1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Rekordowy tunel pod Odrą będzie częścią Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Kiedy budowa?

Rekordowy tunel pod Odrą będzie częścią Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Kiedy budowa?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-04
Rekordowy tunel pod Odrą będzie częścią Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Kiedy budowa?
Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu S6, węzeł Dołuje. Zdjęcia: GDDKIA
Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 będzie miała prawie 49 kilometrów długości. Jej częścią będzie rekordowy tunel, który przejdzie pod Odrą. Kiedy budowa nowego odcinka drogi S6 – Zachodniej Obwodnicy Szczecina?

Według ostatnich zapowiedzi drogowców, w ekspresowym tempie ze Szczecina do Gdyni dojedziemy w 2026 r. Wtedy ma zakończyć się budowa ostatnich odcinków trasy S6. Zdecydowanie dłużej poczekamy na Zachodnią Obwodnicę Szczecina. Według harmonogramów budowa odcinka zakończy się najwcześniej w 2031 r. Ostatni fragment S6 w rejonie Szczecina będzie powstawał dłużej ze względu na konieczność budowy tunelu pod Odrą na wysokości Polic, który będzie miał długość 5 km i będzie najdłuższym w Polsce.

Zachodnia Obwodnica Szczecina odciąży obecny wspólny przebieg S3 i S6 oraz autostradę A6 po wschodniej stronie Szczecina. Trasa o długości 48,9 km ominie miasto od strony zachodniej i północnej. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych prace projektowe zbliżają się do końca. Kiedy budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina? Jak wygląda harmonogram budowy ostatniego odcinka trasy S6?

Zachodniopomorskie zamieni się w wielki plac budowy. Są umowy na dwa odcinki S10 Szczecin – Piła

Droga ekspresowa S6 - Zachodnia Obwodnica Szczecina - przebieg, węzły, inwestycje powiązane

Droga ekspresowa S6 - Zachodnia Obwodnica Szczecina - przebieg, węzły, inwestycje powiązane

Mapa: GDDKIA

Nowa droga S6 z rekordowym tunelem przez Odrę

W 2018 roku ruszyło przygotowywanie badań podłoża wraz z elementami koncepcji programowej dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina na S6. Łączny koszt tej dokumentacji i badań w terenie wyniósł 24,5 mln zł. Na tym etapie między innymi ustalono długość głównego elementu inwestycji - tunel pod Odrą w rejonie Polic na 5 km. Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce.

W 2022 roku rozpoczęły się prace nad projektem budowlanym. Przygotowywana dokumentacja zakładała podział ZOS na trzy odcinki realizacyjne:

  • Kołbaskowo-Dołuje,
  • Dołuje-Police
  • Police-Goleniów (z tunelem).

Łączna wartość umów na dokumentację projektową wyniosła 54,7 mln złotych. Biura projektowe (TPF i Databout oraz Voessing Polska) przygotowały szczegółowe projekty całej trasy i jej elementów.

- Dokumentacja ta jest obecnie w trakcie procedury odbioru i zatwierdzania. W III kwartale tego roku planowane jest złożenie wniosków o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Na mocy tej decyzji zostaną przejęte nieruchomości pod drogę. Następnie po zapewnieniu niezbędnego finansowania na realizację trasy planowane są przetargi na budowę tej drogi – informuje szczeciński oddział GDDKIA.

Mapa przebiegu Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S6

Mapa zachodniej obwodnicy Szczecina w podziale na odcinki

Mapa: GDDKIA

Zachodnia Obwodnica Szczecina jako droga ekspresowa S6 będzie ostatnim brakującym fragmentem dróg ekspresowych w województwie zachodniopomorskim dla których będą startowały procedury przetargowe. Wszystkie pozostałe odcinki dróg S3, S6, S10 i S11 obecnie są już w budowie, bądź na etapie przetargu.

Za kilka lat nowe trasy nad Bałtyk. Na DK22 i DK20 wyrosną nowe obwodnice - mapy

Droga ekspresowa S6 będzie najważniejszą trasą drogową wybrzeża Bałtyku. Połączy największe miasta na północy Polski: Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynię i Gdańsk, od autostrady A6 i drogi S3 w okolicy Kołbaskowa, poprzez węzeł z drogą S11 aż do autostrady A1 w Rusocinie pod Gdańskiem. Trasa S6 będzie miała blisko 400 km długości. W budowie są już wszystkie brakujące jej odcinki na trasie od Koszalina do Gdańska.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S6 Jak dojadę - Police Jak dojadę - Szczecin