1. Strona główna
 2. Informacje
 3. S19 wokół Białegostoku – stan budowy ekspresowej obwodnicy

S19 wokół Białegostoku – stan budowy ekspresowej obwodnicy

 1. Michał Zawadzki
 2. conadrogach.pl
 3. 2024-05-15
S19 wokół Białegostoku – stan budowy ekspresowej obwodnicy
Budowa obwodnicy Białegostoku w ciągu drogi S19 - w realizacji odcinki na północy i zachodzie. Zdjęcia: GDDKIA
Droga ekspresowa S19 ominie Białystok od południa, zachodu i północy, tworząc obwodnicę wyprowadzająca ruch z miejscowości. Najbardziej zaawansowane prace dotyczą odcinków północnych obwodnicy. Na południe od Białegostoku sytuacja z trasą S19 jest bardziej skomplikowana.

Droga ekspresowa S19 w województwie podlaskim będzie miała ponad 177 km długości. Początek S19 to granica państwa w Kuźnicy. Nowa trasa będzie omijała Białystok od północy i zachodu, a następnie skieruje się na południe, aż za Bug. Realizację inwestycji podzielono na 15 krótszych odcinków. Prace budowlane trwają już na odcinku od Kuźnicy do Sokółki, który ma być gotowy w I połowie 2025 roku. Rozkręca się też budowa południowych fragmentów trasy S19 Haćki – Bielsk Podlaski – Chlebczyn. A jak wygląda stan budowy obwodnicy Białegostoku?

Na północ od Białegostoku trzy odcinki są już w realizacji w systemie projektuj i buduj, w tym jeden jest na etapie budowy:

 • S19 Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód (10,2 km). Umowa dla tego odcinka została podpisana z konsorcjum firm PORR (lider) i UNIBEP na kwotę 405,6 mln zł. Odcinek jest w budowie od marca bieżącego roku.

 • S19 Czarna Białostocka – Białystok Północ (13 km). Umowa na realizację zadania została podpisana z firmą Unibep na kwotę 347,79 mln zł.

 • S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo (9,47 km). W połowie maja br. podpisano umowę z firmą Unibep na kwotę 320,88 mln zł.

  Ekspresowa obwodnica Białegostoku. Jest umowa na S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo

Budowa drogi ekspresowej S19 Krynice - Dobrzyniewo -Białystok Zachód, maj 2024 r.

Budowa drogi ekspresowej S19 Krynice - Dobrzyniewo -Białystok Zachód

Zdjęcia: GDDKIA

Budowa drogi S19 w woj. podlaskim – odcinki, stan realizacji

Na południe od Białegostoku sytuacja z S19 jest bardziej skomplikowana. Inwestycja obejmuje realizację:

 • S19 Białystok Zachód – Białystok Księżyno, długość około 16,6 km

 • S19 Białystok Księżyno – Białystok Południe wraz z drogą krajową nr 65, długość odcinka ekspresowego ok. 8 km oraz w klasie GP ok. 13,8 km

 • S19 Białystok Południe – Deniski, długość ok. 15 km.

Jak informuje GDDKIA, od nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla trasy na odcinku S19 Białystok Zachód – Ploski oraz DK65 ponownie złożono odwołania i aktualnie sprawa jest procedowana przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Tym samym budowa drogi ekspresowej na południe od Białegostoku czeka na rozstrzygnięcie organu odwoławczego. Dopiero po jego decyzji może być podjęta realizacja drogi w podziale na wymienione powyżej odcinki.

Są plany wydłużenia drogi S8 w kierunku Litwy

Droga ekspresowa s19 jest częścią trasy VIa Carpatia. Szlak Via Carpatia to strategiczny korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Na terenie Polski trasa będzie miała około 700 km długości. Polska część trasy ma się zaczynać na granicy z Litwą w Budzisku i dalej przez Białystok i Lublin prowadzić do granicy ze Słowacją w Barwinku.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19 Jak dojadę - Białystok Jak dojadę - Czarna Białostocka