1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S12 i S74 w woj. łódzkim utknęły na raporcie środowiskowym

S12 i S74 w woj. łódzkim utknęły na raporcie środowiskowym

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-03
S12 i S74 w woj. łódzkim utknęły na raporcie środowiskowym
W kolejnych latach sieć drogowa woj. łódzkiego powiększy się o nowe drogi ekspresowe: S12 i S74. Zdjęcia: GDDKIA
Rozkręca się budowa nowych dróg ekspresowych S12 i S74 w woj. świętokrzyskim i mazowieckim. Drogowcy podpisują umowy z wykonawcami prac. A co z budową tych tras w woj. łódzkim, na połączeniu z autostradą A1? Okazuje się, że prace utknęły na raporcie środowiskowym…

W kolejnych latach sieć drogowa woj. łódzkiego powiększy się o nowe trasy szybkiego ruchu: S12 i S74. Droga ekspresowa S12 ma łączyć się na południe od Piotrkowa Trybunalskiego z autostradą A1 i biec przez Sulejów i Opoczno w kierunku Radomia. Z kolei droga S74 połączy się z S12 w sąsiedztwie Opoczna i poprowadzi przez woj. świętokrzyskie do woj. podkarpackiego, gdzie połączy się z trasą Via Carpatia w ciągu drogi ekspresowej S19. Decyzja środowiskowa, która jest zielonym światłem do budowy tras, ma objąć obie te drogi. Ich łączna długość na terenie woj. łódzkiego będzie wynosiła ok. 85 km. Jak wygląda stan prac dla odcinków w woj. łódzkim, czyli miejsca startu obu tras? Okazuje się, że prace utknęły na raporcie środowiskowym…

Mapa stanu budowy dróg ekspresowych S12 i S74 w woj. łódzkim

Mapa stanu budowy dróg ekspresowych S12 i S74 w woj. łódzkim

Mapa: GDDKIA

Odcinek S12 od Piotrkowa Trybunalskiego (A1) do granicy województw łódzkiego i mazowieckiego będzie miał ponad 61 km. Obecnie zadanie jest w trakcie procedury związanej z uzyskaniem prawomocnej decyzji środowiskowej, która obejmuje zarówno drogę ekspresową S12 w wariancie W6+W6’, jak i S74 w wariancie W4 - W5 na terenie województwa łódzkiego. W 2022 roku GDDKIA zawarła umowę na uzupełnienie dokumentacji w raporcie środowiskowym, która ma być gotowa w tym roku.

- Jeszcze w lecie trafi do nas uzupełniony raport środowiskowy, co oznacza, że w przyszłym roku uzyskamy prawomocną decyzję środowiskową dla dróg ekspresowych S12 i S74 na terenie woj. łódzkiego – zapowiada łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Oznacza to, że w 2025 roku decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) powinna się stać prawomocna. To pozwoli na podjęcie kolejnych kroków w realizacji inwestycji.

Drogi ekspresowe S12 i S74 będą realizowane w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). To kluczowe trasy, tworzące horyzontalne uzupełnienie istniejącej i powstającej sieci dróg szybkiego ruchu w Polsce.

Co ciekawe, planowana jest realizacja nowego odcinka drogi ekspresowej S12, który połączy autostradę A1 i drogę ekspresową S8 w rejonie Łodzi z kolejnym odcinkiem drogi ekspresowej S8 w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego oraz z drogą ekspresową S74 (węzeł Kozenin) koło Sulejowa. Realizacja tego odcinka S12 o długości ok. 64 km została ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. i ma zielone światło do realizacji.

Nowy odcinek ekspresówki w centrum Polski. Rusza projektowanie przedłużenia S8

Nowy odcinek ekspresówki w centrum Polski. Rusza projektowanie przedłużenia S8

Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S12 Utrudnienia na drodze S74 Jak dojadę - Opoczno Jak dojadę - Piotrków Trybunalski