ki na Dolnym Śląsku jeszcze poczekamy. Ponowna analiza możliwości i trasowanie nowych korytarzy może zająć wiele miesięcy a nawet kolejne lata. Wcześniej GDDKIA zakładała zakończenie rozbudowy autostrady A4 do 2030 roku.

A4 Krzyżowa - Legnica będzie rozbudowana. W tym roku wniosek o DŚU

Przypominamy, że prace projektowe zmierzające do uzyskania decyzji środowiskowej prowadzone są już dla odcinka A4 Krzyżowa – Legnica. Na tym fragmencie autostrada ma być poszerzona do trzech pasów w każdą stronę w starym śladzie. Wnioski o wydanie DŚU mają byc złożone w połowie tego roku. 

Autostrada A4 Krzyżowa - Legnica licząca ok. 36 km zostanie rozbudowana w istniejącym śladzie do dwóch jezdni wyposażonych w trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Miejscami będzie to budowa nowej jezdni równolegle do jezdni istniejącej, a miejscami rozbudowa jezdni istniejących. Trzy pasy po obu stronach jezdni pojawią się przy węzłach: Krzyżowa, LSSE Obszar Krzywa, Krzywa, Jadwisin (likwidowany), Chojnów, Lubiatów (likwidowany), Złotoryja, Legnica Południe. Przedstawiamy mapy rozbudowy A4-ki do Legnicy.

Mapy - rozbudowa autostrady A4 Krzyżowa - Krzywa - Chojnów - Złotoryja - Legnica

Mapy - rozbudowa autostrady A4 Krzyżowa - Krzywa - Chojnów - Złotoryja - Legnica

Mapa: GDDKIA

Wielkie inwestycje na A4

Autostrada A4 to jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Polsce łącząca zachodnią i wschodnią granicę kraju. Zgodnie z zapisami w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r., zaplanowano poszerzenie autostrady na blisko 460-kilometrowym odcinku pomiędzy Krzyżową w woj. dolnośląskim a Tarnowem w woj. małopolskim. Inwestycja ma być realizowana etapami.

Jest plan wielkiej rozbudowy autostrady A4 – obejmie 460 km

Wiele kontrowersji wzbudzają również plany rozbudowy trasy A4 na obwodnicy Krakowa:

Kraków przeciwny pomysłom GDDKIA na rozbudowę autostrady A4 - mapy

Mapa z planowanym do rozbudowy odcinkiem autostrady A4 na obwodnicy Krakowa

Mapa z planowanym do rozbudowy odcinkiem autostrady A4 na obwodnicy Krakowa. Mapa: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Kobierzyce Jak dojadę - Wrocław